Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 35 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Lake PlacidCrocodileHorror ComedyNature Amok

USA
82 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Jezero
rok: 1999
režie: Steve Miner
scénář: David E. Kelley (written by)
hrají: Bill Pullman (Jack Wells), Bridget Fonda (Kelly Scott), Oliver Platt (Hector Cyr), Brendan Gleeson (Sheriff Hank Keough), Betty White (Mrs. Delores Bickerman), David Lewis (Walt Lawson), Tim Dixon (Stephen Daniels), Natassia Malthe (Janine), Mariska Hargitay (Myra Okubo), Meredith Salenger (Deputy Sharon Gare)
produkce: Peter Bogart, Jeff Kalligheri, David E. Kelley, Michael Pressman
hudba: John Ottman
keywords: crocodile, lake, remote, paleontologist, eccentric, creature, sheriff, sea-monster, millionaire, decapitation, bear, canoe, ambulance, nature, cult-favorite, gore, horse, boyfriend-girlfriend-relationship, male-female-relationship, rural-setting, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9435

Recenzoval evilmind

Přidáno: 24. říjen 2002

Při značkování bobrů na Černém jezeře (Black Lake - titulní Lake Placid se ve filmu skutečně v žádné souvislosti neobjevuje) najednou na potápěče cosi pod vodou zaútočí. Šokovaný šerif Keough (Brendan Gleeson) vytáhne do loďky jen horní polovinu trupu pomalu tuhnoucího parťáka, a hned je mu jasné, že se na něj valí pěkně velký a zubatý problém. K vyšetření „nehody” je přizvána paleontoložka Kelly (Bridget Fonda), Jack (Bill Pullman) z rybářského úřadu (byl to jejich potapěč), a sám sebe pozve i excentrický milionář Hector (Oliver Platt). Hector jediný má od počátku jasno - v jezeře žije obrovský krokodýl. Jelikož jako správný boháč a milovník krokodýlů přivezl s sebou nejmodernější vybavení, není možné se ho jen tak bez lítosti zbavit. Obzvláště, když historce o krokodýlovi dlouho ostatní nevěří: jak by proboha přežil v jezeře, které v zimě zamrzá? Jenže suchá teorie je jedna věc, a mokrá praxe při sledování desetimetrového krokodýla, kterak si právě ulovil grizzlyho, věc druhá... Od této chvíle pokračuje film standardní dějovou osnovou všech monster filmů, kdy se útoky bestie střídají s povětšinou naivní snahou o její chycení či zabití, až do okamžiku vymyšlení takzvané VHF (velké hrdinské finty), díky níž je netvor zneškodněn za cenu minimálních obětí.

Kolonka režisér v případě tohoto snímku není ani zdaleka tak důležitá, jako jméno scénáristy: David E. Kelley. Tvůrce populárního seriálu Ally McBeal ve svém prvním filmu rozhodně nezapře, že jeho specialitou jsou televizní seriály plné břitkého konverzačního humoru. Na imdb kdosi film označil za „nepodařenou parodii”. To rozhodně není pravda - Lake Placid není parodie na monster filmy. Není to ani komedie. Jen jsou prostě všechny postavy hrozně sarkastické, jak ostatně šerif, jediná nevtipná figura (ale vše se v dobré obrátí) odsoudí hned v úvodních minutách. Některé hlášky jsou opravdu vynikající, ale bohužel málokdo má náladu se smát, když si do přehrávače vloží DVD s očekávaným monster hororem. Chce napětí, krev, roztrhané oběti a ječící přeživší! Bohužel stále vtipkující postavy se ani moc nesnaží předstírat strach, taky proč, když ve scénaři mají jen dva mrtvé komparsisty? Ta menší část příběhu, o zabijáckém krokodýlovi, tak poněkud zachází na úbytě. Proboha, přece není fair, aby přežili všichni?! Sorry za spoiler, ale v tomhle případě považuju za fér prozradit, že žádné desítky obětí se nekonají.

Film je poměrně nový, takže docela podařené speciální efekty nejsou zase tak překvapivé. Krokodýl je většinu času digitální, ale skoro vůbec to není vidět (ve smyslu že by tlouklo do očí jak do obrazu nepatří), a myslím že příznivci monster filmů musí ocenit dobrou práci tvůrce speciálních efektů (krokodýla dělal Stan Winston). Jen škoda, že si ji zase tak moc neužijí, protože většinu filmu zaplňují vtipné dialogy lovců. Přitom obě oběti krokodýla jsou odpraveny opravdu hustým způsobem, takže je vidět, že kdyby byla vůle proměnit film ve splatterovou podívanou, mohlo se tak k naší radosti stát. Škoda.

Největší problém Lake Placid je podle mne v tom, že si jeho tvůrci nedokázali vybrat o čem vlastně bude. Jestli o krokodýlovi, nebo jestli to bude osmdesátiminutový sitcom. Výsledný mix tak těžko může nadchnout příznivce libovolného z žánrů, byť mu nemohu upřít jistou roztomilost. Je to další film, který se mi docela líbil, a u kterého jsem se celkem bavil, i když mne u toho pořád napadalo spousta důvodů, proč bych se bavit neměl... Pokud víte předem, že chcete vidět spíš něco krvavého, raději si místo Lake Placid půjčte třeba některý z dílů Alligator, Crocodile nebo Camp Blood.

