Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 77 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Zombi 2Zombie

Italy
91 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Zombi 2
rok: 1979
režie: Lucio Fulci
scénář: Dardano Sacchetti (uncredited), Elisa Briganti (written by)
hrají: Tisa Farrow (Anne Bowles), Ian McCulloch (Peter West), Richard Johnson (Dr. David Menard), Al Cliver (Brian Hull), Auretta Gay (Susan Barrett), Stefania D'Amario (Menard's Nurse), Olga Karlatos (Paola Menard), Nick Alexander (Brian Hull (voice: English version) (uncredited), Ugo Bologna (Ann's Father (uncredited), Omero Capanna (Zombie (uncredited)
produkce: Fabrizio De Angelis, Ugo Tucci, Gianfranco Couyoumdjian
hudba: Giorgio Cascio (as Giorgio Tucci), Fabio Frizzi
keywords: blood-on-shirt, bloody-spray, wrapped-in-bedsheet, harbor-patrol, cruelty, eye-gouging, female-nudity, bitten-in-the-neck, eye-wound, gash-in-the-face, blood-bath, brutality, nurse, digit-in-title, biting, violence, shot-in-the-chest, police-officer-killed, new-york-city, breaking-through-door, disembowelment, shirt-filled-with-blood, shotgun, mad-doctor, grindhouse, bitten-in-the-face, bare-breasts, science, pain, body-horror, topless-female-nudity, head-wound, husband-wife-relationship, person-on-fire, infamy, blood, statue-of-liberty, sadism, severed-head, crushed-head, bitten-on-the-arm, trauma, nipples, pistol, shower, notoriety, shark, scream, video-nasty, deadly-disease, eye-skewering, shot-in-the-head, obese, pool-of-blood, nudity, slaughter, stabbed-in-the-head, stabbed-in-the-eye, murder, scuba-diving, leg-biting, blood-stain, severed-arm, exploding-head, world-trade-center, slap-in-the-face, crime-scene, head-bashed-in, body-bag, screaming, voodoo, chase, head-ripped-off, beaten-to-death, severed-foot, shot-in-the-forehead, shot-to-death, female-frontal-nudity, blood-splatter, head-blown-off, bitten-in-the-throat, eye-injury, intestines, gunshot-wound, death-of-wife, autopsy, maggot, corpse, doctor, zombie, tropical-island, boat, island, throat-ripping, shot-in-the-face, spear, gore, death-of-loved-one, stabbed-in-the-chest, newspaper-reporter, death, cemetery, ripped-neck, stab-wound, dark-past, bite, death-threat, held-at-gunpoint, shark-attack, mercilessness, human-eaten-by-zombies, cult-favorite, cannibalism, molotov-cocktail, shot-in-the-back, cut-into-pieces, female-rear-nudity, back-from-the-dead, hit-on-head, fire, hit-in-the-head, death-of-friend, death-of-father, number-in-title, twist-in-the-end
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 14895

Recenzoval evilmind

Přidáno: 21. prosinec 2003

Kdyby v roce 1979 odmítl tehdy nepříliš známý režisér Lucio Fulci nabídku producenta Fabrizia de Angelise na záskok při natáčení jeho zombie filmu, možná bychom jeho jméno dnes vůbec neznali. Jenže poslední Fulciho film, "7 note in nero", byl v kinech naprostý propadák, a tak Fulci neměl příliš na výběr - Zombi 2 měl totiž úspěch takřka zaručen už před zahájením natáčení. Ta dvojka v názvu filmu slibovala nalákat do kin diváky tehdy velmi úspěšného filmu George Romera Dawn of the Dead, promítaného v Itálii pod názvem Zombi. Nepříliš férový trik, ale určitě ne zas o tolik drzejší než v současnosti používaná finta "nejlepší záběry dáme do traileru".

O ekonomické motivaci předstírané návaznosti na Romera nemůže být celkem pochyb, ale po stránce tvůrčí Fulci vždy inspiraci Dawn of the Dead popíral - a za svůj vzor označoval Jacquese Tourneura, a jeho tehdy skoro 40 let starý film "I Walked With Zombie". Nutno podotknout, že tahle replika je dost možná spíše zdvořilostním úhybným manévrem, protože zombie filmy první poloviny minulého století ty současné nepřipomínaly ani vzdáleně. V nich jsou zombie, stvořené většinou pomocí naivně prováděného voodoo, zobrazeny až civilně lidsky, kolébají se náměsíčnou chůzí, a s vytřeštěnýma očima plní pokyny svého často zcela pomateného pána. Neodpadávají jim laškovně kousky tkání, nechtějí jíst mozky ani maso, nepropadávají jim vnitřnosti rozpadajícím se hrudním košem, netečou jim oči z důlků, a mnohé mají víc zdravých zubů než já. Prostě je s nima nuda. Nejspíš právě proto se standardem dnešní představy o zdravě vypadající zombie stal mnohem atraktivnější Fulciho model, kopírovaný v dalších letech početným zástupem jeho následovníků.

