Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 38 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Island of DeathErotic Horror

Řecko
108 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1977
režie: Nico Mastorakis
scénář: Nico Mastorakis (as Nick Mastorakis)
hrají: Robert Behling (Christopher (as Bob Belling), Jane Lyle (Celia (as Jane Ryall), Jessica Dublin (Patricia), Gerard Gonalons (Foster), Jannice McConnell (Leslie (as Janice McConnel), Nikos Tsachiridis (Shepherd), Marios Tartas, Ray Richardson, Efi Bani, Clay Half (as Clay Huff)
produkce: Nico Mastorakis, Nestoras Pavelas
hudba: Nikos Lavranos (as Nick Lavranos)
keywords: sex-with-an-animal, male-nudity, burned-alive, goat, lesbianism, transgression, psycho-killer, graphic-rape, homosexual, murderess, murder-victim, bare-breasts, stabbed-in-the-chest, snuff-film, sand, politically-incorrect, brother-sister-incest, girl-on-girl, gun-in-mouth, disfigurement, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 36006

Recenzoval evilmind

Přidáno: 03. září 2002

Když jsem v jednom z posledních dílů týdeníku FFFilm četl následující popis děje filmu (je to takřka translátorově přesný překlad plotu z imdb), hned jsem věděl, že toto dílo je nezbytné pro STUDNU zrecenzovat - zvláště, když to teď bude v Čechách poměrně známý film :-). No, posuďte sami:

Film se odehrává na řeckém ostrově Mykonos, kam dorazí mladý pár (Christopher a Celia) na zimní dovolenou. Pronajmou si dům a zpočátku vypadají jako obyčejný nevázaný pár, který má rád sex v telefonní budce. Ale tento poměrně nevinný první dojem vezme za své, když Chris jednoho slunného dne vyjde z domu, objeví ztracené jehňátko, souloží s ním a pak je podřeže kapesním nožem! Celia svede zdejšího malíře domů a souloží s ním na poli, což Christopher z dálky fotografuje. Společně ubožáka mučí tím, že mu přitlučou ruce k zemi, močí na něj a donutí ho vypít kyblík barvy. Pak přepadnou dům homosexuálního prodavače („špína člověk“), zatímco lesbická kurva ve středním věku je Chrisem popálena a je jí utržena hlava buldozerem. Ve filmu vystupuje také černý soukromý detektiv na stopě hrdinů, strašidelný spisovatel detektivek a pár degenerovaných hipíků, kteří znásilní Celii v její vaně. V jedné legrační scéně Chris vpadne na homosexuální večírek s mečem v ruce. Pronásleduje jednoho z přítomných skrz město a nikdo si jich nevšímá. Hrdinové filmu nejen zabíjejí, ale také pálí obličeje obětí pomocí zapáleného spreje. Věří, že pomáhají Bohu trestat perverzi tím, že mučí sexuální devianty. Jak říká Christopher: „Jsem jeho anděl s plamenným mečem, seslaný, aby zabil špinavé červy.“

Minimalistická forma popisu je tak geniální, že bylo od začátku jasné, že se jí film samotný asi jen těžko může vyrovnat. Ostatně jen naivka by čekal od řeckého filmu z sedmdesátých let, slibujícího sex a gore, že takových slibům dostojí v nějakém naturalistickém zpracování. Ale ani děj samotný není popsán zcela přesně, a dovolil bych si ho poopravit - spoilerů se bát nemusíte, všechno hlavní už stejně víte.

