Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 38 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
UzumakiAsijské filmySupernatural

Japonsko
90 minut

    
trailer    web    imdb 

anglicky: Vortex
rok: 2000
režie: Higuchinsky
scénář: Chika Yasuo (writer), Takao Nitta (writer), Kengo Kaji (supervising screenwriter), Junji Ito (manga)
hrají: Eriko Hatsune (Kirie Goshima), Fhi Fan (Shuichi Saito), Hinako Saeki (Kyoko Sekino), Eun-Kyung Shin (Chie Marayama), Keiko Takahashi (Yukie Saito), Ren Ohsugi (Toshio Saito), Denden (Officer Futada), Masami Horiuchi (Reporter Ichiro Tamura), Tarô Suwa (Yasuo Goshima), Tooru Teduka (Yokota Ikuo)
produkce: Mitsuru Kurosawa, Sumiji Miyake, Dai Miyazaki, Toyoyuki Yokohama
hudba: Tetsuro Kashibuchi, Keiichi Suzuki
keywords: body-horror, transformation, black-humor, based-on-manga, curse, based-on-comic-book, vortex, surrealism, high-school, obsession, suicide, small-town, washing-machine, snail, spiral, cremation, seaside, boyfriend-girlfriend-relationship, dark-humor, pond, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9590

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 08. říjen 2002

Kirie Goshima žije se svým přítelem Shuichim v malém městečku Kurozu-cho. Jednoho dne, kdy pospíchá domů, potká Shuichiho otce Toshia sedícího u plotu s kamerou v ruce. Jakoby hypnotizován tím, co právě filmuje-ulitu šneka, vůbec nereaguje na Kiriinu přítomnost. Tím začínají podivné skutečnosti, které zanedlouho vygradují až po zájem okolních médií. Nad městečkem se začínají postupně objevovat spirály, které fascinují Toshia natolik, že si zřídí ve svém obydlí sklad věcí, jenž mají cokoli společného se spirálami (dokonce vyžaduje od své manželky spirálovitou zeleninu do polévky). Shuichi začíná tušit, že je město prokleté a žádá Kirii, aby s ním utekla ještě za včas. Ta však věci nepřikládá větší význam do doby, než najde Toshia doslova stočeného do spirály v zapnuté pračce. Vše se zdá v koncích ve chvíli, kdy se na obloze nad městečkem objeví mohutná oblakovitá spirála s "živým koncem".

Uzumaki má nádhernou komiksovou atmosféru (Uzumaki je původně manga od známého japonského umělce Junjiho Itoa), která postupně graduje. I když nechci tvrdit, že do extrému - film skončí poněkud predčasně, před "koncem apokalypsy", kde vlastně vidíme, že tomuto konci se již nedá vyhnout. Dobro tu nemá žádného svého "koně", který by zlu nakopal zadek, jsou tu jen hlavní hrdinové sledující vývoj a vlastně se ani moc nesnaží proti spirálám zasáhnout, taky nevědí jak. Jedna taková více se snaživší postava tu ale je (která na něco přijde). Jak už ale jistě tušíte, nestačí své nalezené informace předat hlavním postavám (jinak by možná apokalypse zabránili).

Co je naprosto výborně udělané, jsou gore speciální efekty. Scén násilí tu ani tak moc není a naštěstí nehrozí, že by tu vzhledem k ději přebývaly. Jsou ale parádně vynalézavé a originální - stejně jako původní manga. Například když auto přejede sebevraždou posedlého kluka tak, že ho stočí na pneumatiku nebo scéna na konci kde se stane z jedné postavy spirála.

Zápory bych viděl v pomalejším tempu vyprávění, vlastně se film až na nějaká místa, pořádně nerozjede, což ale zase naopak vyrovnává atmosféra. Divné na Uzumaki je, že se vlastně vůbec nic o pozadí děje nedozvíme, můžeme jen spekulovat odkud se spirály vzaly nebo jak se Toshio mohl změnit v obrovský spirální mrak. Více se zřejmě dozvíte v původní malované předloze. Tím se ale film svým způsobem stává zajímavějším. Pokud vám vyhovuje kratší minutáž a máte rádi špatné filmové konce, obojí tu naleznete.

Nejlepší scéna: Spokojený Toshio si domů přináší světelný mechanismus, po vyzkoušení si dává večeři se spirálovitou zeleninou. Po zjišteni, že už žádnou další nemají, si míchá polévku tak dlouho, aby se mu tam zobrazila spirála.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.