Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 30 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Resident Evil: ExtinctionSérie: Resident EvilZombie

Francie, Austrálie, Německo, VB, USA
95 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Resident Evil: Zánik
rok: 2007
režie: Russell Mulcahy
scénář: Paul W.S. Anderson (written by)
hrají: Milla Jovovich (Alice), Oded Fehr (Carlos Olivera), Ali Larter (Claire), Iain Glen (Dr. Isaacs), Ashanti (Betty), Christopher Egan (Mikey), Spencer Locke (K-Mart), Matthew Marsden (Slater), Linden Ashby (Chase), Jason O'Mara (Albert Wesker)
produkce: Paul W.S. Anderson, Jeremy Bolt, Bernd Eichinger, Samuel Hadida, Victor Hadida
hudba: Charlie Clouser
keywords: desert, undead, chase, satellite, clone, crow, post-apocalyptic, convoy, sacrifice, brutality, one-woman-army, corporate-crime, shotgun, killed-by-dog, survival-horror, chased-by-dog, revenge, dead-dog, sequel, woman-leader, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10724

Recenzoval Jan Pokorný

Přidáno: 13. listopad 2007

My name is Alice and I remember everything. A všichni vědí, o čem je řeč. Samozřejmě, jedná se o hlášku z hororové série Resident Evil. Co se vlastně v tomto příběhu až doposud událo?? Utajovaná společnost Umbrella Corporation nevyrábí nové typy deštníků, jak by se mohlo dle jejího názvu zdát, ale zabývá se genetickým výzkumem. Své biologické pokusy provádí hluboko pod zemským povrchem, na místě zvaném Hnízdo. Jednoho dne dojde ke katastrofě, do okolí uniká mutující T-virus. Centrální počítač Red Queen hermeticky Hnízdo uzavírá, speciální komando dostává úkol T-virus izolovat a pokusit se najít příčinu selhání. Elitní tým v čele s Alicí (Milla Jovovich) však zjišťuje, že virem kontaminovaní zaměstnanci se změnili v krvelačné zombie. Nastává urputný boj, na scénu se dostává slizká kreatura Licker. Alici se podaří z podzemí uniknout, na zemském povrchu ji ale nečeká vana plná pěny a jahodový koktejl. Ulice Racoon City jsou plné nenasytných zombií, T-virus se šíří a Alice musí zkřížit zbraně s obrovitým monstrem zvaným Nemesis. Druhý díl v podstatě končí větou, kterou jsem načnul tuto recenzi a která otevřela cestu ke třetímu dobrodružství. A to právě teď začíná.

T-virus se rozšířil po celém světě, svět je zdevastovaný a civilizace téměř zlikvidovaná. Ďábelský a bezcitný vědec Dr. Isaacs se v hlubinách pod nevadskými dunami snaží naklonovat Alici, jeho pokus se však již 86krát zhroutil. Originální Alice je totiž jenom jedna a ta právě brázdí zpustošené silnice na motocyklu obtěžkaném věcmi nutnými k přežití. Ztichlou krajinou putuje sama a následkem T-viru, který ji koluje žilami, nabírá stále větší a silnější paranormální schopnosti. Když se pak její cesta protne s konvojem jejích starých přátel, podaří se Umbrelle jí vystopovat... a začínají skutečná jatka.

Režisér Mulcahy vykouzlil postapokalyptický ráz světa vcelku slušně. Opuštěná odpočívadla, zastávky, benzínové stanice ležící mnoho let ladem reznou, hnijou, rozkládají se. Automobily přeživších jsou opatřené do sebe ztlučenými plechy, železnými mřížemi, zkrátka vším, co by se mohlo použít k ochraně před zmutovanci. Zemi pokryl písek. Vegetace zmizela. Slunce žhne. Velmi deprimující. Scenérie tak působí možná monotónně, za to na nejrůznějších hříčkách T-viru se Mulcahy vyřádil. Klátivé zombie jsou správně odporné a vrací se také pekelní psi - tentokráte belgičtí ovčáci - aby Alici zahřáli do správné akční teploty. A tvůrci přidali ještě jeden nemrtvý zvířecí druh: velké černé vrány, které při útoku na konvoj nahání opravdu mráz po těle.

Akčních scén je tu několik, na tu největší si budete muset pár desítek minut počkat, ale věřte mi, že stojí za to. V pouštním obleku sexy vypadající Milla v impozantních zpomalovačkách porcuje nepálskými noži krky a trupy masochtivým nemrtvým a navíc využívá i svých rostoucích paraschopností. Ke slovu se dostávají i střelné zbraně a vypálené náboje se zavrtávají do hybridních mozkoven zombií a divák spokojeně mručí. K této přestřelce dojde na velice zvláštním místě - když se T-virus roznesl do světa, rozhodlo se lidstvo shromáždit svoje nejpamátnější stavby na jedné jediné lokaci a tam je ochraňovat, aby nebyly zničeny. Na ploše několika čtverečních metrů tak můžeme vidět Sochu svobody, Eiffelovu věž, Cheopsovu pyramidu se sfingou nebo třeba benátské mosty a gondoly.

Každý filmový díl série Resident Evil měl svojí superpříšeru: v jedničce pronásledoval podzemní vlak Licker, ve dvojce pálil z kulometu Nemesis a tak i trojka dostála tomuto schématu a předvedla Tyranta, vizuálně zdařilou kreaturu, kterou fanoušci stejnojmené videohry jistě znají. Efekty jsou vůbec ve filmu hodně dobré, ať již jde o proříznutá hrdla, notně krvavé útoky vraního hejna nebo právě o Tyranta. Slušný dojem na mě udělaly i lekačky, minimálně dvě jsou pěkně zakamuflované, takže se opravdu leknete. A pro diváka, který se nemůže stále nasytit pohledu na půvabnou Millu Jovovich, si scénář přichystal zajímavé rozuzlení, kterým si rovněž otevřel vrátka pro další pokračování.

A teď musí přijít to záporně nabité. První polovina je víceméně zdlouhavá, místy nudnější. Rozhodně by se dalo ještě přitvrdit a nenechat postavy plýtvat divákovým časem nicneříkajícími dialogy. Některé postavy jsou zbytečně rozpitvávány (a teď nemyslím anatomicky), ačkoliv v příběhu nehrají velkou roli. Všechno kolem je ale opravdová zábava a velká porce kvalitní akce. Když budu hodnotit celou trilogii, vychází mi Extinction jako vítěz. On ale stejně do dvou tří let přijde díl čtvrtý a může být ještě lépe. Prozatím jsem spokojen.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.