Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
AnatomieMainstreamThriller

Německo
103 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Anatomie
rok: 2000
režie: Stefan Ruzowitzky
scénář: Peter Engelmann (dramaturge), Stefan Ruzowitzky (writer)
hrají: Franka Potente (Paula Henning), Benno Fürmann (Hein), Anna Loos (Gretchen), Sebastian Blomberg (Caspar), Holger Speckhahn (Phil), Traugott Buhre (Prof. Grombek), Oliver Wnuk (Ludwig (as Oliver K. Wnuk), Arndt Schwering-Sohnrey (David), Andreas Günther (Franz), Antonia Cäcilia Holfelder (Gabi)
produkce: Jakob Claussen, Norbert Preuss, Andrea Willson, Thomas Wöbke
hudba: Marius Ruhland
keywords: dissection, secret-society, medical-student, train, medical-school, university, scalpel, roommate, butterfly, electrocution, medical-profession, bare-chested-male-bondage, first-aid, preparation, vivisection, cadaver, syringe, bare-chested-male
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8972

Recenzoval evilmind

Přidáno: 06. listopad 2002

Paula je studentka medicíny, která je díky úspěchu (druhé místo) v jakési celoněmecké soutěži mediků přijata na prestižní univerzitu v Heidelbergu. Může tak navázat na tradici svého dědečka, slavného lékaře, který zde také studoval, a který si na takřka smrtelné posteli přeje, aby to jeho vnučka dotáhla poněkud dále, než syn obvoďák. Paule se na univerzitě líbí, ovšem jen do chvíle, než se jí na pitevní stůl (na pitevně se odehrává většina příběhu) dostane mladík, kterého předtím náhodou potkala ve vlaku. A to byl ještě poměrně živý, byť trpící poměrně vzácnou srdeční vadou. Jeho smrt je Paule dosti podezřelá, stejně jako doporučování okolí, aby vše nechala plavat jako „uzavřený případ”. Postupně začíná odhalovat tajnou lékařskou anti-Hippocratovu společnost, která je ve jménu výzkumu bez nejmenších výčitek ochotna obětovat lidské životy „zajímavých exemplářů”.

Anatomie není vlastně ani horror, je to spíš poměrně tradičním způsobem vystavěný thriller. Díky místu děje (pitevna) a především velice atraktivním lidským plasterizovaným modelům, se ale může líbit i poměrně ortodoxním fandům žánru. Při každé nové scéně na pitevním stole totiž hrozí, že se vám před očima objeví něco, co byste určitě vidět nechtěli. Na druhou stranu tu ovšem nenajdete nic vysloveně urážlivě šokujícího. Některým lehce sexuálním scénám by sice puritáni mohli vyčítat, že na pitevnu zrovna nepatří, ale to je jen otázkou zvyku. A příležitosti... :-)

Výtvarné pojetí celkově vysoce převyšuje zbytek filmu, především trochu zmatený scénář. Paula je ve druhé polovině filmu vláčena dějem uprostřed sledu dosti nelogických událostí (hlavně od chvíle, kdy už sama ví kdo vraždil) k velmi předvídatelnému konci. Na úplný závěr pak nechybí totální klišé, které v hodně slabých filmech obvykle uvozuje druhý díl (už je v německých kinech), tady má zřejmě sloužit coby pointa. Jakoby si autor nebyl jist, jaký film vlastně chce točit, a tak je to dlouho psychologický thriller, chvíli skoro slasher, a chvíli málem komedie - a rozhodně to nepůsobí tak, že by podobné střídání žánrů bylo záměrem. Možná byla chyba pokoušet se film nějak „amerikanizovat”, amosféra by určitě nijak neutrpěla, kdyby režisér dotáhl první polovinu filmu do konce ve stejném duchu.

Verdikt - určitě jeden z těch lepších filmů, které si fanoušek horroru může v Čechách půjčit nebo koupit na DVD.

Nejlepší scéna: Zřejmě pitva ještě žijícího člověka, který vidí jak je jeho ruka už změněna v anatomický model, který je později v příběhu také vidět už „na podstavci”.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.