1

Téma: Jak vnímáte témata?

Bouřlivě teď v administrátorské sekci diskutujeme nad tím, jestli zavést nebo nezavést nová Témata a jak se vůbec k tématům stavět. Protože témata jsou konec konců funkce určená primárně pro čtenáře, zajímalo by mě, jak se k nim stavíte vy. Pokud se k nim vůbec nějak stavíte - třeba je to celé úplně zbytečné, protože témata nikdo nepoužívá.

My admini jsme rozděleni mezi dva poměrně odlišné přístupy:

1. Poměrně málo témat, film je v jednom (nebo několika málo) tématu

Tohle je přístup chápe témata jako určité škatulky, do kterých se rozřazují přicházející příspěvky. Na Studně se používal od začátku, mimo jiné proto, že původní engine nedovoloval použít víc témat (resp. takhle: původní engine povoloval jedno téma k novinkám a žádné téma k recenzím; postupně jsem to upravoval až do dnešní situace, kdy je podporováno jedno téma k novinkám a libovolné množství témat k recenzím - a nabízí se otázka, jestli to nerozšířit tak, aby bylo libovolné množství témat i k novinkám).

2. Hodně témat na různé úrovni podrobnosti, film je v mnoha tématech

Tenhle přístup chápe témata jako nálepky, které jsou jednotlivým příspěvkům přiřazovány. Na Studně se používá u některých typů filmů, typicky například u zvířecích - každý zvířecí film je zařazen do tématu Nature Amok, plus kromě toho do konkrétní zvířecí kategorie podle hlavní obludy (Krokodýli, Žraloci). Podobně například větší série jsou označeny jednak nálepkou série (Série: Jason), druhak třeba nálepkou subžánru (Slasher), případně nálepkou podle svého charakteru (dokážu si představit třeba téma Comedy pro nějakou parodii).

Oba přístupy mají své výhody:

Ten první je určitě přehlednější v tom, že když si člověk otevře stránku se všemi tématy, tak na něj vyskočí jenom několik málo obrázků, takže se v tom snadno zorientuje. Kromě toho se to líp zobrazuje v seznamu recenzí :-). Další výhody mě ale moc nenapadají.

V tom druhém případě vidím výhod hned několik: Dobře si poradí s prolínáním žánrů (patří Braindead spíš do Zombie nebo do Komedií nebo ještě někam jinam?). Umožňuje uživateli snadno vyhledat to, o co mu jde - mě například zajímají Chobotnice, ale je mi celkem jedno, jestli to má být ve zvířecím filmu (Octopus), v jiném horroru (Dagon) nebo třeba v něčem, co s horrorem nemá nic společného (20000 Leagues Under the Sea, Warlords of Atlantis) - dokonce je mi dost fuk, jestli je ta chobotnice ve filmu nonstop nebo jenom chvilku, hlavně že tam je. Ikonky nad recenzí vypadají sexy :-).

Asi jste poznali, že já jsem příznivcem spíš toho druhého přístupu, i když je pracnější. Ale konec konců Studnu nedělám (jenom) pro sebe. Fakt by mě zajímalo, jak - pokud vůbec nějak - používáte (nebo chcete používat) témata vy.

2

Re: Jak vnímáte témata?

Ja som za dvojku, čím viac tém, tým lepšie. Sú to pravdaže škatuľky, ale ja osobne toto slovo nevnímam tak negatívne. Vnímam ich zhruba ako imdb keywords, alebo ešte presnejšie ako last.fm tagy. Vďaka takýmto žánrovo-tematickým tagom sa potom ľahšie hľadajú neznáme a nové filmy v databázach. Ja to vnímam z tohto ohľadu, pravdaže ak niekto chce kategorizovať horory a urobiť nejaký presný systém, jemu sa to páčiť nebude, ale ja sa na to skôr dívam z praktickej roviny.

PS: a nielen žánre a témy, mať osobitné témy pre každú sériu mi príde veľmi prehľadné, ak sa človek rozhodne dočítať sa o nej niečo.

Movies don't create psychos; movies make psychos more creative.

3

V tématech mi docela chybí panenka Chucky. Když už jsou zde série typu Riddick nebo Hellboy, byl by hřích nemít zde tuto slavnou postavičku, která se řadí vedle Kruegera, Myerse a Vorheese...

4

Série Riddick a Hellboy mi připadají spíš jako úchylky, jejichž množství je lepší nerozšiřovat. Kolik je filmů s Chuckym, tři, čtyři?

5

Jsem spíše pro řešení číslo dvě.

6

5 filmů smile

7

Stejně trochu málo. Jde taky o to, kolik je filmů v dalších odpovídajících kolonkách. Proto má třeba téma "Leatherface" naprosto jasný smysl - kdyby nebylo, musely by se všechny TCM zařadit buď do slasherů nebo do exploitation, které mají oba stovky filmů. Naproti tomu Chucky, i když má zhruba stejný počet filmů, se může docela dobře zařadit do Puppets, kde kromě něj už nic moc dalšího není, takže nehrozí, že Chocky zapadne.

8

Jen bych chtěl upozornit na chybku, o které možná nevíte. Jedná se o amatérský snímek Zahradník, ke kterému máte přiřazena snad všechna témata jako Terminátor, Anime, Cannibal atd. což je holý nesmysl.

9

no tak to mohl byt jedine zaskodnik Pedestrian. smile

diky za upozorneni.

10

me osobne se to libi tak, jak je to ted (cili dvojka ze?)
a temata pouzivam hodne casto a neprijde mi, ze by jejich pocet byl nejaky premrsteny, jakmile si to clovek jednou projeda, tak ma nejakou predstavu, kde co hledat.

11

Funny Games U.S. má v tématech i animation

12

taky souhlas s tématem 2 teď mě napadý co přidat Zahradníkovi Explotation, a slasher pokud už to tam nemá :-)

13

tak me napadlo:
kdyz ma v tematech vlastni kolonku "Série: Riddick", ktery ma jen dva dily (a jeden animac) a "Série: Jeepers Creepers", ktereho jsou taky zatim dva filmy, proc nema vlastni serii Freddy?
myslim, ze takove klasice, jakou nocni mura je, by vlastne tema sluselo, kdyz uz se chysta ten remake smile

14

Proč byla vytvořena témata pro Riddicka a Jeepers netuším. Možná bylo hodně novinek? Ty taky používají témata...

Noční můře by asi téma neuškodilo, na druhou stranu si nejsem jistý, jestli je to opravdu dobrý nápad - zase není žádoucí, aby tu každá série měla extra téma, to bychom se opravdu brzy utopili v tématech. Já jako hlavní rozlišující kritérium pro existenci nebo neexistenci tématu vidím to, jestli je potřeba seskupit filmy na jednu hromadu nebo ne. U noční můry mi to třeba přijde celkem zbytečné, protože téměř všechny filmy začínají stejně a tak jsou u sebe už v seznamu recenzí.