Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 23 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Dog SoldiersWerewolf

VB, Lucembursko, USA
105 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Psí vojáci
rok: 2002
režie: Neil Marshall
scénář: Neil Marshall (written by)
hrají: Sean Pertwee (Sgt. Harry G. Wells), Kevin McKidd (Pvt. Cooper), Emma Cleasby (Megan), Liam Cunningham (Capt. Ryan), Thomas Lockyer (Cpl. Bruce Campbell), Darren Morfitt ('Spoon' Witherspoon), Chris Robson (Pvt. Joe Kirkley), Leslie Simpson (Pvt. Terry Milburn), Tina Landini (Camper), Craig Conway (Camper)
produkce: David E. Allen, Vic Bateman, Keith Bell, Christopher Figg, Harmon Kaslow
hudba: Mark Thomas
keywords: scotland, training-mission, full-moon, special-forces, eaten-alive, soldier, forest, werewolf, metamorphosis, severed-hand, knocked-out, ancient-sword, basement, british-army, held-at-gunpoint, newspaper, standoff, healing, cult-favorite, stabbed-in-the-arm, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 24594

Recenzoval evilmind

Přidáno: 03. říjen 2002

Mám takové tušení, že v subžánru filmů o vlkodlacích ty nejlepší snímky zatím stále čekají na natočení... Ze stereotypu unylých příběhů bez nápadu (Bad Mood, většina Howlingů, Wolf) jen málokdy vybočí něco alespoň trochu zajímavého (Company of Wolves, Ginger Snaps), i když poslední dobou se snad začíná zatmívat na lepší časy (Underworld). Nový britský film Dog Soldiers předchází pověst vlkodlačího filmu, který ukazuje lykantropii jinak. Zaslechl jsem i slovní spojení „nejlepší horror film roku”. Je to mu opravdu tak? Čtěte dál...

Příběh začíná dvěma zdánlivě s počátkem dění nesouvisejících událostí, kdy je nejprve vlkodlakem sežrána dvojice táborníků, a potom má divák možnost vychutnat si „přijímací zkoušku” do jednotky britských speciálních sil. Sotva ale lehce přecitlivělý voják nasaje trochu těch diváckých sympatií, spustí se hlavní show. Skupina skotských paragánů, včetně našeho neúspěšného kandidáta z úvodu filmu, je vysazena v lese na skotské vrchovině na cvičné misi, při které je jejich cílem unikat jednotkám speciálních sil. Vzhledem k tradiční rivalitě jednotlivých složek armády je to samozřejmě pro vojáky úkol zajímavý, a navíc docela lehký - své soupeře najdou velice záhy rozsápány na kusy. Přežil jen jejich velitel, a cvičná mise se tak rázem mění na boj o přežití, ostré náboje nahradí v zásobnících slepé, a vojáci stojí před nejdelší nocí svého života. Je právě úplněk, a pro většinu z nich to bude zároveň noc poslední...

Karty jsou tedy rozdány na počátku úplně jinak, než je u vlkodlačích filmů obvyklé. Budoucí oběti jsou dobře ozbrojené, dobře vycvičené, a zbytečně si nelámou hlavu tím kdo a jak na ně útočí, a proč tak divně chlupatě vypadá. Vojenský drill prostě dělá svoje. Nebýt neobvyklého nepřítele, klidně by mohli Dog Soldiers být čistě válečný film. Bohužel tím, že vojáci nepropadají panice ani strachu, se Dog Soldiers trochu vymaňuje z kolonky horror filmu - klid postav se přenáší i na diváka, a za celou dobu se nejenže nebudete bát nebo lekat, ale dokonce vás to ukolébá do blahosklonné nálady „však oni to kluci nějak přežijou”.

Nad logikou děje je lepší příliš nepřemýšlet. Papundeklový dům vydrží útoky vlkodlaků zázračně dlouho, až do konce se nedozvíte jestli obyčejné kulky vlkodlakům vůbec nějak škodí, vážná zranění (vyhřezlá střeva) postavám přestávají vadit když je třeba konat hrdinské skutky, a vlkodlaci jsou chvíli pomalí a slabí a chvíli neporazitelně silní a rychlí. Nic z toho vám ale v neutuchajícím dešti kulek nebude zase tak moc vadit - hlavně že se něco děje, ne? Po několikátém útoku vlkodlaků už ani vám nepřijde divné, proč vlastně ustupují, když jim vojáci nejsou schopni ublížit. Film vás pozvolna ukolébá do stavu, kdy ani nebudete vnímat nijak s odporem těch několik málo trochu krvavějších scén. Viděl jsem televizní verzi i tu z DVD, a ty rozdíly ve střihu jsou opravdu nepatrné - tenhle snímek prostě na žádných potocích krve nestaví. Samozřejmě občas to cákne, křehké lidské tělo se roztrhne na kusy, nebo alespoň přijde o hlavu, ale vše je použito v kusně a s dobrou mírou.

