1

Téma: FF2009: O conu po conu

Na letošním FF se to bohužel seběhlo tak, že jsem se na Studnovské části skoro nemohl vyskytovat, ale něco málo jsem přeci jen viděl a ty postřehy si zájemci mohou v mém reportu snadno najít :-)

Tady bych rád zmínil jen jednu věc - Evilminde, u tvých přednášek mám problém s hlasitostí. Normálně jsem si toho nikdy nevšiml, protože sedím těsně před tebou a tam slyším dobře, ale letos jsem přišel na Novinky filmového horroru pozdě a musel vzít zavděk místem daleko - a tam už nebylo slyšet skoro nic. Domnívám se, že podobné to bude u dalších přednášek. Šlo by příště vykopat z organizátorů mikrofon?

2

Re: FF2009: O conu po conu

tak to je fakt prvne kdy si nekdo stezoval na mou hlasitost - me prislo, ze v tak malym sale ani neni mozne nebyt slyset? pokud vim mikrofon pouzivaji jen v tech velkych salech (tj. organizacne to problem neni), ale fakt mi neprislo ze by to u nas bylo treba... mozna kdyz se vyjadri nekdo dalsi ze me neslysel? smile

3

Re: FF2009: O conu po conu

REPORT Z FF2009 (evilmind)

Fotky - http://evilmind.rajce.idnes.cz/FF2009/

Na con jsem vyrazil už ve středu, hnán prostou úvahou, že když přijedu o den dřív, tak se nebudu s nikým mačkat v autobusu, a navíc si za ten den volna v klidu potahám z netu nějaké obrázky a informace do svých slajdů, případně doladím zbylé korektury titulků k filmům - bo letos to na mě zbylo tak nějak všechno... Plán byl záhy narušen brutálním způsobem, autobus mě vyložil v bouřce, a při příchodu k pensionu do tohoto přede mnou udeřil blesk, přičemž jsem se leknul a při pádu si nepěkně narazil kotník. Blesk navíc vypálil adsl i wifi v budově, takže ideální začátek se vším všudy. Na internet jsem tak na 2 dny mohl zapomenout (alespoň ADSL bylo až v pátek), a po pokusu rozchodit kotník při sbírání hub jsem se radši zakopal na pokoji a pustil se do posledních korektur. Jako obvykle se ukázalo, že titulky od Mrazíka na Embodiment of Evil jsou naprosto nepoužitelné, takže za tichého nadávání korektura přesla v defacto nový překlad. Moje chyba, přesně stejnou chybu s úvahou "překlad je, tak udělám jen na poslední chvíli korekturu" jsem udělal i vloni.

ČTVRTEK 2.7.
Na první den conu jsem vyrážel na kole, s jasným plánem někam zaregistrovat se, zalézt někam k wifi s bolavou nohou, vytasit notebook, a doplnit prezentace o veškerou grafiku z netu, která mi zatím chybí, a ještě za světla zase odšlapat těch 5 kiláků zpátky. V programu navíc nebylo nic, co bych musel nutne vidět, bohužel technika se teprve instalovala, a několik free wifi bylo zhola nefunkční. Chvili jsem se pokoušel aircracknout několik okolních WEPů, ale bohužel nikde nebyli klienti a tak jsem usoudil, že bude lepší jít se pořádně vyspat.

PÁTEK 3.7.
Wifi už fungovalo, a navíc jsem na con vyrážel s poznáním, že po návratu už můžu mít i adsl net v noci, takže jsem byl docela klidný. Navíc jsem dokončil poslední korektury k filmům, a ještě navíc jsem objevil skvěle vtipný kraťas The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon, který se mi hodil bezvadně do přednášky, tak jsem ho rychle přeložil a vyrazil omrknout program (titulky jsem uploadnul sem - http://www.titulky.com/The-Horribly-Slo … 4904.htm). V rozverné náladě jsem tak zašel i na program o seriálu Fringe, který se mi sice líbil letos míň než už zrušený 11th Hour na podobné téma, ale co nadělám... Chvíli jsem se pak poflakovat po deskovách, když jsem s radostí zjistil, že od 15 je turnaj v mém oblíbeném Carcassonne, který se mi na FF nikdy nedařilo časově zvládnout. Tentokrát jsem si ale mohl dovolit tam těch x hodin sedět, a nakonec i těsně celý turnaj vyhrát, a tím dostatečně zapropagovat, že fanoušci horroru jsou na festivalu i dostatečně intelektuálně na výši... :-) Bohužel turnaj ve hře Vikingové, kterou jsem dostal za 1. místo, se hrál hned další den, kdy už byl na řadě náš program, tak holt za rok no... Z večerního programu už jsem stihnul jen přednášku o seriálu Metalocalypse (který si určitě stáhnu), a Veselé příhody z terorismu, což byla opravdu zábava. Čekat na noční projekci nové verze Last House on the Left v kině se mi nechtělo, tak jsem radši zodpovědně vyrazil spát už v deset, abych byl na následující tři dny fit.

