Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The GravedancersGhosts

USA
95 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2006
režie: Mike Mendez
scénář: Brad Keene (written by) &), Chris Skinner (written by)
hrají: Dominic Purcell (Harris McKay), Josie Maran (Kira Hayden), Clare Kramer (Allison Mitchell), Marcus Thomas (Sid Vance), Tchéky Karyo (Vincent Cochet), Megahn Perry (Frances Culpepper), Martha Holland (Emma), Oakley Stevenson (Haunted Woman), Samantha MacIvor (Nurse Jenny (as Samantha Twyford MacIvor), Jack Mulcahy (Police Officer #1)
produkce: Craig Borden, Bart Rosenblatt, Guy Oseary, Kim Olsen, Eugene Musso
hudba: Joseph Bishara
keywords: ghost, cemetery, rapist, curse, paranormal, old-friend, tombstone, dance, funeral, pianist, pipes, word-processor, poltergeist, rape, corpse, supernatural-rape, apparition, mourning, sack, french-accent, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7490

Recenzoval Jan Pokorný

Přidáno: 09. listopad 2007

Když si chcete zatančit, pravděpodobně navštívíte barevnými lasery prosvícenou diskotéku nebo jeden z mnoha zimních plesů. Tři hrdinové z hororu režiséra Mikea Mendeze si k tančení vybrali neobvyklé a hodně pietní místo: hřbitov, resp. kamenné náhrobky nebožtíků. A neuplyne ani půl dne a s nic netušící trojicí si dají dostaveníčko dosud nepoznané síly ze záhrobí, aby ji vyzvaly ke smrtícímu tanci...

V mírném alkoholovém opojení přicházejí Harris, Kira a Sid na hřbitov, aby se naposledy rozloučili se svým zesnulým kamarádem. Každý z nich do sebe rázem obrátí láhev vína a tak je o zábavu postaráno. Když navíc naleznou šedou obálku s listem papíru, na kterém stojí, aby si užívali života dokud mohou, začíná opravdová hřbitovní show. Rádio se rozvříská na plné pecky a trojice se pustí do tanečních skopičin a halasných projevů. Záhy však všichni, zmoženi alkoholem, usínají. Když ráno hřbitov opouštějí, zdá se, že si s sebou odtud kromě slušné kocoviny odvážejí i něco jiného, něco mnohem horšího a děsivějšího...

Snímek lze velice dobře rozdělit na dvě různorodé části. V té první se pozvolna buduje atmosféra a Mendez chytře využívá strachu z neznáma a divákovi většinou záměrně neukazuje, s čím mají filmové postavy tu čest. Napětí ukázkově graduje. Nejprve se jedná o drobnosti: v kuchyni se chvěje vodovodní kohoutek, slyšíme hrát piáno, u kterého nikdo nesedí a obvykle klidná kočka najednou prská a vřeští. Divák tuší, že je něco v nepořádku a vzápětí ho režisér dostane skvostně mrazivou scénou, která možná i Vám na chvíli zabetonuje srdeční chlopně. A začíná se přitvrzovat, nastupují zdařilé lekačky a najednou Vám ztuhne krevní řečiště podruhé, to když jste s jednou z hlavních postav sami v ztichlé nemocniční chodbě. Sami s ní a s pojízdným lehátkem, které se zdá býti prázdné. Anebo snad ne?? Užijte si to!

Záhy však film opouští skvěle vytyčenou trasu. Na scéně se objevují odborníci na paranormální jevy a s nimi se začínají zhmotňovat i doposud neviditelní duchové. Hlavní postavy se dozvídají cosi o hrůzostrašné kletbě, kterou na sebe svými nočními vylomeninami na hřbitově uvalili, avšak ono hutné napětí, které nás na dobrých čtyřicet minut tak hezky uhranulo, vyhasne tak rychle jako rozžhavený uhlík zalitý kbelíkem vody. Nyní jsme v přímé konfrontaci s působivými maskami démonů ze záhrobí, nicméně co je viděné, ztrácí hlavní rozměr hororu - divákovu představivost. Určitě jsem se bavil více, když se (nejenom) v úvodní scéně stala mladá dívka obětí jakési (hlavně neviditelné) síly, která si s ní pohrávala jako bílá maska s Woodsboro. Závěr pak na vše předchozí rezignuje, nechá po domě poletovat přízrak v krvavém pyžamu a se sekyrou v ruce, aby se pak ve vyloženě a viditelně CGI finále stal ostudně trapným. Filmaři se v úplném konci pustili do něčeho, na co jednoduše neměli finanční prostředky. Škoda.

Herci odvedli v rámci žánru standard, nejcharizmatičtějším článkem je samozřejmě ostřílený herec Tchéky Karyo v roli parapsychologa Vincenta. Jednu z hlavních rolí zde získal Dominic Purcell, který nás již ve třetím Bladeovi přesvědčil, že jakákoliv grimasa nebo intonace je pro něj neřešitelný problém, zde tuto definici jeho herního projevu nijak nevyvrátil.

Celkově má film jeden zásadní problém: nevyváženost. Bráno metaforou se režisér Mendez nejprve nadechnul k nadprůměrné hororové jízdě, pak však najel na ostrý hrbol, který jeho objekt poničil, no a na opravu již neměl žádné finance. Proto mě také Gravedancers zpočátku příjemně překvapili, později nudili a ke konci rozesmáli. Film náleží do série After Dark HororFest Volume 1, společně se snímky: Unrest, Dark Ride, The Abandoned, Wicked Little Things, Penny Dreadful, The Hamiltons.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.