Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 101 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Dellamorte DellamoreHorror ComedyZombie

Itálie, Francie, Německo
105 minut

    
trailer    web    imdb 

anglicky: Cemetery Man
rok: 1994
režie: Michele Soavi
scénář: Gianni Romoli (writer (as Giovanni Romoli), Tiziano Sclavi (novel)
hrají: Rupert Everett (Francesco Dellamorte), François Hadji-Lazaro (Gnaghi), Anna Falchi (She), Mickey Knox (Marshall Straniero), Fabiana Formica (Valentina Scanarotti), Clive Riche (Doctor Verseci), Katja Anton (Claudio's Girlfriend), Barbara Cupisti (Magda), Anton Alexander (Franco), Pietro Genuardi (New Mayor Civardi)
produkce: Conchita Airoldi, Heinz Bibo, Tilde Corsi, Dino Di Dionisio, Gianni Romoli
hudba: Riccardo Biseo, Manuel De Sica
keywords: italy, cemetery, death, corpse, scalpel, motorcycle, television, veil, impotence, daughter, will-o%27-the-wisp, secretary, vomit, spade-through-head, severed-head, outdoor-sex, widow, snow, cat, statue, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 11045

Recenzoval Pepak

Přidáno: 19. listopad 2003

Na shlédnutí a recenzi Dellamorte Dellamore jsem se chystal určitě aspoň čtvrt roku. Ani nevím, proč ve mě film už předem vzbuzoval neblahý pocit, že zrecenzovat ho nebude jednoduché, ale předtucha to byla správná. DD je něčím, co si sám pro sebe označuji jako "divný film", a dopředu upozorňuji, že si vůbec nejsem jistý, že jsem to pochopil správně. Fanoušky, které urazím tím, jak všechny ty zřejmé věci přehlídnu, prosím tímto o prominutí.

Začátek filmu přitom nijak zvlášť divně nevypadá. Hlavní hrdina Francesco Dellamorte pracuje jako správce jednoho amerického hřbitova, a aby to neměl do práce daleko, tak na svém pracovišti i bydlí. Se svou prací je spokojený, prostě se jen stará o řádné zahrabání zemřelých a o to, aby mu nikdo nedělal na hřbitově nepořádek. Jediný problém má se svými klienty, protože každý druhý si mu za týden přijde osobně postěžovat. Naštěstí to není nic, co by kulka z revolveru nebo nabroušený rýč nedokázal vyřešit. Prostě normálka.

Postupně se ale začíná ukazovat, že zdánlivá idyla až tak docela normální není. Skoro bych neváhal říci, že každá druhá postava je trochu šílená, a ty ostatní jsou šílené hodně. Původně jsem si myslel, že neobvyklé postavy bude zastupovat hlavně Dellamortův dementní pomocník Gnaghi, vzhledem připomínající Švejka, ale to jsem se velice mýlil. Gnaghi je ještě tak nejnormálnější postava, jeho podivné chování je prostě jen důsledkem jeho nízké inteligence. Zato zdánlivě příčetné postavy se v DD chovají často až neskutečně absurdním způsobem, nad kterým mi zůstává rozum stát, a jejich průpovídky skutečně stojí za to. Věty jako "Už si vzpomínám, ty jsi mě před smrtí poblil, to od tebe bylo sladké!" nebo "Neubližuj mu, vždyť mě jenom jí. Klidně se můžu nechat sežrat kdy budu chtít a kým budu chtít!" mi asi uvíznou v paměti na hodně dlouho.

Vůbec celý film, a zejména jeho první polovina, je protkán průpovídkami nebo scénami, které jakoby vypadly z Braindeadu nebo ještě spíš Armády Temnot. Ne že by byly tak krvavé, to nejsou, ale jde o podobný styl extrémně černého humoru. Starosta nad hrobem své dcery, která zahynula při dopravní nehodě: "Jak mi to mohla udělat, takhle těsně před volbami?!" Nějaké ty brutálnější scény, ve kterých hraje hlavní roli rýč, si sice užijete, ale nejsou tím hlavním, co DD přináší. DD totiž kupodivu není jen černá bláznivá komedie. Má svoji výraznou dějovou linii, která sleduje prohlubující se Dellamortovu podivnost. Asi na něj to sugestivní prostředí hřbitova nemá dobrý vliv, nebo mu prostě schází ženská společnost - z hrobů bůhvíproč vylézají skoro výhradně jen chlapi. Až jednou se objeví vhodný objekt, ke všemu nadpozemsky krásný a momentálně svobodný - Ona. Hodně dalšího děje se točí kolem vztahu Dellamora a Jí, dokonce ve čtyřech podobách, kolem stále většího promíchávání lásky, smrti a zrady, a do toho všeho zmatku se ještě pletou filozofické úvahy o tom, že nejlepší způsob, jak nemuset zabíjet mrtvé, je jít a pobít živé...

Netrvalo dlouho a v tomhle promíchávání horroru, komedie, romance, frustrace, filozofie, reality a snového světa jsem se úplně ztratil. Nebylo to nezajímavé, jen se obávám, že by to vyžadovalo ještě několik dalších zhlédnutí filmu, a do toho se mi zase moc nechce - prostě nemám chuť dívat se podruhé na filmy, kde to s hrdinou jde od desíti k pěti, až to skončí na nule. Ale lidem, kteří rádi u filmů přemýšlejí, by se Dellamore Dellamorte mohl líbit. Pokud mezi ně patříte a navíc máte v oblibě černý humor, neváhejte ani vteřinu! A pak mi prosím stručnými slovy vysvětlete, o čem to vlastně bylo...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.