SOBOTA 4.7.
Bohužel od začátku naší linie bylo jasné, že letos jsem na to fakt sám, bo moje tradiční záloha pepak byla vytížená v souběžně probíhající soundtrack linii (kde jsem nakonec za celý con nenavštívil vubec nic :-( ), takže jsem se v podstatě nemohl hnout ze zrcadlového sálu. Jinými slovy, to, na co si stěžuju každej rok, že není nikdy šance jen tak posedět a pokecat, bylo letos ještě horší než kdykoliv předtím - i proto jsem rád, že STUDNA je teď první víkend, a já si mohl užít con jako návštěvník alespoň od úterý do konce. Navíc STUDNA byla přesunutá i proto, že se (podle mě) kryla s liniemi, se kterými sdílí fanoušky, nicméně tenhle záměr se poněkud minul úspěchem hlavně proto, že i další linie přebublaly na první víkend... celý zbytek týdne jsem pak potkával fanoušky co si stěžovali, že na náš program nemohli jít, bo se jim kryl s nějakou jejich mateřskou linií. Při počtu souběžných linií na FF s tímhle ale bohužel prostě nejde nic dělat.
S čím by mohlo jít něco dělat je zatemnění zrcadlového sálu. Majitel objektu nečekaně do oken dal rolety (nevím proč, jsou zjevně úplně na hovno), a tím pádem překvapení organizátoři nemohli použít tradiční dřevěné desky, které místnost vždycky zatemňovaly uspokojivě. Náhradní řešení s hadry přes okna bylo dost chabé, navíc, jak jsem ovšem zjistil až při poradě organizátorů linií po skončení našeho programu, ty hadry měly být přitlučené na okna, ne jen přehozené jako jsme je měli my... škoda no, v kombinaci se žlutou zdí byly letos projekce opravdu peklo, a některé temnější scény v dopoledních filmech takřka nekoukatelné. I když se tahle situace už za rok doufám nebude opakovat, zřejmě bude lepší přihlédnout při výběřu filmů i k tomu, jak moc se odehrává ve tmě. Naopak kladem místnosti byla funkční klimatizace, takže kromě nějakých obzvláště nacpaných projekcí (cc od 50 lidí vejš už se vzduch vydýchává moc rychle) bylo myslím v sále docela příjemně, a to se ještě v podstatě nevětralo právě kvůli jen silou vůle držícím hadrům...
Nebýt zatemnění, všechno vycházelo ideálně - všechny otazníky nad překlady z odposlechu do svých ukázek jsem s pepákem vyřešil během 10 minut, naši "společnou", mnou opuštěnou přednášku pepak odpřednášel s přehledem zajímavě i bez filmových ukázek, a přesně na čas na svůj program dorazili Cody i Nekro. Premiérově odpřednášel i Vandal z EHF.cz, a příště to vypadá kluci přispějou do programu i větším dílem - což je jen dobře... Jinak totiž táhnout komplet 3 dny program jen ve 3 lidech je docela peklo, zvláště když tu docela nabubřelou organizační agendu musím dělat sám... Jinak program měl myslím i vzhledem ke konkurenci docela uspokojivou návštěvnost, na filmy dokonce vždycky skoro plno.

