Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 53 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Rosso sangueKillersSlasher

Itálie
96 minut

    
trailer    web    imdb 

anglicky: Absurd
rok: 1981
režie: Joe D'Amato (as Peter Newton)
scénář: George Eastman (writer (as John Cart)
hrají: George Eastman (Mikos Stenopolis), Annie Belle (Emily), Charles Borromel (Sgt. Ben Engleman), Katya Berger (Katia Bennett), Kasimir Berger (Willy Bennett), Hanja Kochansky (Mrs. Bennett), Ian Danby (Mr. Bennett), Ted Rusoff (Dr. Kramer), Edmund Purdom (Father), Carolyn De Fonseca (Mrs. Bennett (voice: English version) (uncredited)
produkce: Joe D'Amato, Donatella Donati
hudba: Carlo Maria Cordio
keywords: blood, priest, baffled-doctor, escaped-mental-patient, human-monster, maniac, stabbed-in-the-head, slasher, nurse, blood-splatter, cannibal-movie, sadism, evil, torture, gore, death, psycho-killer, video-nasty, blood-bath, hospital-bed, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 11711

Recenzoval Flipnic

Přidáno: 17. leden 2008

Film „Absurd“ byl posledním mnou velmi dlouho sháněným a vzpomínaným horrorem již od dětství, kdy jsem s ním měl tu čest... Strýc nám tenkrát donesl domů půjčit nějaké vhsky a že ani neví, co tam přesně je. Ze zájmu strčili jednu videokazetu s tatíkem do videa a rozjel se film Absurd, chvíli jsme na to koukali a pochopili, že půjde o nějaký horror. Až se děj brzy propracoval k první gore scéně v nemocnici a můj strejda, taťka i já jsme šli do vývrtky z toho, co nám tam George Eastman předváděl s vrtačkou a zdravotní sestřičkou... Než jsem se sám stačil vzpamatovat, moji milí příbuzní se rychle sbalili a odešli ven něco kutit do garáže. A ať prý počkám na mamku a radši to vypnu, že to je asi nějakej hnus a že bych se na to neměl asi dívat...

No a výsledkem jejich tehdejšího „nezodpovědného“ chování a výchovy bylo, že jsem musel prožít asi 90 minut sám doma s D'Amatovým „Absurdem“ (tenkrát uváděno na vhskách v ČR jako „Vyvrhel (z) pekla“) než příjde máma a věřte mi, že i když jsem byl podělanej až za ušima, videorekordér jsem nevypnul... Ale občas jsem od něj utekl do některé z jiných místností bytu.

Když bylo po filmu, přišla máma a po vyprávění, co bylo ve škole a na co jsem se to koukal na videu, mě zodpovědně vysvětlila, že na takové filmy bych se raději dívat neměl, aby se mi o nich v noci nezdálo...

Měl jsem krásné dětství, často na něj narážím na začátku svých recenzí a nemohl jsem si to odpustit i při nostalgické vzpomínce na D'Amatovo dílo. Výsledkem vcelku neortodoxní výchovy mých rodičů nakonec je, že jsem blázen do starých horrorových krváků a nedám na jejich „zaprášenou slávu dopustit“...

A nyní tedy přímo k zřejmě D'Amatovu nejzdařilejšímu horroru, jaký natočil... Rosso Sangue!!

Jak to zejména u italských starých horrorů a „akčních“ filmů bývá, není nikdy přesně známo, jaký byl jejich původní název. Abych některé z vás možná trochu nakopnul... ehm, rozvzpomnět, film se objevoval v domácnostech ve zlaté éře vhs pod názvy jako Antropophagus 2, nesl německý název Asgeburt der Hole, po něm pak český název „Vyvrhel (z) pekla, Vyvrhel Pekel, Zplozenec pekla“, dále to byl zřejmě jeden z těch správnějších názvů „(The) Absurd“, ale také naprosto vymyšlené české názvy jako „Černý muž“ nebo „Kružítko“... Původní a správný název je ale zřejmě Rosso Sangue, Antropophagus 2 byl použit samozřejmě Italy účelně, protože tento film do jisté míry připomínal, zabijáka hrál stejný herec George Eastman a Antropophagus se v podstatě povedl a sklidil určitý úspěch.

Film se skládá ze základních dvou polovin. První je v podstatě rozjezd, který dává základ pro druhou část filmu, která je již opravdovou horrorovou, děsivou a neskutečně napínavou jízdou.

