Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 39 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Bad TasteAmatérský filmCannibalHorror ComedySplatter

Nový Zéland
91 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Vesmírní kanibalové
rok: 1987
režie: Peter Jackson
scénář: Ken Hammon (additional material), Tony Hiles (additional material), Peter Jackson (writer)
hrají: Terry Potter (Ozzy / 3rd Class Alien), Pete O'Herne (Barry / 3rd Class Alien), Craig Smith (Giles / 3rd Class Alien), Mike Minett (Frank / 3rd Class Alien), Peter Jackson (Derek / Robert), Doug Wren (Lord Crumb), Dean Lawrie (Lord Crumb SPFX Double / 3rd Class Alien), Peter Vere-Jones (Lord Crumb's Voice), Ken Hammon (3rd Class Alien), Robin Griggs (3rd Class Alien)
produkce: Peter Jackson
hudba: Michelle Scullion, Jay Snowfield
keywords: alien, fast-food, new-zealand, chainsaw, small-town, collector, dubbed, exploding-house, walkie-talkie, sliced-in-two, all-male-cast, machete, torture, disembodied-head, head-ripped-off, split-in-two, cult-director, entrails, nose-bleed, arm-blown-off, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 17024

Recenzoval pepak

Přidáno: 04. říjen 2002

Petera Jacksona dnes zná každé velké dítě, protože mediální hype kolem jeho nejnovějšího díla Lord of the Rings (Pán prstenů) dosáhl takové míry, že P.J. musí obdivovat každý, kdo nechce být považován za hlupáka. Ale málokdo ví, že už patnáct let před Pánem prstenů vytvořil Jackson film, který se zapsal do dějin kinematografie podstatně víc, než dokážou všichni Pánové prstenů dohromady. V roce 1987 totiž dokončil svůj první film, Bad Taste.

Pokud jste na Pánovi prstenu obdivovali dokonalé provedení (ono vám taky nic jiného nezbylo, protože nic dalšího zajímavého už na filmu není - ale to sem nepatří), u Bad Taste ho budete obdivovat také - ale z jiného důvodu. Bad Taste je totiž v podstatě amatérský film. Jackson ho za pomoci svých příbuzných a přátel natáčel po dobu čtyř let o víkendech, celý rozpočet se vešel do cca 100.000 (australských?) dolarů. Přesto jsou triky na výborné úrovni, opravdu si nedokážu představit, jak to Jackson mohl takhle podomácku dokázat. Celkový dojem je tak mnohem fantastičtější než v jakémkoliv jiném filmu, jaký mě napadá.

Zápletka je jednoduchá. Z městečka Kaihoro je spojen telefonát, v němž zoufalý hlas blábolí něco o přistání mimozemšťanů, kteří začali zabíjet obyvatelstvo; popis hrůz, ke kterým dochází, je náhle přerušen výkřikem a následuje jen ticho... Do městečka je vyslán AIDS (Astro-Invasion Defence Squad) tým The Boys (chlapci) ve složení Derek (Peter Jackson), Barry, Frank a Ozzy; Frank a Ozzy se zdrží při blokování přístupových cest do městečka, Barry a Derek se vydají napřed a začnou pátrat. Do hry se přimíchá spousta krvežíznivých ufounů (možná to má něco společného s tím, že Derek zatluče jednomu z nich do nohy bajonet až po násadu) a také výběrčí dobrovolných příspěvků Giles. Děj se postupně z Kaihoro přesune do domu v lesích, kde si ufoni rozbili svůj hlavní stan, a velká bitva může začít.

Bad Taste se stal kultovním dílem žánru zvaného „splatter”, v češtině by se to snad dalo vyjádřit jako „rozčvachtávák”. Ten se vyznačuje naprosto neuvěřitelným množstvím krve a vnitřností, které létají všemi směry prakticky v každém okamžiku. Existují asi i splatter filmy, které jsou myšleny vážně, a zřejmě jde o zrůdnosti největšího kalibru, ale Bad Taste násilí používá velmi chytře k dosažení geniálního humorného efektu - člověk se prostě nemůže nesmát, když vidí, jak se přepůlený ufoun zamýšleně prohrabává svými střevy. Různých nechutností je ve filmu spousta, od zmiňovaného zatloukání bajonetů do nohy přes pojídání mozku a zvratků (ufoni mají poněkud neobvyklé chutě, ostatně na Zemí přišli právě pro to, aby si obstarali zásoby pro fast food řetězec chystající novinku „homoburgery”) až po využití motorové pily k prozkoumání kompletního trávicího traktu ufouna a využití toho, co zbylo, jako převleku.

Na netu existuje k Bad Tastu spousta fanovských stránek, kde se dozvíte všechno možné i nemožné, třeba to, proč masky ufounů vypadají tak, jak vypadají (jinak by se Jacksonům nevešly do trouby), že je Derekova UZIna vyřezaná že dřeva nebo kolik postav hrál sám Peter Jackson. Nebudu sem linky vypisovat, koho to zajímá, ten si může snadno do Googlu žádat „bad taste” + „peter jackson” a výsledky se jen pohrnou.

DVD vydala nějaká hodně obskurní firma, opravdu nejsem schopen poznat, jestli jde o legální release nebo ilegální bootleg. Na disku je pouze film plus velmi jednoduché menu pro přímý výběr scén, ale nic jiného. Jediným jazykem je angličtina, titulky nejsou. Kvalita obrazů odpovídá způsobu vzniku filmu, tj. není to nic moc. Aspoň že disk není limitován regionem. Nedávno vyšla jakási deluxe verze, kterou nemám, vidět jsme film mohli i na Nové pod názvem Vesmírní kanibalové.

Nejlepší scéna: Všechny! Ale nejlepší z nejlepších je asi chudák ovce, která dostala zásah poté, co Ozzy netrefí hlavního padoucha. Smůla, že zrovna střílel bazookou...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.