Nejlepší scéna: Coby příznivec sitkomů a konverzačního humoru obecně jsem si při již zmíněné absenci řádně krvavých scén pochopitelně užíval nejvíc různé hlášky. Moje oblíbené:
„If I had a dick, this is where I`d tell you to suck it.” (paní Bickermanová k šerifovi)
„We trapped him with our chopper.” (šerif k ochráncům zvířat)
„No, no, I keep getting hit with heads!” (Kelly právě „našla” další hlavu)
„Did he even say GO?” (Hector po lekci karate)Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval kelt

Přidáno: 15. březen 2005

Známy mi nedávno vravel: "Kúpaliská to nie je moje.... Hlava na hlave, kam sa len pozriete. Radšej si pojdem zaplávať niekam na nádrž- na jazero."

Opäť píšem o filme, ktorý na Studni už recenzovaný je. Niežeby som z názorom evilminda nesúhlasil, naopak moja celková mienka o filme je, si myslím, dosť podobná.Poďme teda na to. V roku 1999 natočil tento film- Lake Placid (v našej verzii Jazero) Steve Miner.

Príbeh je jednoduchý. Na začiatku filmu je scéna, v ktorej potápačovi, prevádzajúce sčítanie bobrov v jazere, ukusne krokodíl nohy. Na jazere v člne sedí šerif Hank Keough (pravým menom Brendan Gleeson-poznáme napríklad z The Village, alebo 28 days later). Kedže je miestny šerif, patrilo by sa aby niečo urobil (pretože teraz naozaj nejde o paródiu a nemôže si vyložiť nohy a začať pojedať koblihy) a tak zavolá do mesta bývalého potápača Jack Wellsa (Bill Pullman) a Bridget Fondovu (Kelly Scott). K skupinke lovcov sa postupne pridá aj milionár Hector Cyr (Oliver Platt)- moja naobľúbenejšia postava.

Dej ďalej postupuje vcelku lineárne, debaty hlavných postáv, slabá rivalita medzi Jackom a Bridget, ktorá časom prejde do vzájomných sympatií (trochu ošúchané nemyslíte?) je striedaná niekoľkými akčnými scénami s vcelku slušnými efektami. Film pôsobí trochu parodicky, ale omyl paródia to nie je. Je tu však niekoľko vtipných momentiek a scén.

Čo sa týka hereckých výkonov nie je to žiadny luxus. Dvojica Bill Pullman - Kelly Scott mi pripadá ako taká typická dvojica, s katastrofických filmov ako Asteroid (dva diely) alebo Smrtiaca Epidémia, resp Hadí Stisk. Táto dvojica mala asi vyzerať vážne (satiristicky mal vyzerať iba Oliver Platt) a dopadlo to tak, že vyzerajú smiešne všetci traja. Mojím favoritom bol multimilionár Hector Cry. Oliver Platt si podla mňa svoju úlohu zahral presvedčivo. Dokonca som sa o jeho život aj ako tak bál (Pullmanovi by som ,naopak prial dosť nepríjemnú smrť) a keď sa o niekoho život v horore bojím, tak ma herecky presvedčil.

Efekty--zahrniem sem všetko kameru, zvuk a efekty ako také. No kamera je vo filme veľmi slušná- nie je tu uhýbanie kamery pri krvavých scénach. Film pôsobí v tomto ohľade dosť profesionálne (aj keď paperbackom vyzerá ako béčko) takže je vidieť, že sa v tomto ohľade tvorcovia snažili. Zvuk je niečo medzi kamerov a výkonami Billa Pullmana:) Je tam čo má byť. O zvuku veľa nenapíšem, lebo ani nie je čo. Efekty sú na nadpriemernej úrovni, ale nato že je film vcelku nový 1999 by sa dali spraviť aj presvedčivejšie.

Tak to zhrnieme..... Príbeh je lineárny podľa starého "receptu", ale je dobre prevedený na tento horor (thriller) žáner. Vo filme je celkom známe herecké obsadenie. Niektoré herecké úlohy sú dosť zle zvládnuté (viď hlavná postava Jack -Billy) iné ma naopak prekvapili (Hector-Oliver). Chýbali mi tu, hlavne tie hororovejšie stránky, skôr by som povedal ,že je to thriller. Vizuálna stránka filmu je nadpriemerná a zvuková priemerná, z toho všetkého mi vychádza čísielko nadpriemeru 7/10.

Hodnotenie: nebo- peklo. Tento snímok mohol ísť do neba jednoznačne volnou cestou vydlaždenou titulmi ako Haloween, Friday the 13th, The Blair Witch Project, Ringu, Hellraiser, atď (ktoré tam už sú a užívajú si slávy). Bohužial autori to nedotiahli tak ďaleko. Nepôjde však ani do pekla, kde by ho po ceste ku kotlu nezdarených béčiek a céčiek kameňovali tituli ako Blood Sucking.... a pod. To by som nedopustil. Film ostane v očistci, odkial ho asi nedostane nič, pretože žiadne pokračovanie sa vraj nekoná. Nuž keď nie tak nie.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.