Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 60 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Swamp DevilMonsters

Canada
90 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2008
režie: David Winning
scénář: Gary Dauberman (teleplay) (as Gary I. Dauberman) and), Ethlie Ann Vare (teleplay)
hrají: Bruce Dern (Howard Blaime), Cindy Sampson (Melanie Blaime), Nicolas Wright (Jimmy Fuller), Robert Higden (Jones), Allison Graham (Deputy Jolene Harris), James Kidnie (Sheriff Nelson Bois), Bronwen Mantel (Shelly), Kwasi Songui (Bigg), Mari-Pier Gaudet (Lisa Jones (as Mary-Pier Gaudet), Jenna Wheeler-Hughes (Young Dream Girl)
produkce: Robert Halmi Jr., Robert Halmi Sr., Irene Litinsky, Ric Nish, Michael Prupas
hudba: James Gelfand
keywords: transformation, shotgun, small-town, campfire, swamp-monster, sheriff, framed-for-murder, monster, explosion, flashback-sequence, murder, forest, loss-of-daughter, rapist, father-daughter-relationship, revenge, loss-of-mother, swamp
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 4387

Recenzoval Israha

Přidáno: 07. leden 2009

Všelijaká monstra z bažin nejsou v hororovém světě ničím neobvyklým. Všechno to začalo dnes už klasickým Netvorem z černé laguny a s většími či menšími úspěchy pokračovalo až do dnešních dob, kdy mají z této škatulky diváci v paměti nejčastěji komiksem inspirovaný flák z 80. let Swamp Thing (a jeho sequely), a poměrně nový snímek Man-Thing, přičemž ani jeden z nich se globálně kladného přijetí diváckou obcí nedočkal. Roku 2008 se pak vděčného námětu chopil neznámý režisér David Winning, pracující pro ještě méně známou filmovou společnost Muse Entertainment Enterprises, a vznikl z toho nízkorozpočtový Swamp Devil, který to úspěšně dotáhl až k premiéře na nechvalně známém Sci-Fi Channelu. Zní to dobře, že?

Ne, nenechte se zmást. Ačkoliv se tak Swamp Devil netváří, primárně se nehodlal zařadit mezi odpadovou chásku přerostlých zvířat a legendárních bestií, které jsou na Sci-Fi doma. Za podpory poměrně slušného hereckého ansámblu se Winning pokusil natočit seriózní, detektivně laděný horor, a málem se mu to dokonce i povedlo. Zradilo ho nakonec přesně to, co zradí 90% podobných ambiciózních projektů - nedostatek financí.

Situovat horor do prostředí bažin je téměř vždy chytrý tah. O to méně práce pak zabere budování atmosféry, stísněné, vlhké prostředí močálů dost efektivně navodí ten správný feeling samo o sobě, jak jsme mohli pozorovat v již zmíněném Man-Thing, nebo v např. Frankenfish. Tady se však poprvé naplno projevil nízký rozpočet a tak, ačkoli film má bažinu přímo ve svém názvu, ve vlastním ději celou bažinu reprezentují pouze dvě blátivá jezírka uprostřed obyčejného listnatého lesa. Celkem správně usuzují ti, kteří si myslí, že tohle má do ideální atmosféry bažin dost daleko. Je to škoda, protože právě ta poctivá, temná a páchnoucí bažina by velmi dobře doplnila až podezřele přitažlivou a nenudící zápletku. Ano, je to tak...byť nejde o žádné scénáristické mistrovství, Swamp Devil přichází s dějem, který dokáže nad očekávání dobře zabavit a udržet pozornost, což je chvályhodné už proto, v jakém subžánru se nacházíme. Je sice pravda, že zápletka má ty nezbytné hororové prvky, nicméně blíží se spíše hororovému krimifilmu, než čistokrevnému hororu, napětí lze až na světlé výjimky také vyloučit, pointa je snadno odhadnutelná už ze samotného začátku - ale světe div se, přesto to funguje a pokud vás už unavují neustále se opakující scénáře všech novodobých monster movies, funguje to dvojnásob.

Co už však funguje mnohem hůře, je vše, týkající se titulního monstra. Swamp Devil je v tomto naprostým opakem mnou nedávno recenzované Hydry. Kreatura zde sice není jen vedlejším efektem, dokonce se jí (jak se postupně dozvíme) věnuje celá stopáž filmu, ale opět zde udeřil strašák jménem nedostatek peněz. Ztvárnění bažinného monstra je přinejmenším dosti rozpačité, a jeho aktivita na obrazovce více než střídmá. Někdo by mohl říct, že je to vlastně dobře, koneckonců máme slušnou zápletku, máme herce (byť slabé) a ne pouze recitátory textů, tak proč do toho cpát ještě evidentně nepovedené monstrum častěji, než by bylo potřeba. Nu - je to pravda, ale pak Swamp Devil zcela selhává jako horor. Není tu napětí, není tu atmosféra, není tu dobře vyvedená příšera, není tu ani žádné gore... Člověku to sice v průběhu filmu nepřijde, ale při závěrečných titulcích si řekne: "Kruci, tomu filmu něco chybělo." Vyváženost mezi oběma elementy opět chybí a Swamp Devil tedy, jako už mnozí před ním, zůstává na půli cesty a nemůže se pyšnit ani označením "dobrý monster movie", ani označením "zábavně špatný monster movie". Škoda, šance tu byla...

Jestli Swamp Devil doporučit či ne? Nejspíše ne. Hororoví diváci si v něm nenajdou nic, co by je mohlo zaujmout, a tim které by přeci jen zaujaly zvěsti o přijatelném ději, ať si raději pustí klasickou detektivku, protože ruku na srdce - žádné zázraky se nekonají, to jen recenzentův zdegenerovaný pohled na věc vidí klady i tam, kde pravděpodobně vůbec nejsou. Bodově budu hodnotit počtem 5 z 10 bodů s tím, že jde o slabší pětku, možná rozhraní mezi čtyřkou a pětkou. Během sledování nadějně vypadající věc, po zkončení zklamání.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.