Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
TěloExploitationZ domova

    
trailer    web    imdb 

anglicky: A Body
rok: 2007
režie: Josef Blažek
scénář:
hrají: Magdaléna Jandová, Filip Špila, Tomáš Man, Christos Kesselbauer, Petr Vrba
produkce:
hudba:
keywords:
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10452

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 13. únor 2007

Je teplé letné ráno a mesto si žije svojim životom. Tenisti hrajú tenis, žena vešia vypraté prádlo a pod balkónom na zemi leží asi deväť ročné dievča. Po tele má rany a modriny a na hlave zaschnutú krv. Po chvíli sa postaví a v bolestiach sa snaží nájsť pomoc.

Tělo je nezávislý film českého pôvodu a zároveň údajne prvé české exploitation. Pokus nakrútiť českú reakciu na americké klasické exploatačné horory zo sedemdesiatych rokov bol odvážny a do určitej miery vyšiel. Síce zo zaškatuľkovaním do žánru je divák spočiatku trochu skeptický, ale keď sa to rozbehne má to dosť prvkov exploitation.

Film využíva takmer všetky výhody krátkeho filmu a po dejovej stránke je to ideálny koncept pre amatérsky kraťas. Dej nie je zložitý, línia filmu je jasná a zrozumiteľná a finále si zapamätáte, ale zároveň nepôsobí umelo šokujúco a nestrháva na seba všetku pozornosť, ako to býva u amatérskych filmov. Nemá ani 9 minút a nie je tu žiadna filmová vata, takže nudiť sa nebudete. Problém je však vo využití potenciálu filmu. Je tu mnoho náznakov a motívov, ale takmer nič nie je dotiahnuté na maximum. Hlavne pomyselná „cesta späť“ je málo rozvitá a motívy krvavých stôp mohli byť urobené efektnejšie. Taktiež je film až príliš krotký a mierny, zišlo by sa (radikálne) pritvrdiť.

Film pre dosiahnutie väčšej reálnosti je bez hudby. Tento trik vyšiel a počas filmu vytvára dobrú atmosféru, ale bohužiaľ koniec si nejaký hudobný podmaz doslova žiadal. A ak nie hudbu, tak aspoň to rýchlejšie a efektnejšie zostrihať. Zvuk je na vynikajúcej úrovni, škoda je, že v úvode je dodaný šuchot a praskot, údajne preto, aby film znel amatérsky (je to spojené s už spomínanou poctou poloamatérskym exploitation zo 70s). Toto vôbec nevyšlo a kazí to skvelý audiovizuálny zážitok. Kamera je totiž brilantná a na česko-slovenskej amatérskej/nezávislej scéne niečo také budete ťažko hľadať.

Bohužiaľ strih nie je práve najlepší. Niektoré pády a rýchlejšie pohyby sú strnulé, nekoordinované a nedôveryhodne nakrútené. Rovnako umelo vyzerajú aj pár ďalších scén, hlavne kvôli nie práve najlepšiemu výkonu hlavnej predstaviteľky. Je to škoda, lebo film z veľkej časti leží na nej. Jej výkon nie je priamo katastrofálny, ale niektoré scény sú nepresvedčivé.

Inak je Tělo výborné, i keď potenciál určite bol na oveľa lepší film. Mnohé klady Těla sú zväčša vo forme spoilerov, ktoré by nebolo dobré prezrádzať. Okrem toho film naplno využíva svoju dĺžku a je napínavý od začiatku do konca. V rámci amatérskej a nezávislej tvorby je to určite domáca špička.

PS: Film som hodnotil bez zhovievavosti k tomu, že je to amatérsky/nezávislý film. Je to úplne iná liga a k tej treba byť kritickejší.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.