George Eastman je na začátku pronásledován jistým farářem, který jej při přelézání kovové brány s hroty čnějícími nahoru, trochu popotáhne za nohu a Eastmanovi se rozpáře břicho. Dobelhá se však až k domu jisté rodiny a zde po zazvonění u dveří a otevření jednou z pečovatelek zkolabuje. Následuje scéna v nemocnici, kde probíhá operace jeho břicha a následná resuscitace, překvapení lékařů z neuvěřitelné odolnosti tohoto hromotluka a dále zde probíhá vyšetřování události policií za „pomoci“ onoho faráře ze začátku.

Milý George se ale rychle (snad do několika hodin) ze zranění kompletně zbráborá a následně ještě ten večer uprchne, přičemž filmaři jasně a nekompromisně předvádí první gore scénu, po jejímž shlédnutí je divákovi jasno, že tohle nebude „jen tak“ a že žádné krátké záběry ve stylu pozdějších slasherů, kamera mimo dění atd. se prostě konat nebudou. Tady všechno v až nepřiměřené vzdálenosti, tedy vlastně blízkosti a detailu, tak a ještě více, jak jsme u staré italské gore školy zvyklí...

Poté si to Eastman zamíří přímo k vile, kterou navštívil již na začátku. Rodiče odjedou na oslavu a doma nechají dvě děti, u kterých se střídají dvě mladé dívky na hlídání. Jedno z dětí je malý asi šestiletý kluk, druhé je mladá asi 12ti letá dívka, která je po zranění naprosto nepohyblivá a přikurtovaná k posteli.

Eastman předvede ještě pár náhodných přepadení a brutálně zabije pár lidí, než dorazí k vile. Dostane se dovnitř a zde se snaží vyhladit veškeré osazenstvo... Zde pak začíná druhá polovina filmu, neskutečně napínavá konfrontace s touto nezranitelnou a nesmrtelnou bestií... Tolik asi k ději. Proč se na film i po letech podívat? Může to být jednak z nostalgie a čistého zájmu, jednak také pro opravdovou podívanou k pohledání. Absurd mnohonásobně přesahuje o něco starší Antropophagus. Eastman, ač není znetvořen, je i zde naprosto strašný a jde z něj opravdu strach. Ten chlap je prostě nesympatický už od pohledu a obličeje, které dělá při vraždění svých obětí, vyloženě vševypovídaící sadistické xichty, jeho postava si vraždění a týrání lidí ve filmu opravdu užívá. Navíc je obrovský, kamera ho často snímá od podlahy, z nižších poloh, takže ještě více vynikne jeho vysoká postava. Je šíleně silný, naprosto nezastavitelný, nezranitelný... Prostě opravdu děsivý zabiják, který nepotřebuje pro svoji děsivost žádné masky, znetvoření apod., ale vystačí si s mimikou a grimasami...

Navíc při každém nástupu Eastmana na scénu se rozehraje úžasná, děsivá a napínavá hudba, která spolu se scénami, které se ve filmu odehrávají, drží diváka v naprostém napětí. Pocity, že „je“ někde v domě, nezastaví se před ničím, nemá důvod vraždit, ale nikoho nenechá jen tak odejít, nemá slitování... šílená brutalita jednotlivých vražd. Prostě tohle vše dělá z „Absurdu“ jeden z nejlepších italských horrorů, které znám. Smůla je, že je špatně k sehnání. Na dvd vyšel snad jen v Německu. Navíc toto dvd je v podivné kvalitě, kdy některé scény jsou dabované v němčině, některé v původní italštině opatřené německými titulky. Některé scény mají kvalitu obrazu výbornou, některé, většinou ty kratší, velice špatnou. A tak film jako celek působí jakýmsi poslepovaným dojmem... Možná, že nejsnadnější způsob, jak se k tomuto filmu dostat, bude zapátrat na půdě v krabici s vhskami... Každopádně pokud se vám film podaří sehnat, nebudete litovat - pokud vám nevadí silné gore scény a trochu jednoduchý scénář (který si Eastman psal sám, věřím, že se u toho jistě ohromně bavil...).

Ještě abych se vrátil ke „gore“... Film je osázen opravdu detailními záběry na vraždění obětí ve stylu „Fulci“. Bohužel D'Amato neměl asi tak dobré maskéry a tým na speciální efekty jako měl Fulci a další a musím uznat, že v dnešním pohledu jsou některé scény již opravdu zastaralé a je jasně vidět, jak byly tvořeny. A to diváka odvádí od zhnusení a navození obav a strachu, co na nás ještě D'Amato s Eastmanem nachystají. Ale pokud tohle člověk přehlédne, myšlenkami se vrátí na začátek 80. let, tak zejména v druhé části filmu a při jeho šokujícím konci bude přímo lapat po dechu...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.