Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 20 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Evil DeadSupernatural

USA
85 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Smrtelné zlo
rok: 1981
režie: Sam Raimi
scénář: Sam Raimi (written by)
hrají: Bruce Campbell (Ashley 'Ash' J. Williams), Ellen Sandweiss (Cheryl), Richard DeManincor (Scott (as Hal Delrich), Betsy Baker (Linda), Theresa Tilly (Shelly (as Sarah York), Philip A. Gillis (Fake Shemp (as Phil Gillis), Dorothy Tapert (Fake Shemp), Cheryl Guttridge (Fake Shemp), Barbara Carey (Fake Shemp), David Horton (Fake Shemp)
produkce: Bruce Campbell, Gary Holt (assistant producer), Sam Raimi, Robert G. Tapert, Irvin Shapiro
hudba: Joseph LoDuca (as Joe LoDuca)
keywords: woods, evil, cabin, tape, friend, book, book-of-the-dead, necronomicon, night, tree, demon, forest, dismemberment, evil-dead, cellar, first-of-series, grandfather-clock, critically-acclaimed, pain, student, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 25191

Recenzoval Pepak

Přidáno: 07. srpen 2003

Evil Dead je dalším z horrorů, které u nás zkultovněly ještě v socialistických dobách (tehdy ovšem pod barvitými a nesmyslnými názvy typu "Chata lesního ducha"). Ale narozdíl od dříve recenzovaného City of the Living Dead, který je kultovní vlastně jen u nás, převážně z historických důvodů, Evil Dead je obdivovaný všeobecně. Možná až příliš.

Základní zápletka a průběh filmu není nijak zvlášť originální: Parta mladých lidí - Ash (Bruce Campbell), Cheryl, Linda, Scotty a Shelly - si vyjede na prázdniny do osamělé chaty v lesích na jihu USA. Okolí nevypadá zrovna vesele a sama chata je prakticky na spadnutí, ale kdo by si stěžoval na tyto drobnosti, když byl pronájem tak laciný... Jenže už od prvních chvil se dějí trochu podivné a nadpřirozené věci - a to je jen začátek.

Skutečné potíže začnou až ve chvíli, kdy hrdinové najdou vchod do sklepa. No, najdou... Když se zničeho nic najednou s rachotem otevřou padací dveře, aniž by se u nich kdokoliv vyskytoval, tak si toho prostě všimnout musíte. Sklep je poměrně rozsáhlý, a v jeho nejzadnější místnosti leží několik opravdu zajímavých věcí - brokovnice, podivná kniha, magnetofon, a tak podobně. Ash a Scotty to všechno vynesou na denní světlo (to je jen řečnický obrat, ve filmu je vlastně spíš večer až noc) a magnetofon si pustí. No a to neměli dělat.

Začátek je ještě docela neškodný. Jakýsi vědec vypráví, jak ho jeho výzkumy vedou k závěru, že kromě nás se na světě už od nepaměti pohybují různí démoni, kteří jen čekají na svou příležitost. Že existuje jakási kniha mrtvých, psaná lidskou krví a vázaná v lidské kůži, která popisuje rituály sloužící právě k vyvolávání těchto zlých duchů. A také že se mu nějakou nepříjemnou nehodou při luštění knihy podařilo démony vyvolat, oni ovládli jeho manželku, a chudák vědec nenašel jinou cestu, jak ji z toho dostat, než ji rozřezat na kousky. To celkem pochopitelně přítomným dívkám zrovna na náladě nepřidalo, ale přesto se radši měly ovládnout a nesahat na tlačítka magnetofonu. Takhle se jim totiž podařilo pásku převinout o kus dopředu, shodou okolností zrovna na místo, kam nezodpovědný vědec nahrál vyvolávací rituál. Velice rychle se ukáže, že nahraný rituál plně postačuje k oživení zla, ukrytého všude v okolních lesích. Události pak naberou rychlý spád, chata vůbec není bezpečná, autem se odjet nedá, mladí lidé jsou postupně obsazováni démony a ráno se zdá být v nedohlednu...

Jak už jsem říkal, až na způsob probuzení zla nejde o nic originálního, tohle už jsme v nejrůznějších podobách viděli tisíckrát. V čem je tedy Evil Dead tak výjimečný, že - narozdíl od těch ostatních zpracování téže myšlenky - nezmizel v propadle dějin? Na tom spolupracuje několik faktorů: Za prvé, film je poměrně slušně strašidelný. Různé lekačky jsou vcelku standardní, ale zajímavé je třeba to, že hlavního démona divák za celý film vůbec neuvidí - vždy, když se v ději vyskytne, se kamera přepne do pohledu "z jeho očí" a pěkně pronásleduje nebo aspoň pozoruje hrdiny.

To je samozřejmě hlavně důsledek nízkého rozpočtu, a to je další klad Evil Dead. Lidé často vědomě či podvědomě ocení, když je film natočen efektivně, když je silného efektu dosaženo za malé peníze, a o Evil Dead to platí dvojnásob. Atmosféra je velice ponurá a slušně strašidelná i přesto, že prakticky celá první polovina je vzhledově vysloveně triviální, že by ji dokázal natočit každý, kdo má jednu kameru, starou dřevěnou kůlnu na zbourání a několik dýmovnic. Ve druhé části už si efektů užijete více, zejména co se maskování, umělé krve a usekaných či okousaných končetin týče, a vůbec to nevypadá špatně. Člověk se až diví, jak slušně film za 300 tisíc dolarů může vypadat - pokud si neuvědomí, že efekty v Bad Tastu jsou ještě mnohem hezčí a přitom stály osmkrát méně...

Třetím důležitým kladem ED jsou občasné originální nápady. Není jich moc, ale když už jsou, tak už stojí za to. Velice jednoduchá, a přitom velice efektivní je scéna, ve které oživlý strom znásilní jednu z dívek, neobvyklé je i použití rýče jako smrtící zbraně...

Nepřehlédnutelnou roli na úspěchu filmu má i strašidelná hudba Joa LoDucy, která ve filmu účinkuje opravdu výborně. Bohužel však funguje JENOM ve filmu, mimo něj se poslouchat nedá, což mě jakožto zaníceného posluchače soundtracků velice mrzí.

Co se chyb týče, v podstatě žádné větší nejsou. Mě osobně docela mrzí ta hudba a trochu mě v nadšení sráží to vědomí, že film je sice levný, ale zřejmě by za stejné peníze mohl vypadat ještě mnohem lépe. V mých očích mu také velice škodí druhý díl, který je v podstatě o tomtéž, ale velice výrazně využívá černého humoru - a to je pro mě velice silné plus. Ale to jsou jen vysloveně subjektivní záležitosti, které se naprosto nevztahují na nikoho jiného. Objektivně vzato je asi jediným problémem podivná skutečnost, že Ash je vůči démonům naprosto imunní, zatímco ostatní jsou ovládnuti i po sebemenším zranění - ale to se těžko dá považovat za kritický nedostatek...

Pokud se u horrorů rádi bojíte, určitě se vám Evil Dead bude líbit, na první shlédnutí stejně jako na desáté. A pokud se radši smějete, stejně se na něj podívejte - poslouží vám jako výborný odrazový můstek k výbornému druhému a ještě lepšímu třetímu dílu...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.