Herecké výkony jsou na takovýto druh filmu na nadstandardní úrovni, jak ostatně u britských filmů bývá dobrým zvykem, a současně nemusíte zírat na okoukané hollywoodské obličeje. Hlavní role svalovce s netečným ksichtem (Kevin McKidd), místy připomínající hubenější verzi Dolpha Lundgrena, sice není příliš herecky vděčná, ale o to více vyniknou přicmrndávači. Jednotka před svým zničením představuje soubor nádherně charakterovitě sestavených postaviček, kde nechybí cynik, drsňák, vtipálek, hysterka ani taťka Šmoula. Mezi přestřelkami je vždycky dostatek dialogu na to, aby si herci nepřipadali jen jako statisti, ale zase ne tak moc, aby se diváci nezačali nudit. Nádherně odporný charakter je kapitán Ryan (Liam Cunningham), kterého budete nenávidět od prvních minut. Mimochodem jeden voják se jmenuje Bruce Campbell... ;-)

A jak dopadli vlkodlaci? Tvůrci nízkorozpočtových horrorů se mohou s nedostatkem peněz na speciální efekty vyrovnat několika způsoby. Za prvé: prostě dělat co svedou, a film proměnit na komedii až parodii - tento způsob je poměrně častý, a nemusí to dopadnout špatně (Bad Taste, skoro libovolné TROMA). Za druhé: díky nějakému náhodnému a těžko zopakovatelnému geniálnímu úsilí několika jedinců vytvořit laciné, ale přitom dostatečně děsivé triky. Podaří se to jen málokdy (Evil Dead). Za třetí: udělat mizerné efekty, ale tvářit se že jsou super, a všude to do omrzení opakovat. Sice to moc nezabírá, ale kupodivu touto cestou se vydává nejvíce tvůrců. A nebo za poslední: speciální efekty zobrazit tak, aby na ně nebylo moc vidět. Když se to udělá chytře, často ani není poznat, že se nedostávalo peněž - a to je přesně případ Dog Soldiers. U jiného vlkodlačího filmu by fandové tvůrce roztrhali, kdyby si troufli neukázat vlkodlaka v celé parádě. Neil Marshalla za to ale ještě chválí! Vlkodlaků je ve filmu spousta (podle titulků ale jen tři!), jsou vidět skoro od začátku, ale jsou prostě vidět chytře: v šeru či ve stínu, v pohybu, nebo jen v bleskovém akčním prostřihu. Sám jsem si fakt, že se za celou dobu žádný vlkodlak neobjeví ve světle na tak dlouhou dobu, aby bylo možné si ho prohlédnout do detailu, uvědomil až když jsem típal obrázky pro tuto recenzi...

Film má také docela zajímavý distribuční osud. Coby britské dílo měl samozřejmě premiéru nejprve v anglických kinech, do kterých dorazila prostříhaná rated verze. Když se nepodařilo protlačit snímek do amerických kin, koupila nakonec stejnou verzi televize, a v relativně krátké době po uvedení do kin byl film k vidění na Sci-Fi Channelu. V té době už se hovořilo o tom, že na DVD se mohou fandové těšit na nezkrácenou verzi, se kterou vzápětí tvůrci začali objíždět různé žánrově spřízněné festivaly. Bylo zajímavé sledovat diskuse, co všechno se na DVD může objevit nového, protože v USA film překvapivě naráží na jazykovou bariéru! Při sledování televizní verze jsem podivně znějící angličtiny některých postav samozřejmě všiml také, ale z neznalosti různých anglických přízvuků jsem to přičetl na vrub skotskému prostředí... ;-) Z některých flamewarů v horrorových diskusích ale vyplývá, že takhle prostě angličani mluvěj schválně, aby jim američani nerozumněli. Oxford english? :-) Jednou z možností DVD úprav proto údajně bylo i předabování celého filmu - což se naštěstí nakonec nestalo.

