Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 26 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
BraindeadHorror ComedySplatterZombie

Nový Zéland
104 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Braindead - Živí mrtví
rok: 1992
režie: Peter Jackson
scénář: Stephen Sinclair (screenplay) &), Fran Walsh (screenplay) (as Frances Walsh) &), Peter Jackson (screenplay)
hrají: Timothy Balme (Lionel Cosgrove), Diana Peñalver (Paquita Maria Sanchez), Elizabeth Moody (Mum (Vera Cosgrove), Ian Watkin (Uncle Les), Brenda Kendall (Nurse McTavish), Stuart Devenie (Father McGruder), Jed Brophy (Void), Stephen Papps (Zombie McGruder), Murray Keane (Scroat), Glenis Levestam (Nora Matheson)
produkce: Jim Booth, Jamie Selkirk
hudba: Peter Dasent
keywords: zombie, love, monkey, new-zealand, zoo, party, cheating-husband, dead-dog, arm-ripped-off, stabbed-in-the-head, disembodied-head, splatter, hit-in-crotch, walking-through-wall, anti-hero, cult-horror, stabbed-in-the-mouth, punched-in-the-face, flashback, controversy, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 18948

Recenzoval pepak

Přidáno: 06. říjen 2002

Braindead je třetím Jacksonovým filmem, a po „poklidnějších a mírnějších” Meet the Feebles jde opět o návrat k hardcore splatteru. Přesto se od Bad Taste značně odlišuje, v podstatě ve všem kromě spousty krve.

Zatímco Bad Taste se soustředil na válčení s ufonama, Braindead je čistokrevným zombie filmem. Začíná na Ostrově Lebek, kde zrovna zaměstnanec jedné Novozélandské zoo se svým domorodým sluhou ulovili vzácný exemplář Krysí opice („z otrokářských lodi utekly tyhle obrovský krysy, znásilnily všechny opičky a tohle je výsledek”). Domorodci se ji značně obávají, každé její zranění považují za něco strašlivého - tak strašlivého, že je potřeba dotyčnou končetinu useknout... O několik údů dále už je opice v letadle a míří do své zoo...

Zoo se nachází ve městě, kde zrovna bydlí hlavní hrdina Lionel se svou matkou. Ta ho dost drsným způsobem terorizuje, a když už to vypadá, že by se Lionel mohl zamilovat do mexické? dívky Pakity, rozhodne se jeho románek překazit. Nešťastnou náhodou je však pokousána právě tou nebezpečnou krysí opicí, a začnou se dít věci. Matka se pomalu mění v zombie se všemi důsledky, které z toho plynou (odpadávající součástky vadí zejména při jídle, a jen málokdo si po prohlídnuti filmu bude ještě někdy pochutnávat na pudingu...). Navíc jeví násilné sklony, takže se k ní brzy přidá zdravotní sestra.

Matka se stále více rozpadá, a Lionel se ocitá v nezáviděníhodné situaci jediného živého člověka v domě plném zombií. Utišovací prostředek situaci poněkud zklidní, a brzy následuje pohřeb (v roli balzamovačova pomocníka si všimněte Petera Jacksona). I pohřbená matka ovšem potřebuje svou dávku utišovacího prostředku, ovšem není dobře být při vykopávání mrtvol spatřen. Po krátkém intermezzu s farářem-karatistou ("Nakopu vám prdel ve jménu Pána") se počet zombií i problémů dál zvýší...

Situace rychle graduje, úchylnosti neberou konce (zombie miminko, potomek faráře a zdravotní sestry, zdaleka nepatří k nejmenším), navíc se objeví strýček se zájmem o dědictví po matce. Přivede si do domu partu přátel, vypustí mrtvoly a jatka, zabírající v podstatě celou druhou polovinu filmu, můžou začít. Spotřebovalo se na ně 300 litrů falešné krve a ani nevím kolik čepelí do sekačky na trávu...

Bad Taste byl amatérský projekt a bylo to na něm vidět, přesto měl nezapomenutelné kouzlo. Braindead už je profesionální produkt, taky to na něm je vidět, ale nějak na mě nepůsobí zdaleka tak hodně jako Bad Taste. Film má daleko blíž k čistému horroru s komediálními prvky než ke komedii s horrorovymi prvky, což mu docela škodí. Jednoduchoučké triky Bad Tastu mohl člověk obdivovat právě proto, že vznikly podomácku, zatímco od profesionálních triků očekávám trochu víc. Navíc se člověk nedokáže vyhnout zvláštní nekonzistenci, že zrovna Lionel a Pakita jsou vůči zombiím v podstatě imunní, která by u zjevně amatérského filmu asi taky moc nevadila, ale u profesionálního ano.

Přes všechny tyhle výhrady se nedá říct, že by šlo o špatný film. To vůbec ne. Ale nemůžete od něj čekat takovou dávku inovace a péče, kterou měl Bad Taste a vlastně i Feebles. Prohlédněte si ho, mohu zaručit, že se vám mnohé jednotlivé scény budou líbit, ale celkové jde IMHO o mnohem slabší film, než předchozí dva. (Ale to je jen můj názor, spoustě lidem se Braindead velmi líbí!)

Nejlepší scéna: Když se Lionel vydá se zombie děťátkem na procházku na dětské hřiště a situace se mírně vymkne z rukou, nemohou se maminky s ostatními dětmi vynadivit, co to ten Lionel se „svým” miminkem provádí. Je libo katapultovat ho houpačkou nebo trochu omlátit o železné tyče?Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.