Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 120 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Terror ToonsAnimationSlasher

USA
75 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2002
režie: Joe Castro
scénář: Rudy Balli (story), Joe Castro (story), Steven J. Escobar (story)
hrají: Beverly Lynne (Cindy (as Beverly Lynn), Lizzy Borden (Candy (as Borden, Lizzie), Brandon Ellison (Rick (as Brandon Reininger), Kerry Liu (Amy), Fernando Padilla (Eddie), Jack Roberts (The Devil), Gil Chase (The Father), Shimmy Maxx (The Mother), Fernando Gasca (Tommy), Alexi Bustamante (Pizza Boy)
produkce: Joe Castro, Adrian Doyle, Steven J. Escobar, Jerry Macaluso
hudba: J.M. Logan
keywords: devil, ouija-board, first-part, part-of-trilogy, mad-scientist, first-of-series, cartoon-reality-crossover, part-animation, part-live-action, monkey
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7256

Recenzoval evilmind

Přidáno: 03. prosinec 2002

K tomuhle zajímavému dílku horrorového žánru jsem se dostal svou tradiční cestou - v nabídce DVD shopu se mi hrozně líbil cover... Jenže pak jsem si přečetl prvních několik negativních recenzí, vyslechl dlouhou naštvanou litanii od svého švédského horrorem posedlého známého, a na nějakou dobu jsem na Terror Toons zapomněl. Až po čase jsem znovu uviděl ten cover, a tentokrát jsem se nenechal ničím zastavit. Když jsem si film pustil poprvé, byl jsem v pokušení hned se připojit na imdb, a rozšířit početné řady kritiků. Pak jsem začal psát tuhle recenzi, podíval se na něj podruhé - a kouzlo začalo působit...

Ďábel je naštvaný nedostatkem respektu, kterého se mu ve světě lidí dostává, a tak se rozhodne trochu si renomé polepšit vymyšlením zbrusu nového druhu animáků - Terror Toonů. Charismatický zelenoksichtý Dr. Carnage se zmocní nebohé malé opičky, a jakýmsi ďábelským sérem z ní vytvoří zabijáckou gorilu jménem Max Assassin. Tahle dvojka je v zabíjení animáckých lidských postav opravdu nepřekonatelná - jen během úvodních titulků uvidíte speciální pitvu, při které jsou nejprve žijícímu operovanému vymotána všechna střeva, a poté rovněž břišní dutinou vyjmuta lebka včetně kusu páteře. Asi aby se dobře držela, a pěkně vyjímala na oficiálním posteru. Mimochodem - prosím přítomné lékaře, aby si to doma ani v práci nezkoušeli, dokud tuto techniku nenastudují opravdu precizně.

Schopnosti Dr. Carnage a Max Assassina, které by jim mohli závidět i Happy Tree Friends, se ale neomezují jen na svět animáků. Když si pustíte jejich psychedelické DVD, které jakoby náhodou najdete ve své poštovní schránce (v tom je právě ten ďábelský úklad), dokáží se přes televizní obrazovku dostat až k vám domů, a přenést tam i úžasně neomezená pravidla svého animáckého světa. A přesně to se stane v domě sester Candy a Cindy, které zanechali rodiče přes víkend samotné. Zatímco starší Cindy s kamarádkou si plánují zajímavý večer plný svlékacích her se svými kluky, mladší, ale neuvěřitelně kvalitními silikony vybavená Candy uchopí Terror Toon DVD, a jde si ho pouštět do svého ještě dětského pokojíku. DVD splní svůj účel, a oba šílení animáci tak mohou v následující hodině předvést pestrou škálu dobrých nápadů svých tvůrců.

Herecké výkony jsou hrozné, a není to jen zásluha mizerně napsaných dialogů. Ve filmu s rozpočtem 2300 dolarů (!!!) těžko můžete čekat známé herce. Nebo i jen herce. Přítomným amatérům se sice nedá upřít snaha, ale hranice jejich možností je bohužel na obvyklé úrovni slasherového spotřebáku. Obzvláště hlavní hrdinka Cindy (Beverly Lynne) dostala roli daleko nad své schopnosti, a až do konce jsem litoval, že si ji neprohodila se svou sestrou Candy (Lizzie Borden), která má alespoň opravdu excelentní kozy. Což jsem sice už říkal, ale až film uvidíte, taky na ně budete myslet pořád... :-) Bohužel je ukáže jen na chvíli na začátku. Mezi všemi neherci nakonec vyniknou jen dva - ten v roli Ďábla (Jack Roberts), a transvestita (Shimmy Max) v roli matky. Oba trochu přehrávají, ale je vůbec možné přehrávat v animáckém psychedelickém filmu? A málem bych zapomněl - absolutorium zamozřejmě zasluhují herci pod maskou Dr. Carnage a Max Assassina. Nemají chybu.

