Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 42 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
RitualsSurvival HorrorThriller

Canada, USA
100 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1977
režie: Peter Carter
scénář: Ian Sutherland (writer)
hrají: Hal Holbrook (Harry), Lawrence Dane (Mitzi), Robin Gammell (Martin), Ken James (Abel), Gary Reineke (D.J.), Murray Westgate (Pilot), Jack Creley (Jesse), Michael Zenon (Matthew)
produkce: Lee Broker (delegate producer), Lawrence Dane, Harold Greenberg, Ted Holliday, Robert A. Kanto
hudba: Hagood Hardy
keywords: wilderness, doctor, woods, forest, head, vacation, lantern, hysteria, alcoholic, paranoia, biplane, middle-of-nowhere, axe, lone-survivor, road, korean-war-veteran, alcohol, decapitation, stranger, invincible-enemy, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6880

Recenzoval Flipnic

Přidáno: 14. listopad 2008

Excelentní, a u nás i ve světě téměř neznámý film Rituals jsem zhlédl díky náhodě a musím říct, že jsem byl neuvěřitelně překvapen. Jedná se o kanadsko americký film, který v roce 1977 vznikl zcela jistě jako jistá reakce na kultovní „Deliverance“. Bohužel, asi kvůli kanadské cenzuře zapadl v propadlišti filmových dějin a až dnes je postupně již několik let znovuobjevován hororovými a thrillerovými nadšenci.

O co ve filmu zhruba jde. Pětice mužů se vydává do divoké přírody na několik dní na ryby. Nechají se přivézt letadlem, které je má také po několika dnech vyzvednout na smluveném místě. Zde si muži chtějí odpočinout od civilizace, tábořit ve stanech v divokých lesích poblíž divokých vod, rybařit, chlastat apod. Podobně jako v „Deliverance“ se jedná o běžné chlapy kolem čtyřiceti až padesáti let.

Musím uznat, že prostředí, kde se film odehrává, je pro film jak stvořené a je naprosto úžasné, ovšem pro mne třeba i dost děsivé. Kamera často zabírá opravdu nehostinnou, neprostoupenou přírodu, kopce a hory, houštiny, blata a bažiny, řeky a hlavně lesy. První večer se chlapíci opijí, vyřvávají jak na lesy ... doslova, a pak ve stanech a kolem nich vytuhnou k spánku. Při tom divák sleduje jako by z pohledu „někoho“, nebo „něčeho“, jak je kdosi sleduje. Kamera se tajuplně schovává za stromy a křovím, a při tom všem „hraje“ podivná, velice nepříjemná a záhadná hudba. Jde spíš o podivné zvuky, které jako by sem vůbec nepatřily a opravdu zneklidňují...

Ráno všichni až na jednoho zjistí velmi podstatnou věc. A to, že všem chybí boty. Prostě jim někdo přes noc vzal boty, které měli jistě speciálně koupené pro takový druh výletu. Jen jednomu z party boty nechybí, a to tomu, kdo je podle pojetí filmu ten nejzkušenější. Začnou hádky, výčitky, ale i první obavy. Kolega, kterému boty nezmizely, se vydává naštvaný pryč a vše považuje za špatný vtip. Jde hledat boty, pomoc, prostě něco, co by je ze svízelné situace dostalo. Ostatním okamžitě klesne nálada na bod mrazu, ovážou si nohy nějakými hadry a vydávají se na cestu přírodou bosí. A zde všechno začíná. Ve filmu se v podstatě do jeho třech čtvrtin nic extra neděje. Jen situace čtyřčlenné nezkušené party chlápků se stále zhoršuje. Stále je někdo sleduje z pohledu kamery za křovím. Divák neví, kdo ani co to je. Nacházejí podivné, jako by rituální předměty nebo větve a kameny složené do obrazců. Zde film začíná právě navíc velmi připomínat „Záhadu Blair Witch“. Posloucháme neustálé hádky, nářky, vidíme ztrápené obličeje, tam přijde jeden k úrazu, který se vůbec nezdá náhodný, tam zemře první z party ... A film tlačí na diváka takovou mohutnou silou, že ten chudák kouká s vytřeštěnýma očima přimražen v sedačce a ani nedutá... Musím uznat, že herecké výkony zúčastněných jsou špičkové a svůj strastiplný úděl hrají výborně.

Osobně ani nevím, kam bych tento horror jako subžánr zařadil. Nikdy jsem nic podobného neviděl, je to prostě mix mezi „Deliverance“ a „Blair Witch“. Je to těžkotonážní survival horror, který dá každému diváku opravdu zabrat díky ponuré a tajemné atmosféře, velice pomalému vyprávění, reálnosti celého příběhu a totální bezvýchodnosti šílené situace. Vše je tak skutečně pomalu nahrané, kamera mírně roztřesená, že člověka tíží ve finále každý pohyb, každý úkon, který musí hrdinové vykonat. Na jednu stranu se díváme vlastně jen na strastiplnou pouť několika chlapů v nehostinné přírodě. Na druhou stranu nás to maximálně přiblíží filmu a zdůrazní prožitek. Je to jako bychom byli s nimi...

A pak přijde finále ... Najednou vše vygraduje tak extrémním, nečekaným, šíleným a podivným stylem, že jsem z toho měl osobně skutečně trauma. Film ve finále zasadí divákovi takovou ránu, že na to stěží kdy zapomene. Prozrazovat samozřejmě nic nebudu. Ke konci bych jen uvedl, že se jedná o neuvěřitelně mrazivý, znepokojivý a hustý horrový majstrštyk. Na druhou stranu přece jen nedosahuje extrémních filmařských kvalit „Deliverance“, kterým se bezesporu nechal trochu inspirovat. Deliverance vás přimrazí, chytne a nepustí. Má úžasně zvládnutou kameru a je to dílo ostré jako břitva. Rituals vás doslova „utahá“, umoří, zadupe do země ...

Rozhodně film všem doporučuji a ještě upozorňuji na CUT a UNCUT verze. UNCUT se obtížně shání. Navíc pořád jsem nechápal, proč kdy byla jaká CUT verze vytvořena. To jsem zjistil při finále filmu, takže rozhodně volit UNCUT!! Excelentní a originální dílo!!Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.