Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 128 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Lost SoulsSatan

USA
97 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Ďábel přichází
rok: 2000
režie: Janusz Kaminski
scénář: Pierce Gardner (screenplay), Betsy Stahl (story)
hrají: Winona Ryder (Maya Larkin), Ben Chaplin (Peter Kelson), Sarah Wynter (Claire Van Owen), Philip Baker Hall (Father James), John Hurt (Father Lareaux), Elias Koteas (John Townsend), Brian Reddy (Father Frank Page), John Beasley (Det. Mike Smythe), John Diehl (Henry Birdson), Paul Kleiman (Paramedic)
produkce: Christopher Cronyn, Michael De Luca, Pierce Gardner, Donna Langley, Meg Ryan
hudba: Jan A.P. Kaczmarek
keywords: mental-patient, priest, teacher, christianity, code, shot-in-the-forehead, church, praying, birthday, tied-to-chair, psychological-thriller, sushi, threatened-with-knife, demonic-possession, secret-parent, rain, seminary, neck-breaking-scene, brother-killing-brother, 666, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6256

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 06. listopad 2002

Filmů o posednutí ďáblem bylo již zfilmováno mnoho - nejslavnější díla tohoto podžánru jsou Exorcist (Vymítač Ďábla) a trilogie Omen (Přichází Satan). Vůbec obecně vzato, satanská tématika je nejen pro fanoušky horrorů velmi pritažlivé téma, zvláště když antikrista hraje nějaká charismatická osoba, třeba takový malý Damien je jistě nezapomenutelný. Lost Souls bohužel takového hlavního hrdinu nemá, ale co se dá dělat, důležité je přece jestli je film natolik kvalitní, abyste u něj byli ochotni strávit 95 minut svého času.

Malá skupina katolíků vedená již hodně zestárlým a nemocným knězem věří, že Satan může vstoupit do člověka stejně tak jednoduše, jako když se otevřou dveře po stisku kliky. Jednou z této skupiny je i Maya, které se podaří přijít na jméno očekávaného antikrista v podobě šifry od jednoho posedlého. Tím vyvoleným nešťastníkem je Peter Kelson, spořádaný a úspěšný spisovatel s velkou budoucností před sebou. Zatím ještě netuší - divák se dozvídá okolo dvacáté minuty - že on má být oním budoucím antikristem a stvrdit tak osud lidstva v poslední bitvě dobra a zla. V tomto případě je postava antikrista velmi slabou postavou, narozdíl od Damiena kolem něj nikdo neumírá (je sice pravda, že se jeho sousedka oběsí, ale to taky může být zapříčiněno tím, že si Pete pouští rád hudbu pěkně nahlas a sousedka je z toho pokaždé hodně podrážděná, známe ty typy :-) ), nemá ve vlasech ani nikde jinde po těle znamení tří šestek (což je ale v podstatě jen detail) a dokonce mu není ani trochu odporná představa katolické církve.

Technické zpracování je poměrně kvalitní a je vidět, že si na něm dali tvůrci záležet. Barevným tónem mírně do hnědé se autoři pokoušejí navodit stylovou atmosféru, která je sem tam doplňována poměrně slušnými speciálními efekty. Co není tak kvalitní, je scénář, který je na tom o trochu hůře, ale ne až tak, aby se to dalo pokládat za opravdový nedostatek. Co ovšem určitě potěší, je přítomnost českého herce Jana Třísky (český divák má tady možnost porovnat rozdíl v přízvuku rodilého mluvčího a Čecha, který se o to pokouší) v roli kněze Szaboa, která je samozřejmě ve filmu naprosto zbytečná, ale potěší.

Jak je v poslední době dost časté, na konci se vlastně ukáže, že jste se vlastně dívali na úplně jiný film - zvratový konec. Zde se ho dočkáte, i když mnohé z vás asi ani tak moc nepřekvapí, z jistého důvodu, že jste už takových podobných konců museli v televizi vidět nespočet. I když, pravda, vůbec neurazí, spíše se u něj mírně pousmějete a řeknete si, byla to poměrně vydařená filmová podívaná, ale asi ne tak dobrá, že bych u ní měl strávit tu hodinu a půl. V případě, když nebudete mít na vybranou, podívejte se na něj, možná si při něm nostalgicky vzpomenete na některé nezapomenutelné scény z již zmiňovaných filmů Exorcist a Omen.

Nejlepší scéna: Posedlý Viznik "létá" Kelsonovým domem a ohrožuje oba hlavní hrdiny, přičemž vyjde najevo, že nemůže budoucímu antikristovi ublížit, tak ho vezme Peter židlí přes hlavu.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.