Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 23 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
IntruderSlasher

USA
83 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Narušitel
rok: 1989
režie: Scott Spiegel
scénář: Lawrence Bender (story), Scott Spiegel (story)
hrají: Elizabeth Cox (Jennifer Ross), Renée Estevez (Linda), Dan Hicks (Bill Roberts), David Byrnes (Craig Peterson), Sam Raimi (Randy), Eugene Robert Glazer (Danny (as Eugene R. Glazer), Billy Marti (Dave), Burr Steers (Bub), Craig Stark (Tim), Ted Raimi (Produce Joe)
produkce: Lawrence Bender, Douglas Hessler, Douglas Scott-Hessler, Charles Band
hudba:
keywords: employee, supermarket, police, band-saw, death, fight, top-half-head-smashed, eyeball, slasher-flick, impalement, harassment, friend, extreme-violence, slasher, orchestral-music-score, electronic-music-score, stabbing, break-up, one-word-title, decapitation, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7597

Recenzoval Jakub Ďuraško

Přidáno: 06. říjen 2002

Kdesi v malém americkém městečku se skupina zaměstnanců místního super-marketu připravuje na pernou noční šichtu. Je třeba přelepit všechny cenovky na zboží na poloviční cenu a připravit jejich obchod k odprodeji. Aby se při tom nenudili, začne je někdo postupně zabíjet. Může to být Craig (David Byrnes) – bývalý přítel pokladní Jennifer (Elizabeth Cox), který v obchodě před chvilkou ztropil pěknej bordel, ale taky někdo úplně jiný…

Narušitel je extrémní kult, který kdysi doslova okouzlil Quentina Tarantina a jehož autorem i režisérem je talentovaný chlapík Scott Spiegel (scénář k Zelenáči nebo režie Od soumraku do úsvitu 2), který ho v roce 1988 za velmi malý peníz natočil se svými kamarády Samem Raimi, Brucem Campbellem a Lawrencem Benderem. Narušitel je snímek, o kterém se i u nás celkem dost často (především v souvislosti s Campbellem a Raimim) mluví, ovšem málokdo ho viděl. Jsem jedním z těch co ho viděli a díky za to!

Narušitel je totiž doslova úžasný snímek, ve kterém Spiegel dokazuje snad v každé scéně, jak talentovaný je režisér (škoda že tam málo režíruje) a autor. V případě Narušitele je vidět dosti značná inspirace Johnem Carpenterem – především jeho dvěma snímky Přepadení 13 okrsku a Halloween, kde ovšem gaunery, jenž terorizovali malou skupinku lidí v opuštěné policejní stanici, nahradil vraždící maniak, který své oběti likviduje obzvláště brutálním způsobem. Místo policejní stanice je tu zase příjemné prostředí sámošky. Už za to, že se snímek odehrává v omezeném prostředí (třebas jako právě Carpenterův Okrsek nebo Hawksův western Rio Bravo, který posloužil jako inspirace Okrsku) dostávají autoři bod, protože v případě Narušitele to má všechno svoji neokoukatelnou atmosféru.

Postavičky jsou postupně zabíjeny (asi tak jako v Soaviniho Jevišti děsu) a všechno se blíží až k absurdnímu finále, které ovšem není žádné klišé a jasně ukazuje, jak by to asi doopravdy skončilo (na rozdíl od většiny pohádkových závěrů, kdy je jedno, kdo zabil kolik lidí, ale hrdina je prostě hrdina).

Samozřejmě herci jsou fajn. Potěší hlavně Sam Raimi v dost velké a podstatné roli (na rozdíl např. od štěků v Maniac Copovi), ale i třeba Bruce Campbell v roli poldy z poslední scény, kterého zaručeně přehlédnete, pokud na něj nebude předem upozorněni.

Á ano – je to vážně super záležitost. Je to jeden z těch snímků, který vzniknul v kamarádském prostředí, mezi lidmi jako je Raimi, Bender, Spiegel nebo Campbell – snímek z doby, který nám přinesl tolik nádherných filmečků jako je Smrtelné zlo 1-3, Maniac Cop nebo Vlna zločinu a řadu dalších, které se neodmyslitelně zapsali do našich srdcí – srdcí těch, jenž neskonale milují tyhle upřímně točená béčka, a kteří nikdy nezapomenou, na tuhle vyjímečnou partu lidí, jenž už jsou dnes KULTEM!!!Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.