Nejlepší scéna: Asi nejvíc se mi líbila část těsně před koncem, kdy dojde k finálnímu odmaskování kdo s kým, a začně boj uvnitř domu. Pěstní souboj s vlkodlakem na férovku, bránění záchodu či probourávání se z místnosti do místnosti - celá tahle pasáž mi přišla taková velice příjemně akční, nenásilně ukončující životy těch, jejichž role není ve scénáři rozepsána až do závěrečných titulků...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Kelt

Přidáno: 15. únor 2005

Keďže som si všimol, že sa na Studni hromadí neuveriteľný počet recenzií o vlkodlakoch nedalo mi neprispieť ďalšou recenziou tohto typu. Dog Soldiers je film vychválený a považovaný sa najlepší svojho roku. Takže čím začať ? Snáď asi príbehom.

Na začiatku nás režisér zavedie do hmlystých sychravých škótskych lesov,ktoré poznáme napríklad zo Statočného Srdca (čo je síce o dosť iný žáner ako Dog Soldiers,ale nech). Dve hrdličky si dávajú darčeky, načo ich roztrhá vlkodlak. Neskôr nás príbeh prenesie do cvičenia vojakov,ktorý sa majú nácvikom rozdeliť do dvoch skupín. Náš hlavný hrdina (alebo ak chcete vojak) je vyradený do tej slabšej iba preto, že nechcel "odbachnúť " psa, ktorého mu nakázali. Slabšia skupina sa do Škótska vydáva za účelom cvičania. Bola im však utajená jedna maličkosť a to tá, že sú návnadou pre vlkodlakov, po ktorých ide silnejšia skupina. Tej sa však stane nejaká ta nehoda a cez noc ich napadnú vlkodlaci. Vtedy sa menia slepé náboje za ostré a ide sa do tuhého.

Ďalej je film v štýle typickej vyvraždovačky jedného člena družiny za druhým, tak ako to poznáme z viacerých hororov. Vojaci sa presunú do domu a tam bude dej gradovať. Dosť čudne mi pripadajú vlkodlaci, ktorý sú akýsi veľmi vysoký a pripadá mi to akoby obliekli nejakému vychudnutému hercovi veľkú masku vlka... Naopak vojaci robia vo filme o mnoho lepší dojem. Nebyť nepriateľa vlkodlakov na každom kroku film by sa podobal na vojnovky ako Sunday Bloody Sunday, ale za nepriateľskou líniou. Herci teda vo svojej vojenskej roli pôsobia dosť profesionálne. Kto vie? Možno mohol najprv Neil Marshall rozmýšlať o inom štýle filmu ako práve survival horore. Treba ho však pochváliť za akčné scénky vo filme napríklad za tú finálnu, ale aj bitky pri dverách, štartovanie auta atď.

Kamera pracuje vo filme vcelku slušne, aj keď na rok 2002 by sa to dalo ešte vylepšiť, no nie je sa veľmi načo sťažovať. Samozrejme sa kamara niekedy prepla do pohladu vlkodlaka. Záberov na vlkodlakov, vnútornosti, či krv si užijeme dosť, čo v tomto prípade nevadí a dotvára to atmosféru tohto filmu. Zvuk veľmi posúdzovať nebudem. Bolo tam čo bolo treba výkriky, atmosferické zvuky, strelba....

Jedná sa teda o jeden film z veľkej kôpky nazývanej VLKODLACI, ktorý možno pobaví, naplaší a pohorší celkový postoj k vlkodlakom, ale že by priniesol niečo extra? Neviem. Nemyslím si, že by sa do hororového žánra nejako zapísal. Otázka horor roku 2002 je teda aspoň u mňa zodpovedaná. Výsledný verdikt: Psí Vojaci nie.

Psích vojakov si teda pozrite, nie je to zlý film. Fanúšikovia žánru survival (resp. Werewolf) horror ocenia aj tento film. Oceňujem ho aj ja, ale nepatrí k tomu čo ja nazývam hororové nebo... Celkom slušný nadpriemer, ale nebo nie... Na "nebo" si bude musieť ešte chvíľu počkať v očistci odkiaľ ho možno vytrhne sľubovaná dvojka (Dog Soldiers 2) alebo aj nie.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.