Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 132 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Vampires: Los MuertosVampyres

USA
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Upíři 2: Nemrtví
rok: 2002
režie: Tommy Lee Wallace
scénář: Tommy Lee Wallace (written by)
hrají: Jon Bon Jovi (Derek Bliss), Cristián de la Fuente (Father Rodrigo), Natasha Gregson Wagner (Zoey (as Natasha Wagner), Arly Jover (Una), Darius McCrary (Ray Collins), Diego Luna (Sancho), Anilú Pardo (Nurse Lupe), Honorato Magaloni (Old Man), Javier Grajeda (Brody), Tommy Lee Wallace (Scared Guy)
produkce: Robert Latham Brown, John Carpenter, Ricardo Del Río, Sandy King, Jack Lorenz
hudba: Brian Tyler
keywords: vampire, mexico, vampire-slayer, shot-through-the-mouth, coffee-shop, medicine, map, infrared-vision, church, lasso, flat-tire, tongue, bow, impalement, van, airport, cook, jeep, sword, wire, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7919

Recenzoval evilmind

Přidáno: 02. listopad 2002

Jsem velkým fandou filmů Johna Carpentera, a líbí se mi dokonce i jeho zatracované filmy z posledních let, jako jsou Vampires nebo Ghosts of Mars. Narozdíl od mnoha jiných Johnových příznivců si nemyslím, že by se z nich vytratil jeho geniální duch, ten skvěle extatický pocit z naprosto šílené, nepřetržité, dech beroucí akce. Pokračování Vampires (česky vyšlo jako Vampíři) jsem ovšem od počátku jeho vzniku sledoval poněkud s despektem ze spousty důvodů:
- John Carpenter se krom jména v titulcích na filmu nijak nepodílel
- nejasná návaznost na originál
- laciná produkce se točila v Mexiku, a většinu menších rolí také mexičané obsadili
- film byl od počátku plánován přímo pro video
- v hlavní roli Jon Bon Jovi

Dějově dvojka na konec jedničky nijak nenavazuje, a s jedinou epizodní výjimkou se ani nedozvíme, kam se tehdejší přeživší poděli. I když prásknout to můžu - nebyly na ně nejspíš peníze. Hlavním hrdinou se tak bohužel stává námezdní lovec upírů Derek (Jon Bon Jovi). Dostane tip na upíra, vypátrá ho, usekne mu hlavu, připraví ji někam při svítání a natočí, jak hlava pěkně vzplane v paprscích vycházejícího slunce. Romantická práce. Derek jezdí v otlučeném terénním autíčku, do kterého se mu sotva vejde surf, maskující sbírku posledních protiupírských výkřiků zbrojařského průmyslu: jako je pistole na dřevěné kolíky, katana, skládací kopí nebo kouzelný dalekohled, kde jsou upíři vidět modře i metr pod zemí. Díky dalekohledu se Derek seznámí se skoroupírkou Zoe, které se pomocí jakýchsi prášků daří zastavit svou přeměnu v nemrtvého, a dokonce jí zatím nevadí ani slunce. Jen nesmí prášky vysadit. Wow, copak se asi s prášky v dalším ději stane... Pokud vám historka o denním tvorovi zní povědomně, raději to ignorujte. Zoe a Derek vytvoří partu ještě s mexickým teenagerem Sanchou (s roztomilým potvrzením od maminky, že může lovit upíry), knězem Rodrigem (kulturista a manekýn Cristián de la Fuente se celý film se klepe na to, ukázat aspoň biceps, což se mu v závěru podaří), a jiným lovcem upírů Rayem (Darius McCrary). Ve chvíli nouze je, kde se vzal tu se vzal, posílí ještě starý mexický bezejmenný lukostřelec. No a ta chvíle nastane, když se všichni snaží zabít vůdkyni upírů Unu, řádící se svou bandou kdesi v Mexiku. A vo tom to celý je.

Příběh je v podstatě odvarem jedničky, s horšími herci, s méně upíry, scénářem s méně akce, a se spoustou hluchých míst. Musel jsem si film pustit třikrát, protože dvakrát se mi podařilo v půlce usnout. Což by samo o sobě stačilo napsat místo téhle recenze, aby bylo jasné, že to není zrovna napínavá podívaná. Přitom začátek je poměrně nadějný, a slibuje když už ne oskarový příběh a herce, tak alespoň spoustu kvalitně pobitých upírů i lidí. Bohužel se ale děj po pár minutách nevysvětlitelně zasekne, a film se začně měnit skoro v komorní psychologickou nudnou podívanou, jakoby inspirovanou jiným nedávným upírským propadákem, Queen of the Damned. Nelogicky se chovají obě strany - lovci neloví, a Una nepoužívá své schopnosti. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale pokud hlavní upír na začátku předvede, že dokáže během asi pěti vteřin podříznout sám všechny lidi ve středně velké kavárně, a ještě se při tom dvořit Zoe, tak prostě jedinou omluvou pro to, že potom nedokáže celé dny zabít pár amatérských lovců, může být jen jakýsi absurdní sebevražedný plán. Děravý scénář se prostě nezmůže na nic víc, než vylouhovanou napodobeninu - upíři se snaží získat prášek proti slunci (že by tohle už někde bylo?), Zoe dokáže sledovat super upíra i prstem na mapě (deja-vu?), zkušený lovec se nechá vykouřit od první upírky co jde kolem (je přece normální, že v noci v poušti krasavice nabízejí orální sex). Vylouhované je i vybavení (nízký rozpočet?), proslavený naviják je použit jen jednou, ale kupodivu najednou jsou upíři nějak slabší, takže se na provázku dají tahat i ručně. Skvělou kolíkovací pistoli z úvodních minut Jon už pak jen leští, stejně tak s katanou se spíš jen předvádí nasucho.

Nejsem příznivcem zpěváků v hlavních rolích filmů. Ještě tak když se jedná o někoho dostatečně charismatického, kdo dostane roli některého z podružnějších zlých postav (jako Iggy Pop v Crow 2), to se dá překousnout. Ale když má někdo takový bloumat po place devadesát minut, ani si nezazpívá, a ještě od něj chtějí aby hrál... Tommy Lee Wallace to ale od Jona nechtěl. Zřejmě se domníval, že jeho kamenný ksicht bude vypadat drsně. Smůla - nevypadá. Stejně hloupě jsou vybráni i herci do ostatních hlavních rolí (snad krom Raye), a kupodivu nejlépe tak vypadají někteří charismatičtí mexičtí domorodí upíři.

Celkově bych to shrnul stručně - Vampires Los Muertos je naprostá sračka, vyhněte se jí obloukem. Těch několik málo dobrých okamžiků vám třeba nějaký ochotný kamarád sestříhá do desetiminutového výsosu...

Nejlepší scéna: Asi nejvíc se mi líbil krátký boj ve chvíli, kdy se Derek poprvé setká se Sanchem. Způsob, jakým během chvilky pobili několik upírů v kostele, mi připomněl první díl Vampires - ale bohužel to bylo připomenutí krátké, a především poslední... ;-( Krom toho je samozřejmě perfektní úvodní sekvence s kolíkovací pistolí, a potom upírský bufet nad kulečníkovým stolem. To jsou bohužel jediné tři alespoň trochu akční upírské scény filmu.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.