Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Shark Attack 3: MegalodonNature AmokShark

, Jihoafrická Republika, USA
94 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2002
režie: David Worth
scénář: Scott Devine (writer), William Hooke (writer)
hrají: John Barrowman (Ben Carpenter), Jenny McShane (Cataline Stone), Ryan Cutrona (Chuck Rampart), Bashar Rahal (Luis Ruiz), George Stanchev (Esai 'Sy'), Pavlin Kemilev (Porter), Plamen Manassiev (Radio Tech (as Plamen Manasiev), Krasimir Simeonov (Sonar Chief), Ivo Tonchev (Ramirez), Rosi Chernogorova (Sherry)
produkce: Boaz Davidson, Scott Devine, Danny Dimbort, William Hooke, Avi Lerner
hudba: Bill Wandel
keywords: shark, water, megalodon, death, stock-shots, female-frontal-nudity, underwater-scene, bare-breasts, yachting, ship, male-rear-nudity, fondling, numbered-sequel, helicopter, male-underwear, swimming-underwater, b-movie, shorts, dress, flashlight, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9476

Recenzoval Pepak

Přidáno: 07. listopad 2002

Další žraločí monster film? Sem s ním! Hmm, třetí díl, copak říká IMDB o prvních dvou? Skóre 3.1 a 3.3 hvězdičky, to není moc, to by byly filmy pro mě - a pokračování určitě bude ještě lepší :-) (pozor, kdyby vás mohlo něco ve filmu překvapit, tak by v téhle recenzi byly spoilery!)

V hlubinách Pacifiku u Mariánských ostrovů pokládá firma Apex Communications kabely pro vysokorychlostní datové přenosy mezi kontinenty. Dole v hlubinách parta potapěčů provádí všechny možné nezbytné operace, když se najednou na radaru objeví červená tečka, postupně se přibližující k první obětí. Za zvuku hudby evidentně inspirované Čelistmi, řvaní lvů (předkové zdejších žraloků se zřejmě kdysi v minulosti se lvy zkřížili, jinak si to nedovedu vysvětlit) a cvakání zubů se odehraje to, co se odehrát má.

Na druhé straně, na Mexickém pobřeží, se zatím chystá velká slavnost k příležitosti spuštění nového komunikačního kanálu, která se má konat na přepychově vybavené lodi za účasti mnoha významných hostů. Pět mil od břehu zatím hlavní hrdina Ben (John Barrowman) najde při lovu humrů žraločí zub zaražený do kabelu. Když všechny pokusy o identifikaci vlastními silami selžou, pošle fotku zubu do diskusního fóra jakési oceánografické stránky. Tam si ho prohlédne paleontoložka Cat (Jennifer McShane), sbalí kufry a vyrazí do Mexika - už ví to, co ví i diváci, ale nikdo další, že ten zub vytrousil Megalodon, obrovský (až 20 metrů) prvohorní - a zřejmě ne až tak úplně vyhynulý předek dnešních žraloků.

Děj filmu využívá snad všechna známá žraločí klišé. Slavnostní otevření něčeho velkého za účasti žraloka lidožrouta, to už jsme přece viděli ve třetích Čelistech. Žralok dobývající se do lodi pochází pochopitelně z Čelistí 1, neochota hlavounů uzavřít pláže a tak zkazit sobě image a žralokovi večeři také odtud. Motiv slavného zabití jedné obludy, aby se následně objevila další, ještě mnohem větší, už také známe minimálně ze tří dalších filmů (namátkou třeba Čelisti 1, Čelisti 3 a Netvor („The Beast”)). Hlavní hlavoun, sobecky utíkající z místa nebezpečí, pochopitelně sežrán být musí, jinak by film vůbec nemohl existovat, totéž platí o naprosto nezbytných útěcích či útocích na poslední chvíli. Happyend, při kterém všichni hlavní hrdinové přežijí, také nikoho nepřekvapí. Aspoň že to závěrečné zabití žraloka na konci není až tak docela neoriginální. Každopádně moc překvapení v tomhle filmu nečekejte, všechno už jsme viděli nebo se dá odhadnout, dokonce i závěrečná upoutávka na připravovaný další díl.

Co se technické stránky týče, není to nic moc. Film má na svědomí společnost Nu Images, ti samí, co dělali obě Chobotnice (Octopus 1, Octopus 2), a bohužel je to vidět. Řada záběrů je opakovaná, buď z jedné z Chobotnic (závěrečný výbuch) nebo aspoň z dřívějších částí Žraločího útoku (všechny záběry žraloka pod vodou vypadají úplně stejně). Žralok samotný nic moc, mládě v první polovině filmu vypadá jako úplně normální dvoumetrový žraloček (když plave) nebo jako maketa z Čelistí (když se prokouše do lodi); záběry kamery připevněné k jeho ploutvi mi nepřipomínají nic spíš než špatně provedené vektorové simulátory z počátku devadesátých let. Velký žralok už vzbuzuje větší úctu, taky se objevuje pouze jeho tlama a v ní mizící objekty jako motorové čluny. Akorát vypadá tak nepřirozeně, že se nedokážu rozhodnout, jestli jde také o maketu nebo o digitální trik, každopádně reálně to nevypadá.

Nu Images by nebyli Nu Images, kdyby ve svých filmech nevyžadovali co nejméně logické zdůvodnění, kde se vlastně nestvůra objevila. A řekněme si na rovinu, že příčina „megalodon si klidně vegetoval v Mariánském příkopě, než ho z hlubiny vylákala prosakující elektřina z kabelů, která ho potom dovedla přes celý oceán až k nám” se může směle měřit s Chobotnicovým „antrax rozežral sudy, vytekl do vody a tam zmutoval obyčejnou chobotnici”. Žraločí řvaní už jsem tu zmínil, zarážející je i proměnlivá velikost kousnutí - jednou jich potřebuje aspoň pět na zpracování člověka, jindy polkne dva lidi najednou. Zaujalo mě i to, jak pravěká potvora správně pochopila význam závěsných padáků za motorovým člunem, že stačí chytit lano do tlamy a dostatečně hluboko se potopit... Pokud se vyžíváte v hledání detailů, které tvůrci udělali špatně, nudit se nebudete.

Celkové vzato jde o mizerný film. Přesto nemůžu popřít, že jsem se zejména v poslední půlhodině celkem slušně bavil - přece jenom, sežraných zloduchů není nikdy dost.

Nejlepší scéna: Nemůžu se rozhodnout mezi dvěma. Ne že by je člověk neočekával, po první sekundě už víte, jak to prostě musí skončit, ale stejně jsou tak nějak uspokojující: První je párek ožralů sjíždějících tobogan do moře, druhá zachycuje managera Apexu, jak bere svému blond doprovodu záchranou vestu a skáče přes palubu potápějící se lodi. Kdo tuší, že dole v obou případech číhá s otevřenou tlamou žralok, uhodl...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.