1

Téma: Naumon

Co nás čeká: Naumon

Chvíli se zdálo, že horrorový subžánr soutěžních horrorů (na Studně máme recenze na Battle Royale, Doomed, $la$her$ a možná i nějaký další) utichl podobně rychle jako italský kanibalský horror, teď se ale poměrně čerstvě objevily první zprávy o zajímavém snímku spadajícím do tohoto okruhu filmů, takže fanoušci těchto filmů, nastražte uši: španělský horror Naumon režiséra Isidro Ortize (Fausto 5.0) se bude odehrávat na obřím tankeru, kde podobně jako v Battle Royale budou uneseni soutěžící, aby...

bojovali o holý život nejen mezi sebou, ale i s bachaři (kteří tam budou, aby dohlídli na to, aby se zaručeně "něco" dělo). Svět blízké budoucnosti je už znuděn dokola se opakujícími kopiemi Velkého bratra, a tak se laťka reality show posunula zase o kousek dál. V televizním úchvatném pořadu nazvaném Koncentrák může být soutěžícím úplně každý - proběhne náhodný výběr z obyvatelstva všech zemí. Ve filmu budeme krom zabíjení sledovat příběh hlavní hrdinky Pannonique a její bachařky Zdeny. Naumon je adaptací francouzského románu Sulphuric Acid od Amelie Nothombové, který se dá sehnat i v angličtině. Jen tak mimochodem, Ortiz by rád do svého filmu obsadil Asiu Argento - divíte se mu?

Právě jsem dočetl Sulphuric Acid. Ještě ji musím pořádně strávit, ale jedna věc je jistá: Film buď nebude mít s knížkou nic společného, nebo to nebude horror (nebo nebude ani jedno, pochopitelně, ta možnost tu je vždycky). Rozhodně a v žádném případě to nebude "něco jako Battle Royale" a už vůbec ne jako Slashers - jestli něco, tak by to mohlo být podobné Funny Games.  Spíš ale očekávám Women In Prison, bohužel. To by samozřejmě absolutně popřelo předlohu, ale je to pravděpodobnější, než že ji Ortiz dokáže zpracovat přesně.

2

Re: Naumon

neni tam zadna podobnost s BR? a jaky je teda koncept te souteze?

3

humanbeing napsal:

neni tam zadna podobnost s BR? a jaky je teda koncept te souteze?

Žádná soutěž tam není.

4

Resp. takhle - soutěž tam je, ale ne v tom smyslu, jako v BR a podobných.

Jde o to, že je náhodně sesbírána spousta lidí a umístěna do koncentračního tábora, jak je známe z druhé světové války - odlidštění, hlad, nucené práce, týrání ze strany dozorců, žádná práva, neustálá hrozba smrti, pokud se člověk dozorcům znelíbí. "Soutěž" je tam jakoby na pozadí - celý koncentrák si vymysleli televizní bossové jako něco, co jim získá další diváky, kteří dostanou "sondu do života vězňů a dozorců". Ale na běh tábora to moc nemá vliv - vězni o tom prakticky ani nevědí (a tak jako tak mají dost starostí s vlastním přežitím než aby se mohli soustředit na nějakou optimalizaci své "herní strategie" - ne že by nějaká herní strategie existovala, neexistuje způsob, jak se dostat ven), dozorci byli úmyslně vybráni tak, aby tomu nerozuměli. Celé to běží víceméně samospádem, rozhodně to není jako ve Slashers, že kdo bude zajímavější, ten bude mít větší pravděpodobnost přežít. Ke konci to získá trochu soutěžní rovinu, ale jenom na té úrovni, že to jsou diváci, kdo rozhodne o "vyřazených" (kteří budou na kameru popraveni), ne už dozorci.

-----

Knížka je to útlá a po většinu svého obsahu velice intenzivní. Abych se přiznal, měl jsem celou sobotu silný nepříjemný pocit z toho, že se bavím, zatímco chudák Pannonique je i díky mé nečinnosti nelidským způsobem týrána v koncentráku. Některé formulace mě asi budou v nočních můrách prohánět ještě dlouho. Jediný problém mám (už tradičně) se závěrem, který je trochu příliš náhlý a trochu příliš nereálný - jako kdyby autorka věděla, co chce říct, ale nevěděla, jak.

Přesto lze knížku doporučit. Je dost krátká a jazykově celkem jednoduchá, takže by s tím neměl být problém.

5

tak to je skoda, ze se tam vic nepracuje s tou soutezi. jsem si to predstavoval podle toho popisu jinak. ale mozna, jak rikas, to bude odlisny od predlohy, hlavne co se tyce vyuziti te souteze.

6

Na rovinu - soutěž v koncentráku je to poslední, co bych chtěl vidět.

A ta knížka je skutečně silná i tak, jak je - nepotřebuje posilovat nějakou soutěžní složku a dělat z toho zápas mezi vězni a dozorci.

7

pepak napsal:

jasne. no ale ja jsem spis nabyl dojmu, ze Koncentrak bude jen jmeno pro tu soutez, ne ze pujde o klasicky koncentrak. kazdopadne i podle toho, co jsi napsal, by mohl byt film, na ktery
bych se rad podival.

8

humanbeing napsal:
pepak napsal:

jasne. no ale ja jsem spis nabyl dojmu, ze Koncentrak bude jen jmeno pro tu soutez, ne ze pujde o klasicky koncentrak.

Je to klasický koncentrák se vším všudy. Doslova a do písmene.