Filmy bez dobrých herců obvykle trpí tím, že se jejich neschopnost provalí hned na začátku, a divák musí až do konce trpět sledováním toho, jak je každý sebemenší všední úkon na obrazovce strašlivě nepřirozený. Jenže tomu se Joe Castro dokázal geniálně vyhnout fascinující kombinací lidských herců s animáky, zrychlováním obrazu při nezajímavých činnostech, digitálními efekty doplácnutými do obrazu, zběsilými prostřihy kamer z různých úhlů, rozsáhlými animáckými bluescreeny a jinými technikami, díky kterým opravdu slabě vypadá jen to, co nijak přikrášlit nešlo - klasické dialogy. O nízkém rozpočtu jsem se už zmiňoval, a musím říct, že jeho výše znamená jediné - animátoři museli pracovat zadarmo. Jinak to prostě není možné. Samotné natáčení sice trvalo jen 3 dny, ale na filmu muselo být potom ještě mnoho hodin práce. Vždyť skoro každá scéna je digitálně upravována a vylepšována tak, aby se zvýšila věrohodnost jejího zasazení do animáckého světa. Všechny ryze animácké části, tj. ty odehrávající se přímo ve filmovém Terror Toon DVD, jsou pak vesměs tvořeny technikou kresleného pozadí s lidskými herci, animovanými jen pomocí několika frejmů. Všelijak dokreslovaní lidé, pitvoření různými deformacemi obrazu, připomínají něco mezi Max Headroom, Monty Python, a tím animovaným filmíkem v Twilight Zone The Movie... K tomu je nutné přičíst i stylové dekorace, které dokonce i v domě před příchodem animáků nejsou zdaleka tuctové. Grafika je patrně záměrně docela neumělá, ale jelikož jsem z generace dětí, šikanovaných svého času podobně vypadajícími socialistickými pořady takzvaného Studia Kamarád, překousnul jsem to bez pocitu nedostatečnosti. Beztak je to dneska zase moderní nevypadat jako Disney.

Přestože masky obou animáků jsou jenom obyčejné latexové, a tudíž nepohyblivé (krom očí na pružinách), nevypadají směšně, staticky ani trapně. Zase je to trochu trik - především Dr. Carnage je vidět skoro výhradně v záběrech, kde buď jen straší svým imho docela hrůzným nehybným zjevem, nebo je naopak v pohybu v hodně zběsilých prostřizích z různých úhlů ještě navíc třesoucí se kamery. Můžeme jen odhadovat, komu lze přičíst zásluhy za tak dobře provedenou práci - krom režiséra se nabízejí i tvůrce masek Mark Villalobos (Shredder, Wishmaster 3), Matt Falletta (Sabretooth, Jack Frost 2, Wishmaster 3-4) za speciální efekty, nebo Steven J. Escobar za výpravu a střih. O někom z nich ale určitě ještě v budoucnu uslyšíme.

Samostatnou zmínku si zaslouží také hudba a zvukové efekty. U laciných béčkových produkcí většinou bývá hudba převzatá, ukradená, případně nějaká příšernost vytvořená kamarádem režiséra, vlastnícím klávesy. Ne tak v Terror Toons. Jejich hudba je dokonale sladěna s navozeným animáckým prostředím roztomilého násilí, na mnoha těch nejkrvavějších místech proložena dobře volenými zvukovými efekty, které trochu zlehčují to, co je právě na obrazovce vidět. Oproti očekávání není navíc gore ve filmu samoúčelné, a dokonce se domnívám, že je až na několik přespříliš prodlužovaných prohrabávání se ve střevech velice stylové. Itchy s Scratchy by se v reálném světě také nechovali jinak. Některá animácká zabití sice nejsou moc povedená - třeba animácký policajt, který se z DVD dostane při pronásledování Dr. Carnage do našeho světa, a pak vybouchne když naletí na dynamit v nastražené koblize... hmm, to už bylo myslím příliš... Všechny gore scény vytvářel sám režisér, a v žádné z nich se neuchyluje k rozpočtovým kompromisům, všechno vypadá opravdu dobře. Někdy je toho vidět více (přeříznutí pilou, lobotomie, vytržení páteře), někdy zase méně (ustřižení hlavy nůžkami jedním šmiknutím), ale téměř vždy je to vkusné, v rámci žánru a zvoleného zpracování. A především - je to zábavné. Pokud se u filmu několikrát hlasitě rozesměju, tak ho musím považovat za dobrý, i kdybych k němu měl jako k celku desítky výhrad.

Ignorujte spousty internetových negativních recenzí. Ignorujte zajímavý fakt, že na IMDB dává více než polovina hlasujících tomuto filmu nejnižší možné ohodnocení. To je jen obvyklý mučednický osud těch, kdož jsou schopni natočit něco neobvyklého, originálního a zábavného současně. Pokud bude jednou Joe Castro slavný, budou se dnešní kritici nad jeho prvotinou rozplývat nadšením, a vykládat o tom, jak už od mládí rozpoznali jeho genialitu. Možná by se film dokonce dal vyložit jako varování před násilím v dnešních animovaných filmech! V každém případě představují Terror Toons výjimečný počin v současné tvorbě studia Brain Damage Films, výstřelek, který se zřejmě nebude hned tak opakovat. Škoda.

Nejlepší scéna: Hrozně se mi líbila „animace” kozaté Candy, kterou Dr. Carnage poté, co jí vytrhne páteř, ovládá v posteli jako marionetu. Film je v téhle chvíli naprosto dokonalý - když Candy odpovídá své sestře, tak ji rozkošně nepřirozeně klape pusa (zřejmě digitální efekt?), do toho jsou přimixovány zvuky lupajících zbytků kostry při pokusech o otočení hlavy, a jako kontrast Candy stále pevně svírá svého plyšáka...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.