Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Neusínej!Amatérský filmSplatter

Czech Republic
26 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Neusínej
anglicky: Don't Fall Asleep
rok: 2006
režie: Roman Vojkůvka
scénář: Roman Vojkůvka
hrají: Roman Vojkůvka, Dan Březina, Lenka Bucková, Sany
produkce: Roman Vojkůvka
hudba: Pavel Zelený
keywords:
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 13703

Recenzoval evilmind

Přidáno: 26. červenec 2006

Jelikož kameru má dneska doma už skoro každý, natočit vlastní amatérský film není žádný problém. A co víc, v době rychlého internetu není dokonce už ani žádná potíž zařídit, aby takový film opravdu viděl i někdo jiný, než úzký okruh vlastní rodiny a známých. V USA se dokonce podobné pokusy, maskované na DVD často velmi profesionálně vyhlížejícím coverem, klidně mohou objevit i v obchodech, ale k nám naštěstí tento fenomén amerického teeenagera s videokamerou ještě takto naplno nedorazil. Pokud tedy nebudeme počítat Hodně divné příběhy, kde ovšem Jiří Zídek připomíná teenagera stejně, jako já Twiggy. V důsledku toho se můj vztah k amatérské produkci během posledních několika let radikálně změnil - snažím se pokud možno na nic nekoukat, zvláště pak na nic českého, dost špatných filmů vidím i tak. Tentokrát jsem ovšem přímo na žádost režiséra Romana Vojkůvky, známého všem čtenářům STUDNY coby Gangrena, udělal výjimku. A překvapivě - nelitoval jsem!

Jeho dvacetiminutový horrorový kraťas Neusínej! (Don't Fall Asleep!) vypráví poměrně banální příběh o dívce, které se zdá sen o zabijákovi se zahradními nůžkami. Jelikož věří tomu, že snu je možné se zbavit tím, že ho někomu předá, její skeptický přítel se nabídne coby další nositel. Jenže snová zranění se mohou přenést i do reality...

Začnu tím nejhorším. Jednoznačně největším problémem filmu je zvuk. Efekty i hudba jsou v pohodě, ale dialogy jsou od samého začátku skoro neslyšitelné. Pokud to původní kamera na interní mikrofon nezvládla, stálo by určitě za to i u takto laciného filmu uvažovat o natočení postsynchronů, výsledný dojem by byl o mnoho lepší. Ve finální verzi ovšem budou prý i anglické titulky (moje verze je zatím neměla), což by mohlo filmu u světové fanovské obce, která na p2p sítích hladově číhá na každý kus amatérského horroru ze všech koutů světa, dost pomoci ke kladnému přijetí - těm nesrozumitelná čeština vadit nebude.

Dvoučlené herecké obsazení je kvalitativně dosti nevyrovnané - což si můžete vyložit i tak, že je to vlastně plus Neusínej!, protože v amatérských filmech jsou většinou hrozní všichni. I tady mi tichý projev Lenky Buckové ze začátku trochu vadil, ale postupně mi přišlo, že vlastně docela dobře evokuje atmosféru strachu, což vyniká zvláště ve srovnání s jejím partnerem Danem Březinou, který je občas až komický. Především ve dvou scénách, kdy křičí, jsem nejdřív dlouho přemýšlel, jestli takový divný křik není třeba nějaká popkulturní narážka, která mi nedochází. Pokud ano, nedošla mi doteď. Dialogy ovšem jinak působí docela přirozeně, a zbytečně film nenafukují prázdnou vatou (což je další nešvar, který jinak amatérskou produkci často provází).

Zmínil jsem atmosféru strachu. Ano, narozdíl od většiny podobných filmů se tenhle bere docela vážně, a díky poměrně zručnému řemeslnému zpracování to kupodivu docela funguje! Asi jen na dvou místech jsem se zasmál, přestože záměr tvůrců asi vtip nebyl, ale to je možné přičíst i mému zvláštnímu smyslu pro humor (tuším šlo o scény s uříznutím prstů a umělým penisem). Práce s kamerou i střihem ničím nepřipomíná amatéry, a stejně tak krvavé scény mají svoje osobité kouzlo. Občas mi přišlo, že už těch close-up záběrů je trochu příliš, ale na druhou stranu jsem se u jednoho z nich opravdu pěkně leknul.

Neusínej! je prostě přesně takové, jaký by horrorový kraťas měl být. Trochu zábavné, trochu strašidelné, vypointované, a netáhne se tak dlouho, abyste ho považovali za ztracený čas i v případě, že s touhle mojí pozitivní recenzí nebudete souhlasit.

Závěrem: Neusínej! bude koncem tohoto týdne ke stažení na torrentech, o link poté tuto recenzi aktualizuji.

Odkazy ke stažení

Pozn.: Archív je komprimován programem 7-zip. Obsahuje film, české a anglické titulky, plakát (český a anglický), DVD cover a soundtrack.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.