Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
DemonicusSlasher

USA
72 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2001
režie: Jay Woelfel
scénář: Tim Sullivan (writer), Jay Woelfel (writer)
hrají: Gregory Lee Kenyon (James / Tyranus), Venesa Talor (Gina), Brannon Gould (Dino), Kyle Tracy (Joe), Jennifer Capo (Maria), Allen Nabors (Anthony), Candace Kroslak (Teresa), Dominic Joseph (Frankie), Val Perez (Charlene), Todd Rex (Demonicus)
produkce: Charles Band, David S. Sterling, Johnnie J. Young
hudba:
keywords: gladiator, gore, evil-spirit, cult-favorite
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5711

Recenzoval evilmind

Přidáno: 09. říjen 2002

Při turistickém výletě v italských Alpách najde James starobylou pohřební jeskyni s ostatky někoho, kdo zřejmě býval gladiátorem. Nasadí si helmu (co jiného dělat s něčím co najdete na mrtvole?), kterou má docela zachovalý válečník ještě na hlavě, a pěkně ho posedne duch démonického gladiátora Tyranuse. Historické vysvětlení - Tyranus býval zlý společník Spartakuse, ale zatímco známý vůdce vzpoury otroků skončil na kříži, úplně neznámý Tyranus byl v pohodě pohřben v kouzelné jeskyni, která sice má vstup velikosti strahovského tunelu, ale přesto ji za těch dva tisíce let nikdo nenašel. Ehm. A teď nutí Jamese zabít co nejvíc lidí, aby mohl ožít pravý duch démona Demonicuse, a aby se mohlo stát... něco stát. A jestli jste se po těchto pár větách v ději ztratili, a nevíte ani jaký je vztah mezi Tyranusem a Demonicusem - vítejte v klubu.

Společnost Full Moon se na nízkorozpočtové filmy (nízkorozpočtové v tomto případě znamená s penězi limitujícími k nule) specializuje už pěkných pár let - a kupodivu to neznamená postupné zvyšování kvality. Z jejich širokého portfolia se mi líbí snad jen série Puppet Master a příbuzné filmy (Blooddolls), ale přesto pravidelně zkouším každý jejich nový film v naději, že to třeba bude zase zábava. A pravidelně jsem za svou naivitu trestán, byť většinou ne tak krutě, jako v případě Demonicuse.

Už jsem zmínil, že jeskyně samotná vypadá spíš jako železniční tunel, navíc je očividně vybetonovaná, a vede k ní cesta jako pro stádo krav. Pravda, v chytré knize o Tyranusovi, kterou mají postavy čirou náhodou s sebou, se říká, že vchod do jeskyně se objevuje jen občas, ve zvláště horkých letních dnech. Budiž. Každopádně jak je málo starobylá zvenku, tak stejně tak působí i zevnitř. Jediná zetlelá věc je kupodivu Tyranus, jinak jsou tam neporušené šaty, zbraně, pytel, dokonce gladiátorská síť (gladiátor vždycky musí mít síť a trojzubec). Zbraně jsou elegantně rozvěšeny po stěnách, a kdekterý amatérský šermíř by asi zaplakal, jak uboze, uměle a nově vypadají. Především svařovaná dvoubřitá sekera s třiceticentimetrovým železným topůrkem mi dodnes nedává spát.

Herecká sestava je tvořena totálními amatéry, kteří mají zkušenosti pouze z jiných Full Moon filmů. Čili horší než žádné. Možná by ale nevypadali tak hloupě, kdyby měli ve scénáři k odříkávání nějaký smysluplný text - přesněji řečeno někteří z nich. Představitele Jamese/Tyranuse by nezachránilo vůbec nic, protože do obecné představy gladiátora prostě vyzáblého neohrabaného teenagera nenapasujete, ani kdyby rozpočet na výše zmíněné gladiátorské propriety byl desetinásobný. Také neustálé opakování asi deseti latinských slov zapůsobí leda tak na hodně pitomé americké diváky. Samotná myšlenka na démonického gladiátora, co bude běhat po horách a vraždit, mi zase nepřijde tak marná - jenže James bohužel po horách klopýtá, a jeho vraždění by nenadchlo ani diváky českých detektivek. Poctivě sice střídá všechny makety zbraní z jeskyně, ale zacházet neumí ani s jednou. Speciální efekty jsou na slušné amatérské úrovni pokud jde o Demonicuse, ale pokus o gore se tvůrcům příliš nevyvedl. Useknutí hlavy, ruky, nohy (Tyranus je potřebuje povařit v kotli) je provedeno neskutečně směšně, a dokonce u toho oběti nedokážou ani pořádně zakřičet.

Nepatřím mezi lidi, kteří na filmu vidí (nebo předstírají že vidí) každou malou hnidu - například nevidím auto v Lord of the Rings ani mikrofony v Resident Evil. Ale Demonicus prohřešky svých tvůrců vystavuje takovým způsobem, že prostě přehlédnout nejdou. Příklad. Dva teenageři ve stanu, ještě nevědí, že je někdo vraždí. Hluboká noc. Zvenku se ozve nějaký hluk, kluk vyběhne ven, a odběhne kousek do lesa, kde potká jiného teenagera. Společně uslyší křik, protože ze stanu mezitím Tyranus vytahuje ven holku. Rozběhnou se zpět za křikem - a doběhnou ke spadlému stanu v jasné poledne!!! Ani Ed Wood by nenechal hrdiny běžet těch sto metrů půl dne. I další scény jsou často sestříhány s časově nesouvisejících kusů filmu, takže postavy si záhadně vyměňují pozice nebo oblečení (holka, co visí celý film na háku v jeskyni, se převlékne asi třikrát). Není divu, že pak divák často neví která postava je která: Tyranus některé zabije, jiné omráčí, jiné zas unese, oni mu občas utečou, všechno bez nějakého alespoň malého nástinu logiky. Kdyby zabil všechny, jak by asi bylo reálné, měl by film takových 15 minut, a možná by to byla docela zábava. V dlouhé verzi se bohužel zábava nekoná...

Hlavní problém, který musí divák při sledování filmu řešit, totiž je jak se zabavit, než tahle fascinující podívaná skončí. Krom závěrečných deseti minut, kdy probuzený Demonicus vyprovokuje alespoň jakýsi nástin akce, a navíc je docela zábavné sledovat jeho boj o nesetření makeupu, vám totiž opravdu vážně hrozí osvobozující spánek. Čiročirá, a navíc blbě natočená nuda, která by propadla i jako amatérský film českých študáků na výletě do Itálie. Rozhodně jeden z nejhorších filmů roku 2001.

Nejlepší scéna: Nejvíc se mi líbily závěrečné titulky. Ne tedy že by na nich bylo něco k vidění, ale byl jsem rád že jsem se jich dočkal...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.