Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 77 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Evil Dead 2Horror ComedySupernatural

USA
84 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Smrtelné zlo 2
rok: 1987
režie: Sam Raimi
scénář: Sam Raimi (written by), Scott Spiegel (written by)
hrají: Bruce Campbell (Ashley 'Ash' J. Williams), Sarah Berry (Annie Knowby), Dan Hicks (Jake), Kassie Wesley DePaiva (Bobbie Joe (as Kassie Wesley), Ted Raimi (Possessed Henrietta (as Theodore Raimi), Denise Bixler (Linda), Richard Domeier (Ed Getley), John Peakes (Professor Raymond Knowby), Lou Hancock (Henrietta Knowby), Snowy Winters (Dancer)
produkce: Bruce Campbell, Alex De Benedetti, Irvin Shapiro, Robert G. Tapert
hudba: Joseph LoDuca
keywords: cabin, evil-dead, demon, book, book-of-the-dead, sequel, tape-recorder, zombie, shotgun, chainsaw, eyeball, necronomicon, shot-gun, fog, time-travel, cult-favorite, tornado, curse, undead, stop-motion-scene, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 17868

Recenzoval Pepak

Přidáno: 11. srpen 2003

První Evil Dead patřil k velkým překvapením počátku 80. let a svému režisérovi a hlavnímu hrdinovi zajistil značný věhlas. Spousta lidí se do laciného, ale velice účinného horroru doslova zamilovala. Proto nepřekvapí, že se o pár let později objevil druhý díl, to je u úspěšných filmů úplně normální. Zajímavé ale je, že Evil Dead 2 není jen tím samým v novém kabátu, jak je u většiny pokračování zbykem, ale svébytným dílem s vlastním obsahem a atmosférou.

Na začátku filmu to tak moc nevypadá. Prvních zhruba deset minut divák nevychází z údivu, zejména pokud zná první díl. To, co se odehrává před jeho očima, totiž nepřipomíná nic tolik jako velice nepodařený remake. Sleduje děj, který jakoby z oka vypadl staršímu filmu: Hlavní hrdina Ash (Bruce Campbell) s novou přítelkyní Lindou přijíždějí autem ke srubu, ve kterém v předchozím dílu zařvala Ashova tehdejší dívka a tři přátelé, a sám Ash tam strávil nanejvýš nepříjemnou noc s jejich těly posedlými démony. Ash znovu nachází magnetofon s nahrávkou, která vyvolává zlé duchy, znovu ji pouští, démoni znovu dostávají jeho přítelkyni a Ash ji musí znovu useknout hlavu lopatou...

Celý tento začátek byl zdrojem mnoha vzrušených diskusí mezi fanoušky Evil Deadu. Postupně vykrystalizovaly dva hlavní názory: Za prvé, Evil Dead 2 je v podstatě remakem prvního dílu. V prvních deseti minutách úplně, ve zbytku filmu částečně. Druhý názor pak říká, že Evil Dead 2 je pokračováním, s tím, že začátek filmu je nějaký hodně divný. Tyto debaty nekončí ani dnes, pro oba názory existuje řada podpůrných argumentů. Světlo do nich částečně vnesl sám Raimi: Evil Dead 2 prý natáčel jako pokračování, prvních deset minut je jen jakási rekapitulace děje prvního dílu. Nová přítelkyně a zmizení ostatních tří mladých lidí jsou důsledkem toho, že by bylo příliš pracné získat práva k původním záběrům, tak to natočil celé znovu s novou herečkou.

Hmmmm. Musím říct, že mě ani tohle zrovna moc nepřesvědčilo. Pokud to je opravdu rekapitulace, tak se Raimimu hrubě nepovedla. Pro ty, kdo první díl neznají, je až příliš uspěchaná a nejasná. Ty ostatní zase spolehlivě zmate, že se ta "rekapitulace" docela zásadně liší od toho, co už znají (proč třeba se Ashova holka jmenuje jinak než dřív???). Skoro bych řekl, že s třímilionovým rozpočtem mohl Raimi něco málo uškudlit na efektech a za ušetřené peníze nakoupit několik původních záběrů. Takhle je zmatený úvod první, veliká, ale naštěstí praktickly jediná nevýhoda Evil Deadu 2.

