Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 27 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
AVPR: Aliens vs Predator - RequiemScience FictionSérie: Alien

USA
94 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Vetřelci vs Predátor 2
rok: 2007
režie: Colin Strause (as The Brothers Strause), Greg Strause (as The Brothers Strause)
scénář: Shane Salerno (written by), Dan O'Bannon ("Alien" characters) and), Ronald Shusett ("Alien" characters), Jim Thomas ("Predator" characters) &), John Thomas ("Predator" characters)
hrají: Steven Pasquale (Dallas), Reiko Aylesworth (Kelly), John Ortiz (Morales), Johnny Lewis (Ricky), Ariel Gade (Molly), Kristen Hager (Jesse), Sam Trammell (Tim), Robert Joy (Col. Stevens), David Paetkau (Dale), Tom Woodruff Jr. (Alien)
produkce: Robbie Brenner, John Davis, Paul Deason, David Giler, Walter Hill
hudba: Brian Tyler
keywords: alien, predator, hunting, hybrid, sheriff, forest, small-town, national-guard, spacecraft, colorado, home-planet, escape, girl-in-bra-and-panties, helicopter-crash, pistol, ex-convict, blood-spatter, crash-landing, parasite, alien-breeding, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 11337

Recenzoval Jan Pokorný

Přidáno: 02. únor 2008

Dvě největší a zároveň nejlepší monstra filmových vesmírných končin a dálav se vracejí na plátno, aby nám předvedla, jaký je život svině. V roce 2004 svedl poprvé tyto dva titány dohromady režisér Paul W. S. Anderson, avšak ohlasy byly rozpačité. Někomu chybělo napětí, někomu pořádná akce, jiní postrádali ranařské hlášky. Film se však stal výdělečně úspěšným (při rozpočtu 60 miliónů dolarů si přišel celosvětově na trojnásobek) a začalo se hovořit o pokračování. To naznačoval i samotný závěr Andersonova snímku, který měl zcela evidentně otevřený konec. A tak se po měsících šuškání a spekulací konečně objevila na režisérském postu dvě jména: Colin a Greg Strauseové...

I oni, stejně jako kdysi Anderson, slibovali opravdový akční kolotoč, při kterém nebudeme moci vydechnout, natožpak se znovu nadechnout. A i oni své slovo nedodrželi. Druhý díl začíná v podstatě tam, kde ten první končí. Na palubu predátorovského korábu se prohryzal jeden černý pasažér, který po vyklubání abnormálně rychle dospěje a bleskově zaútočí. Ostatní Predátory nenapadne nic lepšího, než po slizkém xenomorfovi zahájit laserovou dělostřeleckou show, při níž si však poničí loď a ta, protože je stále v gravitačním poli modré planety, nakonec znovu prolétne zemskou atmosférou a po nestandardním přistání se uvelebí v lesích poblíž malého městečka v Coloradu. Posádka se po tvrdém dopadu nenachází zrovna v bojeschopném rozpoložení a tak je z planety Predátorů vyslaná záchranná mise s mladým, hbitým a po kly ozbrojeným Predátorem. Ze ztroskotané lodi mezitím unikne několik facehuggerů, kteří začnou místním lidem představovat nové typy make-upů...

AvP 2 trpí několika nedobrými elementy. Tak předně: film má něco kolem 85-ti minut a skoro vše je tak podáno strašně zrychleně, zejména vývoj vetřelce, ale také třeba přílet hlavního Predátora. Další a vlastně tou nejzásadnější slabinou je tvůrčí tým, v čele s režiséry. Bratři Strauseové jsou určitě velkými fandy, znalci a nadšenci obou původních sérií, ale to neznamená, že umí natočit film, byť o svých oblíbených postavách. Skáčeme tak z jedné strany města do druhé, bez nějakého většího myšlenkového pochodu, ale stále ještě není tak špatně, jako když na řadu přijdou akční sekvence, resp. to, co má být hlavní premisou snímku, tj. souboj Vetřelců s Predátorem. Tyto konfrontace považuji za největší slabinu vůbec, jsou zabírány chaotickou kamerou a vyznačují se tak špatným střihem, že vlastně nejdou ani rozpoznat pohyby válčících kreatur. Je to takový chuchvalec čehosi opancéřovaného, co je zároveň olepené táhnoucím se slizem. Proto musíme vzít zavděk alespoň souboji "dalekonosnými", kdy jsou od sebe mimozemšťané vzdáleni. To je zcela o něčem jiném: Predátor šlehá laserovými výboji do všech koutů, vrhá šurikeny, používá skvělou taktiku v uzavřených podzemních prostorách, a dočkáme se i použití biče, či oštěpu. Zároveň mě na druhou stranu překvapilo, jak nepozorný umí Predátor být (i když to je možná způsobeno minimálními loveckými zkušenostmi mladého nimroda): v jeho přítomnosti se octne jak člověk, tak Vetřelec, aniž by to Predátor s předstihem zaznamenal, resp. nechápu, jak je možné, aby se kolem něčeho, co je schopné modifikovat snad dvacetkrát způsob vidění, jen tak něco nebo někdo promenádoval.

Lidské postavy nejsou pro vývoj filmu nijak důležité, prakticky s nimi nelze nijak sympatizovat, jejich projev je nevýrazný a jsou tu tak jenom proto, aby je Predátor stáhnul z kůže nebo jim ustřelil hlavy, a aby do nich Vetřelec nakladl zárodky nebo jim prostřelil hlavy. Chování lidí se dá definovat jako zmatené, nelogické, někdy až stupidní. Alespoň trochu plusové jsou krvavé záběry, kterých se režiséři rozhodně nebojí a servírují je s pravidelnou přesností a s evidentním zápalem. Rovněž sympaticky působí nejrůznější odkazy na původní filmy, zejména co se týče zvukové stránky. Tvůrci měli údajně možnost hospodařit se 40-ti miliónovým rozpočtem a snímek si vede stejně jako první díl v tržbách hodně obstojně, jelikož dávno překročil celosvětovou hranici sta miliónů...

Jenomže: dostali fanoušci slizouna s neforemnou hlavou a zaostřeným ocasem to, co chtěli vidět?? Mručeli příznivci opticky maskovaného lovce s parádním zbraňovým arzenálem v kině spokojeností?? Dle dostupných recenzí a komentářů nikoliv. Co se mě týče, jsem toho názoru, že pokud už spojit Vetřelce s Predátorem do jednoho filmu, tak ať je to alespoň opravdová vesmírná řežba plná cool záběrů, rozličných kosmických lodí, nejrůznějších planet, ale hlavně vizuálně vybroušených a koukatelných intezivních soubojů dvou jedinečných monster. Ať stříká kyselina a teče zelená krev! Už sem dále nepleťte ubohé lidstvo a natočte skutečný Alien vs Predator...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.