Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 36 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Dawn of the DeadZombie

Itálie, USA
126 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Úsvit mrtvých
rok: 1978
režie: George A. Romero
scénář: George A. Romero (written by)
hrají: David Emge (Stephen), Ken Foree (Peter), Scott H. Reiniger (Roger), Gaylen Ross (Francine), David Crawford (Dr. James Foster), David Early (Mr. Sidney Berman, TV Interviewer), Richard France (Dr. Millard Rausch), Howard Smith (TV Commentator), Daniel Dietrich (Givens), Fred Baker (Police Commander)
produkce: Claudio Argento, Alfredo Cuomo, Richard P. Rubinstein, Donna Siegel
hudba: Dario Argento, Goblin (as The Goblins), Agostino Marangolo (uncredited), Massimo Morante (uncredited), Fabio Pignatelli (uncredited)
keywords: mall, sequel, shopping-mall, helicopter, pennsylvania, consumerism, zombie, biker-gang, philadelphia-pennsylvania, escape, swat-team, blood, looter, shot-in-the-head, evil-nun, hare-krishna, elevator-shaft, exploding-head, shot-to-death, african-american, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 14352

Recenzoval Pepak

Přidáno: 23. červenec 2003

Romerova prvotina Night of the Living Dead (NotLD) dosáhla výjimečného úspěchu, a tak není divu, že se po letech Romero vrátil ke "svému" žánru a natočil pokračování útoku zombíků - Dawn of the Dead (DotD). Dnes, o 25 let později, kdy už jsme si zvykli, že pokračování úspěšných titulů téměř vždy stojí za houby, se zdá až neuvěřitelné, že se mu to podařilo na výbornou: to dobré ponechal, špatné odstranil a všechno vyšperkoval novými nápady a lepším zpracováním. Asi nebudu přehánět, když řeknu, že až příchod Jacksonova Braindeadu a nedávného 28 Days Later znamenal ohrožení pozice DotD na vrcholu zombie žebříčku.

Jak určitě víte, v NotLD byl zpracován počátek invaze mrtvých, první setkání lidí s oživlými lidožravými zombiemi. Už tehdy bylo zombií poměrně dost, ale zdálo se, že díky rychlému zorganizování ozbrojené protiakce bude problém rychle vyřešen. Soudě podle začátku - a průběhu - DotD ale něco nevyšlo...

Film začíná v situaci, která pro lidstvo vůbec nevypadá příznivě. Oživlé mrtvoly už se vymknuly jakékoliv kontrole, nejde už o to, jak se jich zbavit, ale jak před nimi zachránit aspoň zbytky obyvatelstva. Problémem je hlavně to, že i přes neustávající osvětu v televizi a rádiu se značná část lidí nedokáže vyrovnat se skutečností, že mrtvý člověk už není milovaný příbuzný, ale nebezpečné monstrum, které je třeba zlikvidovat. Až příliš mnoho lidí radši nechá ze svých zesnulých příbuzných udělat zombie než aby s jejich ostatky zacházeli "nedůstojně". Že tak způsobí smrt mnoha lidí, včetně sebe, si uvědomí, až když je pozdě. Situaci částečně řeší policejní týmy, které procházejí jednotlivé domy, likvidují jejich nemrtvé obyvatele a poslední žijící směrují do relativně bezpečných shromaždišť. Jenže zombií je mnoho a stále přibývají nové, zatímco policistů je málo a stále ubývají...

To všechno byl ale jen úvod, který měl divákovi sdělit základní skutečnosti o světě, ve kterém se bude odehrávat zbytek filmu. Čtyři hlavní hrdinové se totiž - z mě poněkud nejasných důvodů - rozhodnou, že budou mít větší šance, když se trhnou od ostatních a někam se schovají. Vypůjčí si vrtulník a odletí vstříc světlejším zítřkům. Jejich útočištěm se stane opuštěné nákupní centrum, ve kterém se jim natolik zalíbí, že se rozhodnou ho vyčistit od zombií a zůstat v něm napořád. Je jasné, že skupinka - pilot Stephen, jeho manželka (přítelkyně) Francine a vojáci Roger a Peter - bude mít o zábavu postaráno...

Základní příběh je, jak vidno, velice podobný NotLD. Místo opuštěného domu je tu velký obchoďák a lidé jsou pro boj o přežití podstatně lépe vybaveni, ale v podstatě je to o tomtéž - jak udržet zombíky venku a sebe uvnitř. Této podobnosti ještě přispívá fakt, že hlavním problémem nejsou ani tak zombie - pomalé, slabé a hloupé - samotné, jako spíš to, jak se s nimi lidé vyrovnávají. Rozdíly jsou hlavně ve zpracování celého tematu. NotLD byla velice minimalisticky provedená a místy dost rozvláčná. DotD je mnohem akčnější, prakticky celou dobu se něco děje - ať už to jsou boje se zombiemi nebo mírumilovné momenty mezi nimi. Vyšší rozpočet také umožnil mnohem lepší efekty, následkem toho je DotD nesrovanetlně brutálnější než první díl; zejména úvodních 20 minut policejní akce v domu obydleném zombiemi vůbec nezapře inspiraci mimořádně krvavými italskými horrory sedmdesátých let. Zombie zůstaly více méně stejné, ale mnohem víc se mi líbí jejich pohyby, jsou takové správně zombíkovsky trhané a neohrabané. Potěšující také je, že každý hrdina má své silné a slabé stránky, že to není skupina moulů kolem jednoho schopného jako v NotLD.

Jediná moje výhrada je v tom, že oživlé mrtvolky nějak zeslábly, sice je pořád těžké je zabít, ale teď už se jejich davem celkem snadno probije jediný hrdina vyzbrojený pouze pěstmi. Zdánlivě to je vyváženo jejich větším množstvím, ale to samo o sobě nestačí - vlastně ani jednou za celý film jsem neměl pocit, že by hrdinům něco od zombií hrozilo. Škoda.

Tím se ale nenechte zmást, rozhodně to neznamená, že by byl Dawn of the Dead špatný film. Jen není tak strašidelný, jak by být mohl, ale pořád je dost a dost důvodů, proč se na něj podívat. Jestli jsem NotLD doporučoval hlavně kvůli tomu, že je to klasika, Dawn můžu doporučit pro jeho samotný obsah. Mnoho lepších "vážných" zombie filmů totiž opravdu není.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.