Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 28 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The HitcherSupernaturalThriller

USA
84 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Stopař
rok: 2007
režie: Dave Meyers
scénář: Eric Red (1986 film), Jake Wade Wall (screenplay) and), Eric Bernt (screenplay)
hrají: Sean Bean (John Ryder), Sophia Bush (Grace Andrews), Zachary Knighton (Jim Halsey), Neal McDonough (Lt. Esteridge), Kyle Davis (Buford's Store Clerk), Skip O'Brien (Sheriff Harlan Bremmer Sr.), Travis Schuldt (Deputy Harlan Bremmer Jr.), Danny Bolero (Officer Edwards), Jeffrey Hutchinson (Young Father), Yara Martinez (Beth)
produkce: Michael Bay, Matthew Cohan, Andrew Form, Bradley Fuller, Alfred Haber
hudba: Steve Jablonsky
keywords: murder, hitchhiker, college-student, new-mexico, police-station, desert, topless-female-nudity, dating, throat-slashing, murder-of-family, shot-to-death, spring-break, gore, restroom, muscle-car, shot-in-the-forehead, gas-station, handcuffs, switchblade, oldsmobile, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7484

Recenzoval Jan Pokorný

Přidáno: 23. duben 2007

Tak konečně vytoužené volno! Urychleně sbalíte pár nejnutnějších věcí na cestu, naskočíte s přítelkyní do našlapaného bouráku a vyrazíte vstříc novým donrodružstvím... Je hluboká noc a venku lije ostošest. Ženete svůj dvoustopý vůz mírnou pahorkatinou a stěrače nestíhají odklízet proudy vody, které se valí na přední sklo. Silnice je přímá, cesta nudná a vaše oči těžké a unavené. Ve snaze o rozptýlení se dáte se svojí partnerkou do řeči a zrakem občas sjedete k jejímu výstřihu. Vzápětí vaše přítelkyně vykřikne hrůzou a automobil se prožene jen pár desítek centimetrů od velké postavy stojící uprostřed silnice v černém pršiplášti. Vůz opíše elegantní hodiny a pak zůstane stát. Touto chvílí počínaje se začíná řetězit sled událostí, během kterých se budete proklínat, že jste onoho neznámého nepřeválcovali...

Mám štěstí, že jsem v rozmezí několika dní shlédnul jak originál z roku 1986, tak i tento remake režiséra Davea Meyerse, takže vám můžu (snad) dobře popsat a pokusit se porovnat oba snímky. Původní film těží především z velice těžce čitelného děje a z parádního záporáka, jemuž vdechnul život Rutger Hauer. Jeho John Ryder byl vskutku děsivý, úlisný, chladnokrevný a skvěle vyšinutý a proto jsem se těšil, jak si s zde s touto rolí poradí Sean Bean. Rovněž jsem věděl, že jedním ze spoluproducentů je mistr akční zábavy Michael Bay, takže technicky by měl mít film mnohem větší a kvalitnější zázemí a potenciál, než jeho předchůdce. Tož, pojďme do toho...

Co se příběhu týče, tak ten prakticky kopíruje originální podívanou, pouze s několika drobnými úpravami. Znalost původního snímku mi samozřejmě umožnila předvídat pro nezasvěcené špatně předvídatelný děj (1:0 pro originál). Snímek tedy stojí stojí a padá na šíleném Johnu Ryderovi, respektive hereckém výkonu Seana Beana. Bohužel padá. Pan Bean se prakticky pohřbí první větou, kterou vypustí z úst - následně se zazubí a široce usměje. Sakra, Seane, tohle není reklama na Colgate! Tohle má být ztvárnění jednoho z kultovních záporáků! Beanův John Ryder je naprosto bez emocí, fuč jsou Hauerovy krvavé oči, větší charizma než Bean má jeho promoklý kabát (2:0 pro originál). Stejně tak herectví obou hlavních kladných postav je ploché a plastické. To Jim Halsey alias C. Thomas Howell z originálu byl Johnem Ryderem tak vystresovaný a zdeprimovaný, že ho museli litovat i kamenné sochy na Karlově mostě. Snímek po celou dobu stopáže lapá po alespoň trochu tíživé atmosféře, ale je to jako kdybyste lovili ryby podběrákem bez sítě (3:0 pro originál). Přitom ale krvavých scén je tu víc než důchodců na jarmarku, jenom jsou podány křečovitě, občas kýčovitě, nezáživně, občas prapodivně. Závěr filmu se tvůrci rozhodli mírně přiostřit, takže se dočkáme neobvykle naporcovaného těla a několika zbloudilých kulek, prolétávajících mozkovnami vedlejších postav.

Technicky je film zpracován slušně, automobilové honičky končí vozy rozsekanými na díly, které byste jako náhradní neprodaly ani za vystřelovací nůž. Jenže původní snímek obsahoval mnoho dosti povedených výbuchů a náročných scén, takže v tomto ohledu se remaku zcela vyrovná (stále 3:0 pro originál). Slušným doplňkem jsou tzv. lekačky, kterých je tu celkem dost, ale kromě jedné, která je navíc naprosto samoúčelná, lze všechny odhalit dříve, než se naplní jejich podstata. Netřeba snad dodávat, že originál je lekačkami rovněž nabitý a mnohé z nich jsou navíc více než mrazivé (4:0 pro originál). O hudbu se zde stará Steve Jablonsky a to tak, že docela obstojně.

Celkově není Stopař v režii Davea Meyerse špatným filmem. V porovnání se svým předchůdcem však zaostává prakticky ve všech zmíněných bodech.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.