NEDĚLE 5.7.
Prostřední den programu vždycky bývá nejpovedenější - hlavně proto, že už nikdo nepřijíždí ani neodjíždí, a tak není nutne program sestavovat v kompromisech. Překvapilo mě, kolik lidí ráno vstalo na London After Midnight, naopak nacvakaný sál na Poultrygeist jsem spíš tak nějak čekal... :-) Největší šok ale bylo skoro plný sál na mou přednášku o Novinkách filmového horroru, hlavně proto, že už tuším třetí rok za sebou jsem byl v programu jak na potvoru přesně proti přednášce Františky Vrbenské, což je něco jako conová superstar spolehlivě odlákávající neutrální fany. Štvalo mě jen že přesně ve stejný čas přednášel i pepák o herní hudbě, což je i mě blízké téma, ale holt jsme doplatili na to, že jsme program poctivě přihlašovali jako jedni z prvních, a díky tomu neměli možnost si nějak balancovat program aby se netloukl s něčím jiným... Příští rok bude tvorba programu v Amberu vypadat trochu jinak, tak uvidíme jak se to podaří poladit. Každopádně inspirací pro rok 2010 byl i naprosto přecpaný sál na Codyho přednášku o Sexuální magii, když se před jeho začátkem začal do místnosti valit proud náctiletých děvčat, který vypadal že nemá konce, byl jsem doslova v šoku. Později se ukázalo, že pokud je v názvu přednášky něco o sexu, plno je vždycky. Sám jsem tak naletěl když jsem později šel s představou oponentury na přednášku o škodlivosti porna (kde se o pornu takřka nemluvilo), na vysoce letáky propagovanou přednášku "Jak a kde si zašukat na conu" jsem se pak nedostal jen proto, že jsem se zasekl na nějakém jiném turnaji v deskovkách. Prostě, příští rok tohle použijeme taky, a narozdíl od těch podvodníků z ostatních linií u nás sex opravdu bude, to si můžete být jistí - ostatně už letos v mé novinkové přednášce byly hned dva filmy o zabijáckých penisech, takže MY čerpat z čeho máme... :-)

http://img5.rajce.idnes.cz/d0503/2/2261/2261590_71cb72a9c977bb4dcc5529a2970b9740/images/zlaty_bruna_2009.jpg

Vrcholem dne pak bylo udělení ceny Zlatý Brůna 2009 (viz obrázek) za přínos českému filmovému horroru za uplynulý rok. Cenu si Roman Vojkůvka alias Gangrena sice osobně převzít nemohl, a celkově tahanice o to kdo ji převezme byla docela komplikovaná, nicméně nakonec se v sále před projekcí oceněného filmu "Někdo tam dole mě má rád" našel odvážlivec, který si ke mě pro cenu přišel, i když jsem v ruce třímal sekeru, která teprve zaujímala místo v podstavci. Jak to bude s cenou v dalších letech ještě uvidíme, tohle byla opravdu speciální (a docela narychlo organizovaná) story, kterou jsem před projekcí vysvětlil, takže pokud jste tam byli, tak víte... :-)

PONDĚLÍ 6.7.
Tak nějak jsem počítal s tím, že na poslední den našeho programu už budou lidi odjíždět, exodus nakonec trochu překonal má očekávání (někdo odjel už v neděli i když bylo pondělí státní svátek). Na konec dne jsem tak měl tři filmy po sobě úmyslně, moc se mi to ale nelíbilo jak to vyznělo, do příště to asi bude třeba domyslet a přijít s takovým formátem programu, co bude nějak vhodně vyplňovat čas i po odjezdu "native" náštěvníků linie. Potěšilo docela, že se Nekrovi podařilo v jeho poslední přednášce na téma čeho se bojíme docela rozjet aktivní debatu, což v našem celém programu obecně moc nefungovalo.
A jak tedy za rok? Předběžně jsem VP slíbil účast naší linie i v roce 2010 (kdy FF ještě určitě bude - kvůli finančním otázkám je to zatím ten jediný jasný ročník), opět na první víkend, kdy to vychází ještě drsněji - první víkend bude mít hned čtyři dny díky svátkům. Podle mě ovšem tři dny je naprosté maximum, co jsem ochoten dělat v těch podmínkách co máme, dost možná ideální formát by byl spíš dva a půl. Ostatně i proto píšu tenhle report a vůbec se nějak bavíme na téma "o conu po conu", protože bez nějakých dalších lidí, účastnících se aktivně programu, by to asi fakt nešlo - teď stačí, aby jeden člověk odřekl, a už to nesložíme... Takže o tom přemýšlejte a hlaste se... :-)

