Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 25 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
An American Werewolf in LondonWerewolf

VB, USA
97 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Americký vlkodlak v Londýně
rok: 1981
režie: John Landis
scénář: John Landis (written by)
hrají: David Naughton (David Kessler), Jenny Agutter (Nurse Alex Price), Griffin Dunne (Jack Goodman), John Woodvine (Dr. J. S. Hirsch), Lila Kaye (Barmaid), Joe Belcher (Truck Driver), David Schofield (Dart Player), Brian Glover (Chess Player), Rik Mayall (2nd Chess Player), Sean Baker (2nd Dart Player)
produkce: George Folsey Jr., Peter Guber, Jon Peters
hudba: Elmer Bernstein
keywords: werewolf, american, england, nightmare, curse, metamorphosis, police-inspector, subway, joke, shot-to-death, theft, american-in-the-uk, suicidal, city-name-in-title, taxicab, american-abroad, turns-into-animal, car-pileup, gothic, sex, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10121

Recenzoval Jan Pokorný

Přidáno: 10. březen 2007

Kamarádi David a Jack cestují napříč Anglií. V podvečer jednoho dne se přiblíží k malé vesničce, tiše si hovící uprostřed rozlehlé pahorkatiny. Vyhledají místní hospůdku, avšak dříve než se stačí ohřát a vypít si horký čaj, jsou vyprovozeni ostrými a zamračenými pohledy místních štamgastů a také jednou tajemnou větou: "Vyvarujte se měsíce." Mladíci neoplývají přílišným nadšením, jelikož se jim nad hlavami začínají převalovat těžké bouřkové mraky a v dáli se ozývají mocná dunění hromů. Cesta z vesnice přivede cestovatele do mlhou obklopených bažin a mokřadů a vzápětí se na ně spustí drobný deštík. Další zahřmění je náhle přehlušeno táhlým zavytím. Po chvíli se hrůzostrašné kvílení ozve znovu a je podstatně blíž. V ústech obou hochů je náhle sucho a jejich oči těkají ze strany na stranu ve snaze nalézt zdroj onoho mrazivého zvuku. O vteřinu později vstoupí do jejich života obrovské, chlupaté a krvelačné mostrum...

Režisér John Landis natočil (a zároveň sám napsal) v roce 1981 brilatní hororovou podívanou o člověku, měnící se za úplňku ve vlkodlaka. A provedl to stylem, který Vás i dnes zamáčkne hluboko do křesla. Úvodní část snímku, kterou jsem tu nastínil, má výbornou atmosféru, divák samozřejmě tuší, co může od opuštěných bažin za vesnicí čekat, ale bohužel to neví dvě ústřední postavy celého hororu a pak, když uslyšíte ta hrozivá vytí, můžete jen s křečí v obličeji čekat na první pořádnou lekačku(kdy se z mlhy vyřítí vlkodlak). A věřte mi, že skutečně stojí za to a nejste-li atmosférou dostatečně v křesle zamáčknutí, vystřelíte vzhůru jako pružina. Obdobných scén je ve filmu více - pokud nejste až tak horliví nadšenci žánru horor, zdejší lekačky Vás opravdu dostanou, takže Vaše systole a distole se bude svou rychlostí přibližovat ke kadenci rychlopalného kulometu. Pakliže máte nakoukány všechny hororové snímky vystavené ve Vaší vidopůjčovně, neudělají na Vás některé lekačky možná takový dojem, protože je pravděpodobně odhalíte s jednovteřinovým předstihem.

Horor vítězí na celé čáře i když se zaměříme na stránku vizuální. Masky jsou technicky hodně povedené, ale myslím, že tento snímek si budete v hlavě uchovávat především díky patrně nejkultovnější a nejlepší scéně metamorfózy člověka ve vlkodlaka, co kdy byla natočena a kterou má na svědomí mistr svého řemesla Rick Baker. Pokud Vás nedostaly lekačky, atmosféra nebo samotná tíživost nastolené situace, scéna proměny, kdy se nebohému Davidovi protahují končetiny, narůstá ochlupení a deformuje obličej, Vám zmrazí všech 636 svalů v těle a Vy budete jenom nevěřícně hledět na tu transformující se hromadu masa a do zvukovodů se Vám bude zahryzávat píseň Blue Moon častokrát přehlušená šíleným Davidovým rykem (tato scéna je vrcholem filmu, k absolutní dokonalosti jí nechybí nic - ona je absolutně dokonalá).

Když pominu hutnou atmosféru, celý film je zabalen do tajemného hávu. Nedozvíte se, odkud se první vlkodlak vzal, víte jen, že Davida několikrát navštíví kamarád Jack, jemuž v žilách také koluje vlkodlačí krev a který nabádá Davida k sebevraždě. Scénář je důmyslný a nechává vás v nejistotě až do úplného konce. Herecké výkony Davida Naughtona a Griffina Dunneho, jakožto dvou hlavních protagonistů, jsou celkem slušné. Řekl bych, že jejich vzezření, projev a chování se do filmu náramně hodí. Snímek trochu kazí lehké náznaky humoru, nicméně na tyto drobné nedostatky rádi rychle zapomenete, protože Vás atmosféra (také díky výborné hudební složce) naprosto vtáhne do děje. Počkejte si třeba jenom na to, až odjede metro a na peróně zůstane stát osamocený člověk. Nejistě se rozhlíží kolem sebe, přeci jenom tohle místo může nahánět trochu strach, zvlášť když je dotyčný sám. Ticho podzemních prostor znenadání prořízne šílené vlkodlačí vytí... a Vaše srdce a krev tuhne stejně jako kůže nešťastníka, jenž pohleděl do tváře Medusy...

Americký vlkodlak v Londýně byl natočen za 10 miliónů dolarů - rozpočet se jenom v Americe vrátil trojnásobně a film shrábnul Oskara za nejlepší masky. Pro milovníky hororu je tento skvost povinností!Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.