Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The Texas Chainsaw MassacreKillersSérie: Leatherface

USA
83 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Texaský masakr motorovou pilou
rok: 1974
režie: Tobe Hooper
scénář: Kim Henkel (story and screenplay) and), Tobe Hooper (story and screenplay)
hrají: Marilyn Burns (Sally Hardesty), Allen Danziger (Jerry), Paul A. Partain (Franklin Hardesty), William Vail (Kirk), Teri McMinn (Pam (as Teri Mcminn), Edwin Neal (Hitchhiker), Jim Siedow (Old Man), Gunnar Hansen (Leatherface), John Dugan (Grandfather), Robert Courtin (Window Washer)
produkce: Kim Henkel, Tobe Hooper, Jay Parsley, Richard Saenz, Louis Peraino
hudba: Wayne Bell (music score), Tobe Hooper (music score)
keywords: grandfather, cannibal, hitchhiker, leatherface, chainsaw, texas, farm, power-tool, 1970s, gas-station, knife, sledgehammer, slaughterhouse, generator, psychopath, jump-through-window, vomit, corpse, foreshadow, family-relationships, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 15623

Recenzoval Pepak

Přidáno: 24. leden 2004

Pozor, pozor, důležité hlášení! Žádáme všechny fanoušky horroru, aby se vybavili rozličnými ostrými i tupými předměty a dostavili se na Studnu. Obávanému Pepákovi se totiž do rukou dostal další kultovní horror, jehož potupnému zhodnocení nedostatkem hvězdiček je nutné za každou cenu zabránit. Motorové pily jsou obzvlášť vítány, aby to bylo stylové - předmětem této recenze je třicet let starý Texas Chainsaw Massacre režiséra Tobe Hoopera. Právě ten Texas Chainsaw Massacre, co byl nedávno podroben remaku (jehož recenze je v přípravě). Tak se pohodlně usaďte a já vám povyprávím o svých dojmech...

Texas Chainsaw Massacre (dále už jen TCM) začíná, podobně jako mnoho jiných horrorů, na hřbitově. Místo, kde bývají lidé pohřbeni, je pro vyvolávání atmosféry strachu prostě ideální, obzvlášť když mrtvoly vylézají z hrobů. V tomto případě ovšem nevylezly samy, někdo jim v tom pomohl - vyhrabal poloshnilé ostatky a postavil z nich bizarní "umělecké" dílo. To přilákalo davy pozůstalých, rozhořčených znesvěcením hrobů, nebo prostě jen zvědavých; mezi nimi i pětici mladých lidí, vedených sourozenci Franklinem a Sally, kteří se chtějí přesvědčit, že hroby jejich předků zneuctěny nebyly. V tom měli štěstí, hrobům se nic nestalo. Jenže je to zavedlo ve špatný čas na špatné místo a rozhodnutí prohlédnout si starý opuštěný rodný dům jejich vyhlídky na nějakou budoucnost vůbec nevylepšilo...

I přes bizarní setkání s bláznivým stopařem, kdysi výkonným zaměstnancem místních jatek, dnes už jen šíleného prodavače mizerných fotografií fascinovaného nožem zařezávajícím se do masa, by situace nebyla až tak zlá, kdyby pětice měla dost benzínu a starý dům byl aspoň trochu obyvatelný. Jenže za takového stavu věcí se prostě nedalo dělat nic jiného než se rozdělit a pokusit se vyhledat nějakou zábavu nebo aspoň zdroj paliva. Třeba v tamhletom domě, jehož běžící generátor naznačuje velmi silnou pravděpodobnost, že tam bude k dostání trochu benzínu. Nikdo přece nemohl tušit, že tam kromě toho bude i spousta bizarního nábytku z lidských pozůstatků, jeden maniak s maskou z lidské kůže a jedna motorová pila s plnou náplní. Kdo by čekal, že v jeho dalším životě bude mít velkou roli kladivo, hák na maso nebo upíří hostina. Kdo by ve slunném odpoledni předpokládal, že večer už bude mrtvý a jeho přátele čeká krátká a/nebo strašná noc?

