Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 127 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
OctopusNature AmokOctopus

USA
100 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Octopus
rok: 2000
režie: John Eyres
scénář: Boaz Davidson (story), Michael D. Weiss (screenplay)
hrají: Jay Harrington (Roy Turner), Ravil Isyanov (Casper), David Beecroft (Captain Jack Shaw), Carolyn Lowery (Dr. Lisa Finch), Ricco Ross (Brickman), Jeff Nuttall (Henry Campbell), George Stanchev (Salvanto), Martin McDougall (Taylor), Vasil Banov (Captain Varltek), Nikolai Urumov (Helmsman)
produkce: Boaz Davidson, Danny Dimbort, Avi Lerner, Danny Lerner, Trevor Short
hudba: Marco Marinangeli
keywords: terrorist, submarine, octopus, bra, spy, military, giant-monster, giant-octopus, missile, radioactive-waste, government, giant-squid, sea-monster, cuban-missile-crisis, united-states-marines, torpedo, independent-film
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7630

Recenzoval pepak

Přidáno: 17. říjen 2002

Musím se přiznat, mám docela dost rád monster filmy, hlavně ty s vodníma živočichama v hlavní roli (těch se nemusím tolik bát, když jdu po ulici :-)), a nejvíc ze všech s chobotnicema a podobnýma hlavonožcema. Mírnou nevýhodou je, že takových filmu moc není, takže člověk nesmí pohrdnout ani ultrapitomýma věcma typu Chobotnice (neplést s Deep Rising, kterej byl v ČR taky přeloženej jako Chobotnice). Předem říkám, že logiku nebo realističnost byste v celým filmu hledali marně, byla pečlivě vystříhaná že všeho, kam se nedopatřením při natáčení dostala.

Co se příběhu týče, možná byste na tom byli líp, kdybych k němu nic neřekl. Ne že by nebyl originální - naopak, co se monster-movies týče, jde o skutečnou raritu. Ačkoliv je hlavním hrdinou nestvůra, první půlku filmu se s ní vůbec nesetkáme, dokonce ani s tím nejmenším odkazem, že by se vůbec mohla ve filmu vyskytovat. Akorát v prvních minutách filmu vidíme rádobylogické zdůvodnění, kde se vlastně ta chobotnice vzala: V dobách kubánský krize potopila americká ponorka ponorku ruskou, která vezla Castrovi blíže nespecifikovanej vojenskej materiál v nepříliš těsnicích sudech s lebkou a zkříženýma hnátama (konkrétně jsou to sudy s antraxem, jak se dozvíme v průběhu filmu; míň pravděpodobnej prostředek pro mutování chobotnic a rozežírání sudů se asi vymyslet nedal).

Následuje půl hodiny filmu o tom, jak mezinárodní terorista vyhodí do vzduchu americký velvyslanectví v Bulharsku, při tý příležitosti zabije kamaráda hlavního hrdiny (kterým je rádobyagent, ve skutečnosti obyčejná kancelářská krysa) a nechá se zmíněným hrdinou zatknout. Je pak samozřejmě nutný převézt teroristu do USA, kde ho čeká spravedlivej trest. No a protože v době, kdy se film odehrává (konec 20. století), ještě neexistujou letadla, nezbejvá než posadit teroristu i s hrdinou agentem do atomový ponorky (vedený kapitánem, kterej už jednu podobnou potopil, načež mu byla okamžitě svěřena další) a převézt ho přes oceán.

Na lodi je obvyklá směska bezejmenných námořníků, jejichž jediným úkolem je nechat se sežrat, plus krásná dívka, do který se může hrdina zamilovat (a ona do něj taky, pochopitelně), a která zastupuje experta na všechen podmořskej život - za tím účelem má k dispozici takovou běžnou výbavu jako miniponorku přilepenou k hlavní ponorce a spoustu krabic speciálního žrádla pro chobotnice (už jsem říkal, že logika poněkud pokulhává?).

Děj na ponorce se skládá z několika honiček s teroristou, kterej střídavě utíká a zase se nechává chytit, jak se na spravnýho teroristu sluší. Když už to začne člověka nudit, nudí ho to ještě dvacet minut, a pak konečně vstupuje do hry chobotnice, zablokuje ponorku a sežere první oběti. Zhruba ve stejný chvíli se zloduchovi podaří odeslat svým spojencům svoje koordináty, a oni na udaný místo vyrazí s obří lodi plnou chobotnicovýho krmení a jiných lidí.

Nebudu vás zatěžovat dalšíma detailama, stačí vědět, že následujou brilantně logický záležitosti jako chobotnice lovící potravu zevnitř ponorky, aniž by došlo k většímu zatopení, útěk hlavních hrdinů v miniponorce, exploze nukleárního reaktoru, zajetí teroristama, útok chobotnice na loď, zbaveni se teroristů, záchrana lodi, hrdinský zničení chobotnice (asi ji předchozí atomovej výbuch trochu pomačkal, takže ji svazek dynamitu snadno oddělal) i zázračný zmrtvýchvstání hrdinskýho agenta. Milovníci silných příběhů si opravdu přijdou na svý :-)

Dokonalej příběh je samozřejmě vyšperkován kvalitníma efektama. První zjevení chobotnice sice vypadá jako z filmu ze čtyřicátých let, následující detaily chapadla taky připomínaj spíš stavbu dálnice než chobotnici. Naštěstí od útoku na zaoceánskou loď už chobotnice vypadá celkem slušně, zdatně mává chapadlama, aby si jí divák vůbec všiml, prostě snaží se, aby se zaplatila. O realističnosti vzhledu nechci moc spekulovat, zase tolik obřích chobotnic jsem zatím neviděl, jen mě trochu zaráží vzhled tlamy, kterou autoři nejspíš převzali z nějakýho kreslenýho draka zkříženýho s Predatorem. Ale jak se říká, mezi slepými je jednooký králem, takže tohle je zdaleka nejhezčí chobotnice, co jsem zatím viděl.

V hodnocení dávám extra body za chobotnici, takže pokud vám chobotnice nic neřákaj, klidně si tři hvězdičky odečtete.

Nejlepší scéna: Závěrečný zničení chobotnice. V T-180 (čas do výbuchu teroristický bomby) ji hrdina vezme, nasedne do miniponorky, a začne startovat motory. V T-25 se mu to podaří a ponoří se. Během 15 sekund se dostane do hloubky 800 metrů za chobotnicí (ta se mezitím taky potopila). V T-3 se začne připravovat na opuštění ponorky, v T-1 se zvedne z křesla. Následuje výbuch, a po chvíli se hrdina vynoří na hladině, jen tak, bez jakýchkoliv pomůcek. To se prostě nedá neobdivovat!Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.