Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 64 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Jason XScience FictionSérie: JasonSlasher

USA
91 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Jason X
rok: 2001
režie: James Isaac (as Jim Isaac)
scénář: Victor Miller (characters), Todd Farmer (written by)
hrají: Lexa Doig (Rowan), Lisa Ryder (Kay-Em 14), Chuck Campbell (Tsunaron), Jonathan Potts (Prof. Lowe), Peter Mensah (Sgt. Brodski), Melyssa Ade (Janessa), Melody Johnson (Kinsa), Phillip Williams (Crutch), Derwin Jordan (Waylander), Dov Tiefenbach (Azrael)
produkce: Noel Cunningham, Sean S. Cunningham, Geoff Garrett (assistant producer), James Isaac, Marilyn Stonehouse
hudba: Harry Manfredini
keywords: jason-voorhees, crystal-lake, machete, cryogenics, slasher, sex, slaughter, mask, fight, hockey-mask, murder, bare-breasts, virtual-reality, satire, masked-killer, leg-ripped-off, electrocution, kicked-in-the-face, impalement, leg-blown-off, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8078

Recenzoval imf

Přidáno: 15. listopad 2002

Jason ještě pořád nemá dost. Poté co počet svých obětí slavnostně zaokrouhlil někam k úctyhodné stovce, byl chycen a teď, když všechny konvenční metody likvidace selhaly, se připravuje hrstka vědců zmrazit jednoho z nejslavnějších zabijáků a uchovat ho tak pro příští generace. Už během prvních minut se osazenstvo výzkumného komplexu přesvědčí o tom, že uložit Jasona k ledu by byla chyba... Přes všechnu Voorheesovu snahu se to ale nakonec přeci jen povede a v kryospánku zůstává uvězněn on a jediná přeživší vědkyně po dlouhých 455 let.

Kdyby osádka dopravní lodi Grendel věděla, kdo se skrývá za hradbou ledu, zřejmě by si svoje objevitelské komplexy strčila za klobouk - píše se rok 2455 a peníze stále hýbou světem, takže když se Jason probudí a začne redukovat posádku, je považován za neškodného blázna s ...ehm... zabijáckými sklony. O jeho schopnostech nepochybuje jen sličná doktorka z dvacátého století, což je ovšem příliš málo, takže cesta za oceněním Jasonova umění bude pořádně krvavá.

Desátý díl, to v mnoha diváckých duších může evokovat jisté příznaky vyčpělosti a morální zkaženosti tvůrců, kteří za sebou tahají vymačkanou zdechlinu a snaží se vymyslet cokoliv, aby přitáhli diváky do kin znovu a znovu. Jason X má všechny předpoklady takového filmu - neznámé herecké tváře, papundeklové kulisy a scénář, který by byl použitelný i ve formě tabulky s časovým rozvrhem "kdo má kdy umřít"... Jenže tentokrát to neplatí a první dojem rozhodně klame. Jason se na stará kolena naučil pár nových triků a v jeho podání si kvantita podává ruku s kvalitou - mrtvol je hodně, krev z nich nekape, ale stříká, přeživší postavy vřeští a Jason je cool jako nikdy předtím. A kdykoliv to vypadá, že si všichni na place dali přestávku, vytasí se film s něčím, co ukojí i náročné fandy žánru - mezi vrcholy patří nadržená androidka, radikální upgrade samotného Jasona spojený s jeho znovuvzkříšením a vůbec posledních dvacet minut ve kterých se to nápady a překvapivě i solidními triky (jsou sice v téhle sérii jako pěst na oko, ale rozhodně potěší) jenom hemží...

Zkrátka a jednoduše Jason X to pořádně rozjel a nakopnul tak sérii "Pátku třináctého" k lepším zítřkům. Pokud na něj někde v temných zakoutích videopůjčoven nebo internetu narazíte, neváhejte ani minutu a láskyplně položte hlavu na ostří jeho mačety. Nebojte se nebude to bolet, Jason je profík a zvládne to rychle a bez zbytečného mučení... Navíc doslova happy end dokazuje, že Jason se vrací domů a je v lepší formě než kdykoliv předtím... Už se nemůžu dočkat "jedenáctky"...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval evilmind

Přidáno: 21. listopad 2002

Rok 2002 se stal důležitým mezníkem v historii dvou nejpopulárnějších a nejdelších hollywoodských horrorových sérií. Jak Jason Voorhees z Friday the 13th, tak Michael Meyers z Halloween se vrátili v nových dílech své ságy, vrátili se do kin, a vrátili se úspěšně. Relativně. Ono už samotné uvedení do kin je jistou známkou úspěchu filmu, byť o žádný útok na kasovní rekordy se ani v jednom případě rozhodně nejednalo.

