Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Někdo tam dole mě má rádExploitationZ domova

Czech Republic
120 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2009
režie: Roman Vojkuvka
scénář: Roman Vojkuvka (written by)
hrají: Jiri Chromecka (Viktor), Andrea Civanova (Magda), Andrea Civánová, Justin Dias (Kosta), Justin Diaz, Martin Frajt, Martina Gerykova (Little Alice), Miloslav Kopriva (Boss), Pavel Ladislav Kroka (Serial Killer), Jan Machu (Hooligan)
produkce: Roman Vojkuvka
hudba: Robert Jísa
keywords:
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 13799

Recenzoval Lament

Přidáno: 18. leden 2009

Oto je hluboce věřící muž, pravidelně navštěvující kostel. Má hezkou ženu a milou dceru, která ho očividně miluje. Ovšem poté, co dojde k jeho napadení neznámým násilníkem, je Oto upoután na vozík, nemůže se pohnout, nemůže mluvit. Jediné, čím může hýbat, jsou oči...

Není divu, že jeho žena má brzy dost života, ve kterém jen přebaluje toho, kdo býval jejím manželem. Útěchu nachází v alkoholu a náhodných známostech na jednu noc, které si vodí domů. Však Oto nemůže nic dělat, ani protestovat.

Během jednoho víkendu, kdy dá matka na prosby dcery a snaží se zřeknout svých neřestí, narazí na jednoho ze svých "postelových bavičů", který nebere ne jako odpověď. Společně se svými dvěma kumpány vtrhnou do Otova domku a znásilní jak jeho manželku, tak dceru. Manželku při tom aktu náhodou zabijí. Nenapadne je samozřejmě nic lepšího než zabít i dceru. Ota však nakonec nechají (dost hnusná představa) naživu, protože i kdyby ho někdo s těly našel, nemůže nic říct. Vlastně už je mrtvý.

Jenomže Oto ještě není tak úplně mrtvý. V duchu může křičet a prosit. Když konečně pochopí, že jeho Bůh ho opustil, obrátí se s prosbou na druhou stranu. A tady náš příběh vlastně teprve začíná...

Někdo tam dole mě má rád Romana Vojkůvky je rozhodně počin výjimečný, ať se na něho podíváme z kterékoliv strany. S bravurou zkušeného matadora se tvůrci podařilo minimalizovat většinu slabých míst a rizik levného filmu, obsazeného převážně neherci.

To by ovšem nebylo dostačující, hlavní zárukou kvality je pochopitelně dobrý scénář. NTDMMR ho má. Těžko uvěřit, že by se v dnešní době mohlo ještě najít něco dosti neotřelého anebo alespoň nápaditě poslepovaného, u tohoto filmu se to však podařilo. Jde sice v podstatě o variaci na faustovské téma, ovšem společně s prvky exploitation a specifickým tempem a způsobem vyprávění se Vám dostane pokrmu zcela nové chuti. Při sledování jsem se nemohla ubránit pocitu, že je to tak trochu jako by David Lynch (no, možná poněkud méně nepochopitelný, ale stejně šílený) natočil ďábelskou verzi Labyrintu světa a ráje srdce. Už na Vojkůvkově prvotině Neusínej! bylo patrné, že nám v našich luzích a hájích roste mistr přirozeného dialogu (i monologu) a i v NTDMMR je patrné, že to nebyla náhoda.

Herecké výkony jsou nečekaně dobré (až na malé epizodní výjimky, na které však patrně rychle zapomenete) a tam, kde čas od času jinak dobří herci uklouznou, situaci vhodně zachraňuje pomalé a ponuré tempo filmu. Nevím, jestli to je promyšlený tah, nebo náhoda, ale pro retuš neobratněji pronesených replik je styl filmu opravdu spásný. Zaškobrtnutí si sice divák všimne, ale v pomalém tempu nejsou tak rušivá a už vůbec ne nechtěně směšná, jak se často v případech amatérských filmů stává.

Silnou stránkou filmu je také kamera. Z nedostatku financí mohou vzniknout působivé věci. Detaily na jednající postavy působí téměř dokumentárním dojmem, ovšem barevné filtry z nich tvoří obdobu malířských pláten - o to víc, že jsou nám spíše předkládány věci primárně považované za nechutné (jak už je v hororovém žánru tradicí). A kamera nikam neuhne, všemu statečně čelí a divák s ní.

Abych jen bezmezně nechválila, NTDMMR má sem tam nějakou tu mušku, ale jsou to mušky skutečně malé a nesrovnatelné s klady. Vídávám stále méně filmů, které by nebyly na jedno použití, které by ve mně zanechaly buďto myšlenkový nebo emocionální otisk. Někdo tam dole mě má rád k nim však rozhodně patří a já ho už druhý den nemohu dostat z hlavy.

Nejlepší scéna: Všechny scény s "Mefistofelem" Maxem. Místy budete mít během exkurze, kterou nás Max prostřednictvím Ota provádí všemi temnými komnatami lidství, naprosto surreálný pocit pohody a štěstí. A možná taky zatoužíte, až budete v úzkých, vykašlat se na plané prosby k Bohu a obrátíte se na tu správnou stranu. :-)Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.