TCM byl prvním filmem nadaného režiséra Tobe Hoopera, a také zřejmě jedním z prvních představitelů toho, co dnes známe pod pojmem slasher: horroru, ve kterém je parta teenagerů (většinou ve věku kolem třiceti let) zavřena na nějakém opuštěném místě, ve kterém už není nikdo jiný - jen šílený vrahoun vybavený vhodným nástrojem a touhou poznat návštěvníky zblízka. Navíc v něm hraje velkou roli motorová pila, nástroj, který je v představách většiny z nás spojen s mimořádně ošklivým a nepořádným koncem. Blázen oblékající se do lidské kůže, náznaky kanibalismu, všudypřítomné pozůstatky bývalých živých lidí, to všechno Tobe Hooper zpracoval do velmi působivého filmu. Pro dnešního diváka není TCM až tak originální, všechno, co se v něm odehrává, už vykradly spousty mladších a citelně známějších filmů, ale z pohledu doby vzniku není velký div, že se TCM stal kultovním. Mimochodem, velmi mě potěšilo, že i záporné postavy tu mají své světlé stránky, třeba lásku k rodičům.

Zajímavé je, že ačkoliv všechno ve filmu, počínaje názvem přes vývoj děje až po rekvizity velmi silně naznačuje obrovská jatka s hektolitry krve a vnitřnostmi létajícími do všech směrů, v praxi vlastně žádné "gore" neuvidíte: Dvě lehce rozřízlé ruce, jeden naříznutý prst a jedna holka napíchnutá na hák na maso a jedna lidská palačinka pod náklaďákem, to se přece nedá považovat za gore! Vlastně pravda, málem bych zapoměl na tu jednu příležitost, kterou úplně na konci dostane ta titulní motorová pila, ale stejně... Přes tuhle "mírnost" je atmosféra filmu natolik sugestivní, že si TCM vysloužil hodnocení "R" (nepřístupné do 18 let), zatímco mnohem explicitnější a realističtější Čelisti (o rok mladší) skončily jen s "PG" (děti jen v doprovodu rodičů). Ve Velké Británii byl TCM bůhvíproč zakázán úplně. Asi je požírání žralokem společensky přijatelnější než rozřezávání lidí motorovou pilou.

Ve své prvotině se Tobe Hooper těžko mohl vyhnout některým chybkám, tím spíš, když šlo víceméně o zakladatele subžánru. Hlavní je velmi nevyrovnaná rychlost děje: Ve filmu je řada zdlouhavých momentů v místech, kde by být neměly, protože pro atmosféru a napětí nedělají vůbec nic (tedy aspoň nic pozitivního), naopak samotné vraždy, které by měly být jakýmsi vrcholem, jsou nesmírně uspěchané. Pozdější slashery se poučily, že jim musí parta teenagerů vydržet celý film - v TCM jsou ovšem už v polovině všichni až na jednoho mrtví, a toho jednoho od konce dělí jen pár sekund. Napětí se pak nutně vytrácí, protože je každému jasné, že ten poslední musí vydržet přinejmenším těsně před konec filmu, takže nás čeká čtyřicet minut těsných útěků. Naštěstí je do toho vloženo několik až komických scén, takže se to dá vydržet.

Druhý problém je v tom, že prakticky celou druhou polovinu filmu vrčí motorová pila a ječí poslední oběť. Ano, odpovídá to situaci, ale za chvíli to prostě leze na mozek a obtěžuje to. Ten roubík by měla mít v puse déle, nebo by ve filmu mohlo být nějaké jiné vysvětlení, proč je konečně klid - i za cenu toho, že celek bude působit méně realisticky. Třetí, menší problém je v tom, že dvě úmrtí jsou úplně stejná - když je k dispozici tak málo materiálu (lidí), je třeba ho využívat s rozmyslem, ne celých 20% vyplýtvat na opakování už viděného. Na rozdíl od dvou předchozích ale není pro dojem z filmu vražedný, jen trochu otravný.

Ale i ty dva velké problémy se dají odpustit, když je režisér udělá poprvé a když je zbytek dobrý. A že dobrý je, o tom svědčí spousta následovníků. Pod názvem Texas Chainsaw Massacre vznikla tři pokračování a nedávno i jeden remake, a údajně se TCM inspirovala i celá řada dalších filmů, například House of 1000 Corpses (v tomto případě se mi ovšem zdá, že fanoušci vidí TCM i tam, kde není, protože Ho1C má s TCM společného tak akorát to, že se to odehrává v opuštěném domě). O to víc člověka mrzí, že Tobe Hooper v průběhu let klesnul natolik, že mohl natočit i dost hrozného Krokodýla :-(

Od TCM jsem nečekal moc, takže jsem byl příjemně překvapen. Nechápu docela tu velikou popularitu, kterou TCM má, ale rozhodně připouštím, že si ji zaslouží mnohem více než většina jiných "kultovních filmů". Loňský remake to bude mít těžké, jestli bude chtít na Studně obstát se ctí...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.