Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 137 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Red DragonKillersThriller

USA, Německo
124 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Červený drak
rok: 2002
režie: Brett Ratner
scénář: Thomas Harris (novel "Red Dragon"), Ted Tally (screenplay)
hrají: Anthony Hopkins (Dr. Hannibal Lecter), Edward Norton (Will Graham), Ralph Fiennes (Francis Dolarhyde), Harvey Keitel (Jack Crawford), Emily Watson (Reba McClane), Mary-Louise Parker (Molly Graham), Philip Seymour Hoffman (Freddy Lounds), Anthony Heald (Dr. Frederick Chilton), Ken Leung (Lloyd Bowman), Frankie Faison (Barney Matthews)
produkce: Andrew Z. Davis, Dino De Laurentiis, Martha De Laurentiis, James M. Freitag, Terry Needham
hudba: Danny Elfman
keywords: fbi, hannibal-lecter, cannibal, serial-killer, forensic-psychiatrist, psychiatrist, red-dragon, murder, dragon, baltimore-maryland, federal-agent, dinner-party, psychopath, classical-concert, helicopter, tabloid-reporter, eye-gouging, personal-ad, stethoscope, washington-d.c., další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7285

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 09. listopad 2002

Pokud vás vždy zajímalo jak vůbec příběh Hannibala Lectera začal, tak první díl této série (Silence of the Lambs, Hannibal) máme letos konečně možnost shlédnout na plátnech kin. Pro ty, kteří byli šokováni jedničkou a jistě alespoň minimálně znechuceni pokračováním, mám dobrou zprávu, protože tento velmi očekávaný prequel se více než dobře povedl. Ale abych se vrátil na začátek. Trochu mě udivovalo, jak filmová kritika (ta česká) Red Dragona většinou odsoudila se slovy jako nudný, nezajímavý nebo dokonce směšný, na což opravdu nemůžu přijít jestli tato slova byla míněna vážně nebo si onen recenzent jen prostě chtěl vyléčit v onu chvíli nějaký svůj soukromý komplex a prostě to "nandal té kopii jehňátek jednou provždy". Samozřejmě se mi nechtělo věřit, že je to takové slabé, a tak jsem ze dvou filmů, na které jsem chtěl jít, dal přednost RD - před Halloweenem (a jsem rád, že jsem to udělal).

Příběh Red Dragona se tedy odehrává ještě před původním filmem Mlčení Jehňátek z roku 1991. Vlastně co je velmi důležitá informace, hlavní postavou RD není Hannibal, ale osoba jemu svým způsobem hodně podobná, ve filmu zmiňovaná jako "Tooth Fairy" nebo "pan D", mimochodem skvěle zahraná v podání Ralpha Fiennese. Na začátku dojde k Hopkinsovu uvěznění a děj se rozjíždí pomalým a důkladným tempem. FBI pátrá po muži, který opravdu hrůzným způsobem zmasakroval dvě rodiny. Za úkol jej vypátrat dostane nejkvalifikovanější agent, Will Graham (Edward Norton), který byl právě tím, kdo se zapříčinil o dopadení kanibala Hannibala. O podobě následujícího děje o délce dvou hodin je rozhodnuto v momentě, kdy na scénu přichází sériový vrah, který má opět zabít (mám dojem) za deset dní další rodinu. Agent Graham se ve věznici opět setkává s Lecterem, kde ho žádá o radu, jak onoho vraha chytit.

Režijní stránka je bez debat minimálně velmi solidní, někteří by možná byli pro otevřenější brutalitu, která by ale podle mého názoru z předešlého dílu byla už trochu méně stravitelná a jsem proto rád, že se režisér Brett Ratner vydal trochu jinou cestou, více zaměřenou na psychologickou stránku záporného hrdiny. Nejvíce se mi líbila pomalá a vzestupná gradace atmosféry a příběhu, podpořená technicky zvládnutou hudební a vizuální složkou, vrcholící vskutku velmi povedeným koncem.

Ano jistě, Red Dragon je taky knížka. Prý velmi dobrá. Ale to je pro rozhodnutí o kvalitě filmového zpracování myslím naprosto mimo (nebylo by, pokud by se jednalo o předem avizovaný pokus o adaptaci), snad jen kdybyste šli na film jen kvůli tomuto důvodu. Fanoušci knížky stejně nikdy nebudou spokojeni a ti kteří knížku nečetli si alespoň lépe vychutnají film, i z důvodu, že o zvratové momenty tu není nouze. Co se týče kvality scénáře Teda Tallyho, tak bych neměl žádných výčitek označit ho za příštího adepta na oscara. Někteří by mohli namítnout, že příběh Red Dragona byl již zfilmován dříve pod titulem Manhunter, který jsem ale neviděl, takže nemůžu vůbec posoudit (i když si myslím, že bez Hopkinse nemá naději být tak zajímavým jako tento film). Vlastně jsem ve videopůjčovně tento titul asi před půl rokem zahlédl v oddělení akčních filmů, takže jsem neměl pocit, že by to nějak s příběhem Hannibala Lectera mělo něco společného.

Nejlepší scéna: Red Dragon s brokovnicí v hořícím domě s dilematem vystřelit nebo nevystřelit si mozek a následná scéna. :-)Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.