Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 26 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Das Cabinet des Dr. Caligari.Horror obecně

Německo
71 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Kabinet doktora Caligariho
anglicky: The Cabinet of Dr. Caligari
rok: 1920
režie: Robert Wiene
scénář: Hans Janowitz (writer), Carl Mayer (writer)
hrají: Werner Krauss (Dr. Caligari), Conrad Veidt (Cesare), Friedrich Feher (Francis (as Friedrich Fehér), Lil Dagover (Jane Olsen), Hans Heinrich von Twardowski (Alan (as Hans Heinrich v. Twardowski), Rudolf Lettinger (Dr. Olsen), Rudolf Klein-Rogge (A Criminal (uncredited), Hans Lanser-Rudolf (uncredited), Henri Peters-Arnolds (uncredited), Ludwig Rex (Murderer (uncredited)
produkce: Rudolf Meinert, Erich Pommer
hudba: Alfredo Antonini, Giuseppe Becce (premiere), Timothy Brock (1996), Richard Marriott (1987), Lothar Prox (1985)
keywords: asylum, somnambulist, fair, murder, mannequin, macabre, megalomania, hypnotism, remade, carnival, sleepwalking, hypnosis, super-villain, mad-scientist, expressionism, diabolical, enigma, unreliable-flashback-sequence, good-versus-evil, cult-favorite, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 13167

Recenzoval evilmind

Přidáno: 24. srpen 2002

Mám rád staré filmy. Zastávám totiž názor, že pokud se na film nezapomene ani po desítkách let, tak prostě nemůže být špatný, a nemůže být nudný ani pro generaci diváků, kteří už jsou zvyklí na naprosto jinou zábavu. Coby filmový nevzdělanec jsem na Caligariho narazil poprvé až při zkoumání vrcholu žebříčku nejoblíbenějších horrorových filmů na imdb, kde se držel coby jasně nejstarší snímek v první desítce. Mimochodem, i v téhle chvíli se zde do první čtyřicítky dostaly jen čtyři filmy, natočené po roce 1990. I to o něčem svědčí, že? Každopádně díky jeho relativní popularitě není problém film sehnat v různých verzích na VHS či DVD.

Děj. V malém německém městečku Holstenwall se koná výroční pouť. Jednou z atrakcí je i doktor Caligari, který předvádí ve stanu somnambula. Po pravdě řečeno je to show poněkud drzá: na pódiu dřevěná bedna, v ní dle tvrzení Caligariho somnambul Cesare, který prospal 23 let, leč na jeho magický pokyn se probere a z bedny vykročí. Aby platící diváky nenapadlo, že se možná stali obětí podvodu, Cesare navíc umí věštit budoucnost. Dneska by ho vypískali stejně, ale počátkem minulého století to prostě jako atrakce stačilo.

Caligariho produkci navštíví také dva přátelé, Francis a Alan. Při hledání dobrovolníka, který by vyzkoušel Cesareho schopnost vidět věci budoucí, se Alan poněkud prostoduše zeptá, kdy zemře. Odpověď "do svítání bude po tobě" ho trochu rozhodí, ale mnohem hůře to nese Francis, když se ráno ukáže, že Alan byl v noci opravdu zavražděn. Francis tuší, že Caligari a Cesare možná trochu své věštbě pomohli k naplnění, a pouští se do vyšetřování na vlastní pěst. Je to už druhá vražda ve městě během několika dní, brzy přijde další, a v bezpečí není ani Francisova snoubenka Jane. Dokáže jí zajistit bezpečí? Kupte si DVD a uvidíte... :-)

Z dalšího příběhu už víc neprozradím. Poměrně standardní story vypadá na to, že se veškeré další dění dá uhodnout už z prvních pár minut. Ale není to tak jasné - konec filmu se docela liší od přímočarých, jasných a happyendových konců, obvyklých u jiných snímků z dvacátých či třicátých let. Dokonce bych se nebál označit ho slovem "moderní", a když budu hodně drzý: můžete se zaplést do podobných úvah na téma "jak to vlastně bylo", jakými jste asi prošli při sledování filmu Memento.

Přestože film vlastně dějově mezi horrory nepatří, při jeho sledování se neubráníte podivně stísněným pocitům. Neklidný a chaotický orchestrální doprovod vás nenechá ani na chvíli na pokoji. I v momentech, kdy se na plátně odehrává něco poměrně banálního, slibuje hudba stále nějaký dramatický zvrat - a možná to dokonce na nás funguje mnohem lépe, než na diváky roku 1920, protože my jsme dnes zvyklí usínat u nudných filmů, a zbystřovat pozornost právě při dobře načasovaném zadunění orchestru. Tím nechci říci, že by hudební doprovod byl špatný, naopak (byť nevím, jak moc je hudba z DVD podobná původní verzi). Je to určitě záměr autora, protože ve stejném duchu maximálního chaosu se nese i vizuální zpracování.

Podivně křivých tvarů si všimnete určitě hned na samém začátku, ale postupem času pocit že "něco je špatně" zesiluje. Ve filmu totiž není snad jediná rovná stěna, jediné obdélníkové okno, nebo smysluplně vypadající dveře. Expresionismus dovedený do extrému čiší z každého nepatrného detailu, na které budete po skončení filmu vzpomínat ještě dlouho: nádherně pokřivené kříže na hřbitově, nesmyslně vysoké barové židle v kancelářích policistů, šílená váza v Janině pokoji, siluety městských domů na horizontu, nebo absurdně se otevírající dveře v Caligariho pracovně. A když se náhodou objeví scéna, kde zrovna není co by se dalo ohnout nebo pokřivit, vytvoří alespoň kamera úžasnou hru světel a stínů, rozbíjející prostor tak nepřirozeně, že ani v té chvíli si váš mozek nedovolí vysadit. Dokonce i titulky, vkládané do filmu pro vysvětlení děje, jsou psány roztahaným písmem na divně tvarovaných podkladech. Titulků se ale zároveň týká jediná výtka, kterou jsem k filmu měl - jsou občas vidět příliš dlouho, a zbytečně tak narušují plynulost příběhu i jeho atmosféru.

Kabinet doktora Caligariho je skvělou podívanou, u které si vystačíte s naprosto minimální znalostí angličtiny. Pro fandy žánru by to měl být povinný snímek těsně předtím, než si pustí Nosferatu...

Nejlepší scéna: Vražda Alana. Scéna kompletně viděná jen jako stín na zdi změnila můj pohled na originalitu sprchové scény v Psycho...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.