 • Sex v telefonní budce není zase tak nevinný, protože při něm Chris volá z budky své matce „Ahoj mami, víš co teď dělám?“. A protože v budce je hlučno, matce to poměrně rychle dojde.
 • Jehňátko není ztracené, bylo přivázané přímo u cestičky, a nepěkně se zmítalo, už když se k němu Chris blížil. Není divu, kdoví na kolikátý pokus se scénu podařilo natočit.
 • Není to jehňátko ale kůzlátko! A vubec si netroufnu hádat, jakého je pohlaví... Na oficiální stránce filmu se sice také píše o jehněti, ale sorry. Je to kůzle.
 • Zabije ho pořádným řeznickým nožem, žádným kapesním.
 • Malíř není malíř domů, ale umělec, na fasádě si jen rozcvičuje ruce před plánovaným sexem s Celií.
 • Na malíře nikdo nemočí, tahle scéna přijde až mnohem později, a té ženské se to navíc líbí, takže jen těžko lze mluvit o mučení.
 • Další věta poněkud přehnaně míchá zabití homosexuálního prodavače a jeho milence, při kterém padne také na závěr zmíněný Chrisů výrok, s dalším děním filmu. Navíc je tohle současně ten zmíněný homosexuální večírek s následnou honičkou. Přitom to nejdůležitější v sumáři nezazní - prodavač padne šavlí, jeho milenec skončí s prostřelenou hlavou.
 • Stejně tak termín lesbická kurva ve středním věku není zcela přesný. Je to skoro důchodkyně. Není kurva. A hlavně není lesba (ta se pod jménem Leslie vyskytuje o scénu dříve), jen má tu smůlu, že sváděla zrovna Chrise. Taky ji ničím nepopálí, a to utržení hlavy buldozerem v podstatě nejenže není vidět, ale kdybych o něm nečetl předem, ani bych si nevšiml, že to byla právě hlava...
 • Při scéně znásilnění ve vaně se hipies dostali tak maximálně k vyplazování jazyka. Se slovem degenerovaný proto je možné vřele souhlasit.
 • Pálení sprejem je tak uboze nevěrohodné, že se budete spíš smát tomu, jak si Chris přiživuje plamen svíčkou.
 • Spisovatel není strašidelný. Vlastně nemá v filmu ani moc co dělat, jenom se tam tak mihne. Asi švagr režiséra.
 • Zato řecký černoch detektiv je strašidelný. Tenhle film ale není gialli, a tak ho uvidíte jen když přiletí a když o pár minut později umře poměrně neobvyklým způsobem...
 • Režisér Nico Mastorakis si své filmy sám produkuje, režíruje, i píše scénář - a zřejmě to budou samé pěkné kousky, většinou se na imdb nedostanou přes 3/10, čehož není zase tak snadné dosáhnout. K Island of Death je Nico připsán i jako autor hudby, která se mi ve svých folkovějších okamžicích dost líbila, a je to dost možná to nejlepší na filmu. Jelikož Island of Death byl první film v závratné Mastorakisově kariéře, bylo by jistě možné nad ledasčím zamhouřit oči. Bohužel když se zamhouří nad vším, co je na filmu špatného, nezůstane nic. Především slibované scény které není možné ukázat na zadní straně obalu DVD, protože jsou příliš drsné prostě ve filmu nejsou. Neuvidíte tam naprosto nic závadného, žádné ze zabití neukazuje detaily (vždycky se díváte jen do tváře vraha nebo oběti), a ani v sexuálních scénách nečekejte nic víc, než odhalená prsa (tuším je postupně ukážou všechny ženské postavy). Kde proboha jsou ty speciální efekty, o kterých režisér tak rád mluví? Kde je ta stříkající krev? A kam se poděla slibovaná ovečka, nahrazená nepěknou kozou?

  Pospojovat všechny rádobyúchylné scény do nějakého smysl dávajícího celku se režisérovi příliš nepodařilo. Herci se chovají toporně, odříkávají dost ubohé dialogy s nevalným zájmem (spisovatel je nejhorší), a při neuvěřitelně špatně sestříhaných akčních scénách se bojí i jen naznačit nějaký dotek. Protože i ve dvouch hlavních rolích je jen tragická herecká šmíra, je těžké si jejich postavy nějak oblíbit, pochopit je, vcítit se do filmu... Prostě je to hrozná nuda. Připadá mi, že od chvíle vzniku scénáře, a chytré myšlenky propagovat filmy slovy incest - bestiality - znásilnění, už bylo každému jedno, co vlastně ve filmu bude. Tohle se přece prodá samo jen obalem, že? A film si opravdu do dnešní doby udržel pověst kultovního filmu. Zřejmě proto, že ho jeho uctívači často ani neviděli...

  Nakonec je tak na filmu nejlepší je to, kvůli čemu si ho asi koupil nebo půjčil málokdo. Romantické scenérie se zapadajícím sluncem na mořském pobřeží, žánrové obrázky řeckého ostrova snímané z neobvyklých úhlů a k tomu příjemná uklidňující hudba. Pokud tohle všechno mělo sloužit jako protiklad šílenému vraždění, tak se to nepovedlo - protože vraždění je prostě natočeno tak amatérsky, že nebylo co protiklást. Umělecké záměry čiší i z docela dobré kamery, která chvílemi zabírá dění zajímavým způsobem. Při přechodu mezi scénami je hojně používáno monochromatických fotografií - podařená dvojice si totiž neustále všechno fotí, a tak hlasitému cvakání aparátu za chvíli přivyknete. Použitá klišé jsou dotažena do takřka Ed Woodovského absurdna (zabití srpem úderem shora přes dveře způsobí vyhřeznutí jeho špičky mezi prsy - však kde jinde by mohl srp unikat z těla, aby to na kameru vypadalo hezky a decentně, že?), vřískání znásilňované se prolíná se záběry na křičícího racka, teplouš vypadá i mluví jako teplouš a buran vypadá jako buran a nemluví vůbec.

  Nejlepší scéna: Krom okamžiků při čtení imdb plotu jsem se nejvíc bavil, když jsem uviděl DVD obal, kde je hned nad názvem filmu a podtitulem The movie that censor's dont want you to see i český nápis ZAKÁZANÝ. Nejsou ti cenzoři občas moudří lidé?  Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
  K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
  Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.