ÚTERÝ až NEDĚLE
Zbytek FF jsem si konečně fakt užil, nebudu rozepisovat detailně dny ale při listování svými zakroužkovanými programy bych vypíchnul:
*** filmy v kině. Každoročně mám vychytralý plán vidět na FF v kině všechny žánrové věci, za které bych multiplexu nezaplatil. Letos mi to moc nevycházelo, ale aspoň pár hitovek typu ST, Wolverine nebo Terminator jsem videl, nakonec mě kupodivu nejvíc překvapili příjemně Watchmeni. Dobrý nápad byl filmy dávát víckrát, takže jsem měl možnost jít i na to, co jsem jinak kvůli vlastnímu programu minul.
*** Marek Dobeš. V programu totálně ztracený v balastu Maelstromu, takze jsem ho objevil jen v jedinem programu o guerilovém natáčení filmů. Každopádně to bylo fakt zábavný, a to i přesto, že sám žádné filmové ambice rozhodně nemám. Dokonce i o filmech jako Choking Hazard, kde jsem "veselých historek z natáčení" slyšel z různých zdrojů už hafo, se tu našlo něco nového, a fakt jsem se bavil. Navíc má Marek i zajímavé plány, o kterých doufám se doufám ještě v budoucnu na Studni dočtete.
http://img5.rajce.idnes.cz/d0503/2/2261/2261590_71cb72a9c977bb4dcc5529a2970b9740/images/DSC_0025.JPG
*** Prima-Cool. Díky tomu, že tam Draky pracuje, bylo k mání množství informací o tom co a kdy v televizi uvidíme. Potěšilo zvláště zakoupení mého letošního nejoblíbenějšího kousku Lie To Me, potom již bohužel po druhé sezóně zrušených Pushing Daisies (toho hlavního vypravěče bude dabovat Vladimír Brabec), konečně získání další řady Bones (Prima už je 2 řady pozadu), uvidíte i můj oblíbený sitcom 30 Rock, docela překvapení je asi už dávno zrušený (ale dobrý) seriál Tru Calling. Dabing Family Guy taky vypadal docela dobře.
*** SeriesCon. Letos to zase jak naschval vyšlo souběžně proti našemu programu, a když už jsem měl čas tak začal HeroesCon, který mě moc nezajímá. Přesto jsem se na pár přednášek dostal, cíleně chodím hlavně na ty o seriálech, na který nekoukám, a připsal jsem si do noťásku pár tipů na věci, co teď v midseason můžu dohnat... Věsměs samá lesbická romantika, takže to tady radši ani nebudu rozmazávat... :-)
*** Google Earth. Původně jsem šel normálně do kina na novej Star Trek, a až před kinem zjistil, že FF má speciálně domluven průjezd Google Earth automobilu, mapujícího pro funkci StreetView, přesně na tu hodinu, takže jsem se radostně zapojil do zástupu lemujícího Tyršovu ulici. Shodou okolností jsme to nedávno zrovna řešili v hospodě, o lidech co se snaží nechat se takhle vyfotit a naopak o nechtěných fotografiích apod, s tím že byla debata jestli v ČR namapujou aspon Brno nebo Český Krumlov... a vida, ona Chotěboř (protekce se vždycky hodí), a navíc tam budu i já... :-) tedy pokud mě nerozmázli ksicht (ale snažil jsem se nehnout) a pokud byla kamera dostatečně širokoúhlá, abych se vešel. Doufám, že ty data budou zpracovaný brzo...

Nic víc mě asi už nenapadá, každopádně jako každý rok teď jsem plný nápadů co a jak vylepšit, které ovšem, jak už vím z let minulých, budou brzo podrobeny střetu s reálnými časovými možnostmi, které fanouškovská akce má. Na podzimním FF Speciálu (který letos už bude mít neuvěřitelných šest dní) se jako linie s největší pravděpodobností neobjevíme, ale možná si tam přijedu zkusit nějakou tu přednášku se "sex" v názvu na léto... :-) Takže nashle v červenci 2010.

4

Re: FF2009: O conu po conu

Shodou mnoha okolnosti jsem byl letos na conu asi hodinu, neregistrovany, az ve stredu a jen pred kinem, abych ochutnal Choteborske pivo, protoze chlapek v pivovaru mi sdelil, ze je to jedine misto, kde jeste neni prvni varka piva vypita. Dalsi ze uvari po dvacatem. No, pivo to bylo, ale priste bych radeji zustal u zavedenych znacek. Pokukoval jsem jestli kolem neprojde Evilmind, ktery si za tahnuti cele linie zaslouzi podekovani, nebo nekdo jiny znamy, ale mel jsem smulu. Pristi rok bych rad dorazil na dele nez hodinu...

5

Re: FF2009: O conu po conu

jsi mi mel zavolat urcite jsem sedel v sokolovne a hral deskovky :-)

6

Re: FF2009: O conu po conu

evilmind napsal:

tak to je fakt prvne kdy si nekdo stezoval na mou hlasitost - me prislo, ze v tak malym sale ani neni mozne nebyt slyset? pokud vim mikrofon pouzivaji jen v tech velkych salech (tj. organizacne to problem neni), ale fakt mi neprislo ze by to u nas bylo treba... mozna kdyz se vyjadri nekdo dalsi ze me neslysel? smile

Musím se přiznat, že pokud bych neseděl v první řadě, tak bych si taky stěžoval, takže buď mikrofon nebo více řvát:-)

Dobro... Zlo... Já jsem ten s velkou pistolí.
Sam Rami's Army of Darkness