Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 26 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Pitch BlackScience FictionSérie: Riddick

USA
109 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Černočerná tma
rok: 2000
režie: David Twohy
scénář: Jim Wheat (screenplay) &), Ken Wheat (screenplay) and), David Twohy (screenplay)
hrají: Vin Diesel (Richard B. Riddick), Radha Mitchell (Carolyn Fry), Cole Hauser (William J. Johns), Keith David (Abu 'Imam' al-Walid), Lewis Fitz-Gerald (Paris P. Ogilvie), Claudia Black (Sharon 'Shazza' Montgomery), Rhiana Griffith (Jack / Jackie), John Moore (John 'Zeke' Ezekiel), Simon Burke (Greg Owens), Les Chantery (Suleiman)
produkce: Tom Engelman, Ted Field, Scott Kroopf, Tony Winley
hudba: Graeme Revell
keywords: light, escape, darkness, captain, eclipse, survival, bounty-hunter, criminal, desert-planet, alien, imam, nocturnal, future, crash-landing, spaceship, corpse, knife, blood-spatter, chase, guilt, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 12142

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 08. prosinec 2002

- „Kde je Johns?”
- „A která polovina?“


Vesmírná loď Hunter Gratzner tiše pluje vesmírem. V kryospánku spí čtyřicet cestujících. Tehdy se loď střetne s rojem asteroidů a nouzově přistává na neznámé planetě. Drsné ztroskotání přežije jedenáct lidí, mezi nimi muslim se svými dětmi, lovec lidí, pilotka a kromě dalších i psychopatický vrah. Vrah jménem Ridduck ale unikne a tak se nikdo z přeživších nemůže cítit bezpečný, protože Riddick dělá svému označení psychopat čest a dobré jméno. Problémem číslo dvě je pitná voda. Planeta je totiž pustá, „obdařená“ třemi Slunci, které nikdy nezapadají. Vlastně někdy přece jen zapadnou. A to je problém číslo tři: Totiž právě tehdy, když všechny tři slunce zapadnou, rozhostí se na vyprahlé planetě černočerná tma s spolu sní zpod země vylétávají masožravé příšery. Kdo přežije?

Černočerná tma se po svém uvedení do kin po celém světě stala překvapením roku. Tento málo ambiciózní a vlastně i laciný film vydělal nečekaně hodně, což se od filmu, který se tváří jako filmové béčko, neočekávalo.

Za projektem stojí režisér a scénárista David Twohy (scénář Vodního světa, režie televizního filmu Invaze s Charliem Sheenem) a scénáristické-sourozenecké duo Jim a Ken Wheotovi. Mně osobně celý tento film připomínal Kinder Surprise - dvě překvapení v jednom. Scénář totiž obsahuje dvě zajímavé roviny, které by si teoreticky vystačily sami o sobě, každá z nich na samostatný film. Je tu jednak motiv krvelačných příšer (něco jako okřídlení Vetřelci křížení s netopýry) a jednak motiv nebezpečného psychopata.

Černočerná tma je i není béčko. Na první pohled příliš originálně nevypadá (skupinka lidí bojuje proti bezcitným příšerkám - klasická vyvražďovačka), ale na pohled druhý je tu toho přece mnohem víc, než by se zdálo. Jsou tu nejen minimálně tři dobré postavy, ale i celková visuální podoba filmu, která Černočerné tmě dodává působivou atraktivitu, která se hned tak dvakrát na plátně kina nevidí. A je tu i Twohy a bratři Wheotvci, kteří jsou očividně příliš velkými profesionály na to, aby se uspokojili s béčkem, a tak svůj film naplnili hromadou věcí, které se příčí tomuto suchému zařazení. K tomu všemu dokázali, že i za málo peněz se dá natočit dobře vypadající film, a divák poměrně malý rozpočet ani nepostřehne.

Mně osobně na Černočerné tmě nezaujali ani tak slušné visuální efekty, nějaký ten litřík filmové krve, celkem vydařená hlášky, či překvapivě podařená atmosféra, jako spíš dvě části. To, jak tvůrci zacházejí s vyvraždovačkovou hrou (která není kdovíjak převratná, ale já sám jsem byl minimálně dvakrát zaskočený smrtí některé z postava; čímž Černočerná tma kráčí ve stopách Útoku z hlubin, anebo svým způsobem i Vřískotu 1-2) a se Zlem jako takovým. Zlo, prezentované ultramoderním vrahem Riddickem, ve stylu Mlčení jehňátek a Hranic zoufalství (s Garciou a Keatonem) mizí hrdinsky a možná i zaslouženě ze scény, oproti novým dobrodružstvím.

V hereckém obsazení najdete tři významné osobnosti. Je tu pěkná, sympatická a talentovaná australanka Radha Mitchellová (v samotném závěru bohužel napodobující už vzpomínaný Útok z hlubin), zajímavý modrooký bastard Cole Hauser, ale hlavně Vin Diesel, který si svojí první velkou úlohu řádně vychutnal, a je výborný jak v akčních, tak i neakčních scénách. Diesel oplývá nejen dokonalou akční postavou, ale má i razantně specifikované črty, chraplavý hlas (o který díky dabingu přijdete… za to si ale budete moct sami, když nechodíte na titulky do kina) a tvrdím, že ten chlap mí i talent a je schopný svým charismatem utáhnout celý film bez toho, aby ztratil přehled a nadhled. Vin Diesel se tím pádem zařadil k novým akčním hrdinům, jakými jsou Russell Crowe nebo Keanu Reeves.

Černočerná tma měla úspěch a tím pádem studio hned ohlásilo chystaný sequel, ve kterém bude Riddick o hodně lidštější. Mimozemské potvory v tom filmu už asi nebudou, ale nevadí, vždyť hlavním plusem Černočerné tmy nejsou oni, ale právě Diesel. A i když bude scénář o čemkoliv, Diesel bude na 80% sázkou na jistotu. To vůbec není špatné…Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.