V něm je zombie stvůrou, oživenou černou magií, a je celkem jedno jestli je to magie voodoo jako v Zombie, nebo nìco jiného černého z dalších Fulciho filmů. Tedy žádná lidská bytost, která měla jen po smrti trochu smůly, a je proto třeba ji litovat, pomáhat, obvazovat, vzdělávat a jinak ji opečovávat. Pro patetické blábolení humanistů Fulci nemá ani trochu pochopení. Jeho zombie budí hrůzu a odpor, rozpadají se... no ani se nedá říct pod rukama, viditelně hnijí, určitě i pěkně smrdí, hemží se červy - a díky skvělé práci tvůrců speciálních efektů to všechno vypadá opravdu realisticky, jen jen vyskočit z televizní obrazovky přímo vedle vás na pohovku. A zombie nejenže hnusně vypadají, také jejich chování může slabší povahy ponoukat k rozšíření pohovkového společenství o obsah svých žaludků. Už některé Fulciho starší filmy obsahovaly neobvyklé množství až děsivě zobrazovaného násilí, ale vzhledem k tomu, že to vlastně všechno byly běžné detektivní thrillery, westerny nebo filmy dobrodružné, nemohl si režisér dovolit popustit uzdu své úchylné fantazii naplno. Ale v Zombie nebylo žádných omezení zapotřebí, a tak kamera může klidně sledovat ve velkém detailu vypíchnutí oka třískou ze dveří, hlavu rozmlácenou lopatou, rozervané hrdlo nebo na kost prohryznutou ruku. Od téhle chvíle už Fulciho nikdo nemohl zastavit...

Možná si někteří z vás vnímavějších všimli, že už jsou daleko za polovinou stránky, a zatím jaksi nedošlo na slíbenou recenzi na film Zombie. Přesněji řečeno na to tradiční, alespoň letmé nastínění toho, o čem film vlastně je - byť asi i těm nejpomalejším už začíná docházet, že to bude o něčem jménem zombie. Takže tedy: do newyorkského přístavu dorazila prázdnotou zející loď. Protože ani v Americe nejsou lodě bez posádky tak úplně běžné, a tahle navíc překáží v přístavu ostatním, vydá se na její palubu policejní hlídka. Loď ale prázdná jen vypadá, a ve skříni se skrývající zombie úspěšně překvapí jednoho z policistù. Když ji několik kulek z revolveru jeho kolegy smete do vody, má policie zaděláno na pěkně záhadný případ - a zápletka scénáře pomalu lstivě stahuje hlavní hrdiny na jedno místo. Dceru majitele lodi Ann totiž docela zajímá, proč na palubě není její otec, a novinář Peter zase bůhvíproč tuší skvělé téma pro článek. Společně se vypraví na ostrov Matoul, kde by podle vzkazu, nalezeného na lodi, měl Annin otec trpět jakousi záhadnou chorobou. No a tam právě jsou ty zombie, co jsem o nich celou dobu vykládal.

Film obsahuje několik skutečně výrazných, skoro až geniálních scén, na které rozhodně jen tak nezapomenete. Mezi nimi vévodí ta, kdy se potapěčka nahoře bez (prsou i podprsenky) ponoří do průzračné mořské vody v okolí korálového atolu, a při nevinném laškování se žralokem je náhle vyrušena naplavenou zombie. Následuje úchvatná bitva, při které je zombie kupodivu zaujata více žralokem - což je ve skutečnosti logické, protože na něm je mnohem víc masa. A nejen na prsou. Tahle chvíle, kdy se budete těžko rozhodovat jestli fandit žralokovi, zombie, nebo potapěčce, je poměrně typická i pro zbytek filmu. Nejsou tu žádní kladní hrdinové, nikdo, komu byste vysloveně přáli, aby přežil.

Ano, film nemá příliš promyšlený děj, jsou tu občas dost nesmyslné dialogy, a většina herců je prkenná i v nezombie rolích. Však ho nikdo nechtěl kandidovat na Oscara. Zato je opravdu zábavný, patřičně děsivě hnusný, a navíc je to klasika žánru - a pokud chcete vidět nějaký dobrý zombie horror, není zase tolik z čeho vybírat...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.