Jason X jsem osobně očekával s větším nadšením než Halloween Resurrection - jednak mám Jasona radši, a potom na Halloween sérii jsem poněkud zanevřel po obludném třetím díle (uznávám, že tam Michael nehrál, takže to nebyla jeho vina). O čem Jason X bude jsem měl nastudováno už dlouhé měsíce dopředu, a upřímně řečeno - moc jsem si Jasona v budoucnosti představit nedovedl. V budoucnosti 500 let vzdálené, do které se Jason dostane zmrazený v hybernaci. Původně měl usnout v chladu jen on sám, ale proces uspávání neběžel zrovna podle plánu (to ostatně u Jasona platí vždy), a tak se spolu s ním prospala i laboratorní technička Rowan. V budoucnosti jsou oba nalezeni školní lodí (yeah, teenageři!), která je na „staré Zemi” na výzkumné výpravě za starožitnostmi. Obě těla zřejmě spadají do této kategorie. Nejprve je rozmražena Rowan, a její první starostí samozřejmě je, co se stalo s Jasonem. Jeho oživení by asi dokázala zabránit, ale Jason nečekal jak se situace vyvine, rozmrznul samovolně, a s radostí se pustil do toho, co mu jde nejlépe - zabíjení. Od této chvíle nikdo na lodi není v bezpečí...

Neobvyklá kulisa vesmírné lodi není jedinou věcí, která vybočuje ze šablony standardního Jasonova filmu. Ve většině dílů série se ten, kdo vraždí, ukáže filmovým postavám až skoro na konci (i když ne že by modří nevěděli už dávno). Tady naopak je od samého začátku jasné, že po chodbách pobíhá šílený Jason, a že právě on a nikdo jiný je příčinou náhlého snížení průměrné délky života obyvatel tohoto kvadrantu. Odpadá tedy napětí „kdo by to tak asi mohl zabíjet”, ale i prosté „koho asi dostane jako dalšího” musí každého Jasonova fandu uspokojit. Přímočarost příběhu tedy vyžaduje, aby zabití byla opravdu vypracovaná, nápaditá, a pokud možno zábavná. A současně aby nechyběla jistá dávka chladnokrevné brutality, která k Jasonovi neodmyslitelně patří. Tváře rozdrcené o zeď, těla rozseknutá mačetou, zpřelámané vazy, proříznutá hrdla - to jsou jen ty úplně nejzákladnější způsoby, kterými Jason zvyšuje počet zářezů na okrajích své masky.

Slabinou příběhu je na první pohled nedostatek důstojných protihráčů. Většina postav umře ve chvíli, kdy se jim konečně podařilo urvat ze scénáře několik souvislých vět. A těch pár jedinců, kteří se dožijí poslední čtvrthodiny, toho dosáhnou spíš shodou náhod a rychlým útěkem, než nějakými zaznamenatelnými schopnostmi. S jedinou výjimkou - kterou je tu sexy androidka Kay-Em 14 (Lisa Ryder), měnící se postupně ve výkonného bojového robota. Kdyby si někdo jen napsal v suchých bodech děj na papír, asi by se divil, že takový film může někoho zajímat. Jenže Jason X k tuctovému ději béčkové sci-fi přidává (krom postavy Jasona) přesně dávkovanou porci zábavy, neuvěřitelně srandovních hlášek, nebo vtipně vymyšlených zabití, a právě díky nim Jason žádného protihráče nepotřebuje. Mezi vrcholy patří skoro každá věta, kterou pronáší Azrael (Dov Tiefenbach), a speciálně bych vypíchnul ukázky využití holografické technologie, které si osobně určitě přidávám do svého horrorového top50. Krom scény, zmíněné v posledním odstavci tohoto textu, je to zejména úžasná zdržovací taktika, kdy zbytek posádky potřebuje Jasona na chvíli zabavit, a tak kolem něj vyvolá holografickou iluzi jeho osudového Crystal Lake, se dvěma roštěnkama nahoře bez, třímajícími plechovky s pivem, a hlasitě povykujícími ze spacáků svůj zájem o předmanželský sex. Kdo by odolal takovému pokušení? Jason ovšem samozřejmě neodolá po svém...

Podtrženo a sečteno, Jason X je rozhodně dobrý příklad toho, co se dá vymáčknout z desátého dílu série bez toho, aby to nebylo jen nudné opakování už předvedeného, nebo naopak úprk směrem, který by naštval početné zástupy Jasonových fandů. A poslední záběr filmu už dnes nedává pochybovat o tom, že se Jason Voorhees zase brzo vrátí...

Nejlepší scéna: Úplně jednoznačně je to počítačová scéna s virtuální realitou. Dvě oběti tam hrají jakéhosi Dooma budoucnosti, přičemž ve hře se najednou objeví Jason, a následuje tento památný dialog:
O1 (oběť číslo 1): Já myslel, že tohle je hra s alienama.
O2: Jo, to já taky.
O1: Zastavit hru... Řekl jsem zastavit hru sakra.
O2: Myslím, že potřebujeme reboot.
(Jason nerušeně kráčí k nim, a ráznou ranou mačetou přepůlí O2)
O1: Hele, ale tohle se nepočítá jako frag!
O2: To teda počítá!
O1: Tak jo, kašlem na to. Ukončit simulaci.
(Objeví se simulační místnost, na zemi sedící O1 a O2, a Jason. A tentokrát to bude doopravdy...)Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.