Vlastní nový děj začíná přesně tam, kde minule skončil - poslední zbývající démon se těsně před úsvitem vrhnul na Ashe, překvapil ho a ve velice atmosférické sekvenci ho odnesl do lesa a praštil s ním o strom. Jen východ slunce zřejmě Ashe zachránil před úplným propadnutím silám temnot. Ale co, teď už je den a Ash může nasednout do auta a vypařit se z těchto proklatých míst. Ale ne, nemůže - most, jediná cesta do bezpečí, je stále zničen. Navíc se u něj znovu objevil hlavní démon a zahnal Ashe zpět do chaty. Zdá se, že noc bude opět dlouhá, zvlášť když Linda není až tak mrtvá, jak by se zdálo, a dokonce se prohnaně zmocnila motorové pily dřív než Ash. Navíc mu dělá potíže pravá ruka, kterou zřejmě zlo posedlo důkladněji než zbytek Ashe...

Ale Ash nebude v problémech sám. Na cestě do srubu jsou ještě čtyři další lidé. Annie Knowby (Sarah Berry), dcera toho nezodpovědného profesora, co démony poprvé oživil, se vrací s expedice, na které našla další stránky Knihy mrtvých, a ráda by viděla otce. Doprovází ji manžel, u zříceného mostu se k nim pod vidinou slušného výdělku za malou námahu přidají ještě dva místní (vidlák Jake s přítelkyní Bobbie Joe). Oklikou se všichni dostanou do srubu, kde je palbou z brokovnice přivítá Ash. Po počátečním nedorozumění (ono to tak trochu svádí k ukvapeným závěrům, když dorazíte do srubu, který patří vašemu otci, ale uvnitř je jen nějaký cizinec, celý od krve, pálící bezhlavě z brokovnice...) se všichni dají dohromady a nastvává další noc plná hrůzy a utrpení...

Příběh tedy pokračuje ve starých kolejích, to by bylo na kvalitní film docela málo. Naštěstí došlo ke dvěma významným změnám: Ash se naučil hrát a objevil se humor. Pokud jde o toho Ashe, změna k lepšímu je naprosto evidentní. V prvním dílu byl poměrně dost nevýrazný, a nebýt toho, že zrovna jemu dovolil scénárista přežít, nebylo by na něm asi nic moc pozoruhodného. Ve druhém dílu už si s rolí poradil mnohem lépe. Mě osobně naprosto fascinuje, jak se vypořádal se svou rukou, posedlou zlem. Nevím, jak to dokázal, ale opravdu to vypadá, jako by svou ruku neovládal, jako by se ho snažila zabít.

Druhou, a ještě výraznější změnou, je zavedení humoru - od různých výrazů přes průpovídky až po celé scénky. Místy je možná trochu uhozený, ale většinou jde o velice černý humor (když si Ash konečně uřízne neposlušnou ruku, přikryje ji kbelíkem a zatíží knihami; nejvrchnější kniha nese název "Farewell to Arms" čili "Sbohem zbraním" - ale dal by se také přeložit jako "Sbohem rukám"), který k filmu výborně sedne a podle mého názoru ho jednoznačně zlepšuje. Nutně to ovšem znamená, že funkčnost filmu jakožto horroru se tak výrazně snižuje, a to může některým lidem vadit. Ale pokud se nechcete jen bát, ale i zasmát, je to to pravé.

Jak už jsem zmínil, Evil Dead 2 měl skoro desetkrát větší rozpočet než první díl. Kupodivu to ale technické stránce filmu nijak výrazně nepomohlo. Objevila se řada nových triků, ale většinou nejsou moc vidět (jinak pěkné chodící stromy), nebo vysloveně škodí (bohužel uvidíme hlavního démona). Prima je všechno, co souvisí se zlou rukou, naopak nepříjemně mě překvapil zhoršený vzhled posedlých. Zmenšilo se množství gore, s výjimkou krve, které je místy tolik, jako kdyby vypadla z Braindeadu. Hudbu dělal stejný autor a zůstala přibližně stejná - ve filmu efektivní, na samostatný poslech neposlouchatelná.

Skoro to vypadá, že je toho na Evil Deadu 2 strašně moc na kritizování, co? Ale tak to opravdu jen vypadá. Změny k lepšímu jsou určitě výraznější než nepovedený začátek a nejisté efekty. Zejména pokud máte rádi černý humor byste si neměli nechat Evil Dead 2 ujít. Pokud ovšem nevládnete angličtinou, počkejte si, až půjde v televizi (kupodivu ho Nova vzala na vědomí) - TV překlad sice není zrovna ideální, ale pořád je mnohem lepší než příšerné nepoužitelné titulky, které najdete na netu...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.