Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 27 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
HalloweenRemakeSérie: HalloweenSlasher

USA
109 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Halloween
rok: 2007
režie: Rob Zombie
scénář: Rob Zombie (screenplay), John Carpenter (1978 screenplay) and), Debra Hill (1978 screenplay)
hrají: Malcolm McDowell (Dr. Samuel Loomis), Scout Taylor-Compton (Laurie Strode), Tyler Mane (Michael Myers), Daeg Faerch (Michael Myers, age 10), Sheri Moon Zombie (Deborah Myers), William Forsythe (Ronnie White), Danielle Harris (Annie Brackett), Kristina Klebe (Lynda), Skyler Gisondo (Tommy Doyle), Danny Trejo (Ismael Cruz)
produkce: Malek Akkad, Patrick Esposito, Andy Gould, Andrew G. La Marca, Matthew Stein
hudba: Tyler Bates
keywords: boyfriend, stripper, teenager, dysfunctional-family, suicide, matricide, nudity, shot-in-the-back, stabbed-in-the-chest, darkness, stabbed-in-the-back, homosexual-sex, masked-killer, duct-tape, beating, television, slasher, child-killing-child, white-trash, spoof, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 11760

Recenzoval Jan Pokorný

Přidáno: 09. prosinec 2007

Nejprve se Vám musím s něčím svěřit. Já nikdy neviděl ani jeden díl z kultovní série Halloween. Né, počkejte... schovejte ten nůž... já to napravím, slibuju... přestaňte, prosím... aaahhh...

Tak jo, přemohli jste mě. Zbytek recenze Vám teda pošlu poštou ze záhrobí. Takže slyšte: chtěl jsem Vám říct, že mě nikdy předtím filmy o nočním masakru 31. října nijak nepřitahovaly. Ale po shlédnutí tohoto remaku původního snímku si budu muset všechny předchozí díly opatřit. Halloween heavymetalového hudebníka a kontroverzního režiséra Roba Zombieho určitě není dokonalý. Zároveň ale dokázal po celých 115 minut přitáhnout moji pozornost a nikdy nenudit. Snímek lze dost dobře definovat souslovím "jako rozseknutý špalek", hned vysvětlím. Zombieho nejnovější filmový kousek má dvě naprosto odlišné tváře. Je to jako kdyby Rob pozvednul mohutnou sekyru a svůj Halloween uprostřed přeťal. Obě poloviny jsou však svým způsobem zajímavé.

První část filmu se režisérovi povedla naprosto famózně. Sledujeme totiž Michaela Myerse, coby desetiletého chlapce, který je členem zcela rozvrácené rodiny. Otec s tváří Williama Forsythe působí jako opilecký povaleč s hubou plnou neadekvátních výrazů a frází, matka se snaží udržet chod nefunkční rodiny a živí se jako striptérka. Michaelova starší sestra kašle na všechno a nejradši si užívá se svým přítelem. A Michaelova mladší sestra sleduje toto šílenství ještě z kočárku, protože je malým miminem, a na okolní halasné projevy reaguje pláčem. Michael se čím dál více uzavírá do sebe, stává se nemluvným a začíná dělat podivné věci. Nejdříve bezmyšlenkovitě a nepřítomně kuchá "pouze" zvířata. A poté přitvrzuje... Zombie parádně vykresluje psychologii malého Myerse, intenzivní prožitek násobí skvělými songy a divákovi předkládá dokonalou exkurzi do psychopatické mysli, která donutí Michaela pozvednout zbraň proti svým nejbližším. Drsné a krvavé, tak lze shrnout dění poté, co Michael roztančí čepel svého oblíbeného nože.

Během několika dalších minut, jakmile z plátna zmizí ´O 15 let později´, startuje úplně jiný styl vyprávění. Hutná atmosféra se schová pod postel a vykoukne jen občas. Z malého Michaela se stal hromotluk v podání Tylera Manea (X-Menovský Sabretooth), který prostě jednoduše chodí a koho dostihnou jeho dlouhé a silné ruce, toho vzápětí penetruje třiceticentimetrovou kudlou. Mordy se nevyznačují nějakou zvláštní choreografií či vynalézavostí, Michael si jen počká, až bude potencionální oběť ve vhodném postavení, a pak z ní prostě vykřeše (nebo vyřeže) duši. Jedná se tedy v podstatě o klasickou vyvražďovačku, znovu je všude plno krve a řvoucích nebožáků. Michael se chová jako stroj, před kterým by se posadil na zadek i Terminátor, základní životní funkce jsou potlačeny, bez újmy přežije bodnutí pod klíční kost nebo tři čtyři výstřely z pistole.

O tom, že Rob Zombie se v násilnostech všeho druhu, sexu a krvi vyžívá, je film víc než důkazem. V úvodní dvacetiminutovce je snad každá věta proložena vulgárním výrazem, krev se rozlévá na všechny světové strany, dočkáme se pohledu na hlavu rozmlácenou baseballovou pálkou. Spousta postav holduje halloweenskému sexu a dozorci v ústavu pro choré provedou brutální znásilnění, které si kamera vskutku vychutnává. Na place se sešlo několik hereckých es, jmenovitě Malcolm McDowell v roli doktora Lommise, již zmiňovaný William Forsythe anebo charizmatický Danny Trejo coby vlídný dozorce Ismael.

Kdyby se z letošního Halloweenu nestal v druhé půli ´jen´mírně nadprůměrný smrťostroj s trochu natahovaným koncem, neváhal bych s hodnocením nejvyšším, jelikož první půle je vskutku výborná. Takhle ze svého finálního hodnocení malinko polevím, ale přesto jsem přesvědčen, že Vás od jeho shlédnutí neodradím. A teď hurá na všechny původní díly. Akorát se v nebi budou těžko shánět...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.