Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 97 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Night of the Living DeadZombie

USA
92 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Noc oživlých mrtvol
rok: 1990
režie: Tom Savini
scénář: John A. Russo (earlier screenplay) and), George A. Romero (screenplay)
hrají: Tony Todd (Ben), Patricia Tallman (Barbara), Tom Towles (Harry Cooper), McKee Anderson (Helen Cooper), William Butler (Tom), Katie Finneran (Judy Rose), Bill Moseley (Johnnie (as Bill Mosley), Heather Mazur (Sarah Cooper), David W. Butler (Hondo (as David Butler), Zachary Mott (Bulldog)
produkce: Ami Artzi (co-executive producer), Declan Baldwin, Christine Forrest, Menahem Golan, George A. Romero
hudba: Paul McCollough
keywords: remake, farmhouse, cemetery, attack, sole-black-character-dies-cliche, ghoul, zombie, zombie-violence, loss-of-wife, graveyard, loss-of-brother, severed-hand, gore, horror-movie-remake, exploding-car, helicopter, shot-in-the-head, remake-of-cult-film, shot-in-the-forehead, flesh-eating-zombie, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 12917

Recenzoval KLAUN_DOMINANT

Přidáno: 17. září 2003

Remake. Už při zvuku tohodle slova, se některým lidem udělá špatně dřív, než stačíte říct "ranní stolice". Film předem odsoudí a ačkoliv se jim může líbit víc než originál, nikdy to nepřiznají, protože je přece rouhačství myslet si byť i jen na jednu jedinou sekundu opak. Já k takovým lidem nepatřím a klidně se budu rouhat a řeknu, že remake mě pohltil daleko víc, než originál. Samozřejmě jsou lidé co se jim to prostě jenom líbí (nic proti nim). Pokud ovšem patříte k lidem, co při zvuku toho slova dáví svoje vnitřnosti a klepou se v agónii, tak raději ani dál nečtěte...

V roce 1990 dokončil Tom Savini (můžete ho znát z různých filmových rolí například v Dawn of the Dead, Creepshow, Od soumraku do úsvitu kde hrál Sexy stroje, nebo také jako maskéra a člověka přes speciální efekty třeba z Pátku 13 4, Trauma, Texas Chainsaw massacre 2 a spousty dalších) svůj druhý režijní kousek a to remake kultovního hororu z roku 1968 Night Of The Living Dead. Myslím, že to byl nelehký úkol, kterého se ovšem zhostil víc než výborně.

Příběh je vcelku stejný a přesto dost jiný než v originále. Stále však máme starý dům, obléhaný hordou masožravých a krvechtivých zombies, kam se po prvním setkání s partou zombíků a ztrátě svého bratra Johnnyho dostala naše hlavní hrdinka Barbara a pár lidí, co tomu musí čelit. Máme tady černocha Bena, mladou Barbaru, rodinku kterou tvoří matka, zombíky pokousaná dcera, (ještě se neproměnila, ale my víme jak to chodí) protivný fotřík a mladý milenecký párek, Judyho a Toma. Lidí je hodně a je jisté, že všichni přežít prostě nemohou. Takže co dál? Zabarikádování v domě nevypadá zas až tak špatně, oživlé mrtvoly jsou totiž pomalé, slabé a prakticky jejich jediná výhoda tkví v množství, ale také stačí jen jedno jediné kousnutí a do konce života (smrti) už budete držet jen masovou dietu. Šance nejsou zas tak špatné, opevněný dům, 7 lidí a dokonce i nějaké ty střelné zbraně. Bohužel se vevnitř nedá zůstat věčně...

Herci povětšinou nejsou úplní nováčci a někteří již měli s hororovými snímky nějakou tu zkušenost. Možná i díky tomu hrají tak skvěle. Například Tonnyho Toda (Ben) můžeme znát z Candymana, Final Destination 1,2 nebo z Crow. Billa Moseleyho (Johnny) z Texas Chainsaw Massacre 2 a Slizu. Williama Butlera (Tom) Texas Chainsaw Massacre 3, Pátek 13 7 a další. Pokud patříte k lidem co si pamatují jaké měli před měsícem spodky, možná si vzpomenete a vybavíte, Patrici Tallman (Barbara) jako posedlou čarodějnici z Army of Dakrness... Co se týče filmových postav, nejviditelnější a nejlepší změnou prošla hlavní hrdinka Barbara. Z ufňukané maminčiny holčičky, která jenom bezdušně sedí, tu máme celkem vostrou a daleko sympatičtější slečnu, která se dokáže chopit zbraně a zombím pořádně zatopit. Také Ben je daleko drsnější a role mu sakramentsky sedne, ale samozřejmě jak jinak, když ho hraje Tonny Tod.

Jak jsem již psal, remake se originálu v hodně věcech drží dost přesně, ale přesto je tu hodně rozdílů, už kvůli kterým za to stojí film shlédnout. Například se tady nedozvíme, jak zombie vznikly. Vědci nevědí, jestli jsou to věci z vesmíru, nebo výsledek chemického pokusu, či radioaktivitou postižení lidé a nebo jenom nová nemoc. Pokud jde o konec, tak ten se změnil celkem markantně a já bych musel být sadistický psychopat pojídající s úsměvem své vlastní výkaly, abych vám ho prozradil. Netvrdím, že nejsem. Možná ho prostě jenom nechci prozradit...

Oproti originálu je remake méně strašidelnější. Brutálně tísnivá atmosféra trochu ustoupila. To je možná jediné mínus i když hudba je stále temná, ale celkově to nevyznívá tak hrozivě. Co je v remaku o moc lepší, je akce. Film je slušně nadupaný a zástupy chodících mrtvol vypadají naprosto úžasně (v dětství jsme některým dokonce dávali i barvitá jména, jak nám přilnuly k srdci...Né, Puňta tam nebyl). Vypadají už totiž jako opravdové hnijící mrtvoly a né jen jako dementní, nemocní narkomani, ale přece jenom rozdíl 22 let je velice znát a maskeřina a digitální efekty od té doby již urazili pořádný kus cesty.

No, nebudu to rozpitvávat. Jsou filmy na kterých vyrostete a proto nemůžete být objektivní co se týče jejich hodnocení. Přesně to se týká Night of the Living Dead z roku 1990. Ač jsem film viděl nejmíň 20x, stále je to ta košér zábava, jako za časů mého dětsví, kdy jsem vždy pod pohrůžkou znásilnění všech členů rodiny (počínaje psem a konče babičkou) kamaráda nutil k opakované videoprojekci, jelikož jsem měl doma zakázáno se na horory dívat. Nebudu tedy dlouze onanovat a zkrátím to. Tohle je pecka, kterou stojí za to vidět a nemůžu tedy hodnotit jinak než 10/10.

Nakonec chci říct, že ač to možná vyznělo jinak, originálu od Romera si velice vážím, protože bez něj, by bylo v hororovém světě pravděpodobně dost věcí jinak a nevznikl by také tento úžasný snímek. Ovšem srovnání jsem se prostě nemohl ubránit...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.