Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 104 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
HydraMonsters

USA
94 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2009
režie: Andrew Prendergast
scénář: Peter Sullivan (writer)
hrají: Dwayne Adway (Mr. Winters), Frank Alvarez (Otto), Texas Battle (Ronnie Kaplan), Ed Blinn (Daniel the Technician), Antonio D. Charity (Knut), Roark Critchlow (Sean Trotta), Diego Villarreal Garcia (Panos), William Gregory Lee (Clarence Elkins), Alex McArthur (Vincent Camden), Michael Miranda (Scott)
produkce: Daniel Gilboy, Lisa Hansen, Paul Hertzberg, Kelly Hirano
hudba: Gregory Tripi
keywords: man-hunt, ship, remote-island, mythical-creature
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5466

Recenzoval Israha

Přidáno: 25. prosinec 2008

Televizí a světem celkově v dnešní době hýbou různé reality shows. Producenti se předhánějí v extrémnosti a kontroverznosti, aby ukojili exhibicionismus účastníků a zvrhlé voyeuristické choutky diváků, ale ta pomyslná špička ledovce zůstává před "obyčejnými" lidmi přeci jen skryta...

Představte si, že vlastníte úplně všechno, nač si vzpomenete, a pořád ještě máte dost peněz na rozhazování...a pak vám najednou tragická událost zcela změní život. Opilý řidič vám usmrtí manželku, vaše dcera je znásilněna a zavražděna sexuálním deviantem...prostě vám to převrátí váš dosud dokonalý život naruby. Vaše milované vám sice nevrátí ani vaše ohromující bohatství, ale můžete si dovolit něco jiného, podobně uspokojujícího. Pomstu. Stačí jen nabídnout dostatečně velkou sumu, a někdo, kdo má vhodnou porci kuráže a vhodnou absenci svědomí, to už zařídí. Vytipuje si lidi, bývalé trestance, obviněné a odsouzené za velmi podobné zločiny jako byly ty, které vzaly život vašim blízkým. Unese je, odveze na dostatečně odlehlé a neprobádané místo, a vaše pomsta může začít. Pušky, pistole, nože...nástroj pomsty už si zvolíte sami. Důležitý je pouze výsledek této hry, nejlépe okořeněný o nějaké adrenalinové zážitky navíc.

Teď se možná hodně lidi bude ptát, jak s tímhle vším vůbec souvisí mýtické stvoření, zmíněné v názvu filmu. Pravdu mají ti, kteří tipují, že absolutně nijak. Zápletka, absolutně nesouvisející s hlavním non-human představitelem filmu, však není v americkém béčkovém monsterfilmu celkem nic neobvyklého, jak jsme se ostatně přesvědčili např. tady, plusem budiž, že je alespoň nějaká. K rozkousaným tělům a potokům krve se nějak dostat musíme, proč tedy výše zmíněnou reality show nezkusit hrát na nějakém zastrčeném ostrově, který není ani v mapách, a podle všech zpráv je zcela neobydlený? Dobrá volba, zvlášť když už ze samotného začátku filmu víme, že to s tou neobydleností není až tak horké...

Zní to opět jako přes kopírák vzhledem k... no vlastně vzhledem k 90% veškerých monsters/nature amok hororů, které americký filmový průmysl v posledních asi pěti letech vyprodukoval, což není nic překvapivého, když si uvědomíme, že na světlo světa Hydru uvedl nikdo jiný, než mezi zasvěcenými tolik oblíbený Sci-Fi Channel. Jinými slovy, kvalita na poli hereckém a scénáristickém, či snad invence a originalita, to jsou faktory, na které se v tomhle filmu nesází. Je to ovšem špatně? Mělo by se zřejmě říci ano, jenže...pustil by si nějaký milovník vytříbených dějů a precizního herectví film, který se už samotným názvem otevřeně hlásí k cheesy béčkové komunitě? Sotva, a právě proto je v Hydře největší pozornost věnována tomu, co potenciální diváci chtějí vidět nejvíce. Akci, krvi, úmrtím a zejména monstru samotnému.

Vizuální stránka filmů, vysílaných na Sci-Fi, má obecně posledním rokem vzestupnou tendenci. Když si vzpomenu na tři roky starý The Snake King a jeho sice docela nápaditou, ale velmi mizerně vyvedenou kreaturu, a srovnám ji s podobně pojatým monstrem z Hydry, jsem až překvapen, jak slušnou úroveň digitální triky Hydry mají. Je sice pravda, že designově jde o dost odfláknutou práci, stvůra spíše než majestátního mnohohlavého hada připomíná přerostlou zubatou žížalu, ale všechno ostatní je s ohledem na nízký rozpočet zvládnuto poměrně kvalitně. Upustilo se od klasického postupu pomalého odhalování příšery po kouscích, hydru uvidíme v celé kráse hned na začátku filmu, což ovšem není na škodu, když jasným spoilerem o vzhledu monstra je samotný název. Hydra je pohyblivá, akční a odvádí velmi dobrou práci v likvidaci lidského elementu filmu, a ačkoliv je vlastní bodycount poměrně nízký, vzhledem k efektnímu způsobu konce některých postav to nějak zvlášť mrzet nemusí. Je jen škoda, že dva zúčastnění skončí místo v zubech hydry s kulkou v hrudi a další se nechá trestuhodně naživu, přivázaný ke stromu.

Dobré provedení hydry však kromě jasných pozitiv přináší i pár celkem výrazných negativ. Kvalita triků je bohužel nepřímo úměrná frekvenci jejich použití v průběhu celého filmu. Hydřích hodů je přes všechna "ale" méně, než by bylo záhodno, a když není zubatá, hadovitá star na obrazovce, její humanoidní kolegové mají občas docela potíže udržet divákovu pozornost. Charakterizace postav se nedá označit ani jako ošmelená, ona není vůbec žádná, kromě všeumějícího klonu MacGyvera na straně lovených a záludného kapitána lodi na straně lovců je zbytek zúčastněných spíše podobný prostřenému stolu než skupině lidí. A jak se dá snadno odtušit, takovýto prostřený stůl svým potácením se po džungli a suchopárnými dialogy příliš zábavy nepřinese...a nepomůže tomu ani drobná odbočka v hlavním ději, točící se okolo mytologického původu hydry a věcí s tím spojených (mimochodem, když už se hovořilo něco o Diově chrámu a ruinách starořecké svatyně...nebylo sice řečeno nic konkrétního, ale velmi silně pochybuji o tom, že někoho z natáčecího štábu vůbec napadlo, že by se děj měl situovat na nějaký řecký ostrov). Když už hoši ze Sci-Fi konečně přišli na to, jak správně natočit sekvence s monstry, dopříště by mohli zkusit zvládnout udělat koukatelným i zbytek filmu. Jestli se jim to někdy v budoucnu podaří, konečně snad budu moci říct: "Tohle byl špičkový monsterhoror z produkce Sci-Fi Channelu." Hydra zůstala ve skupině těch, které měly šanci, ale nebyly dotaženy do konce.

Doporučit či nedoporučit Hydru, a jak se poprat s bodovým hodnocením? No, bylo tady už hodně podobných televizních snímků s různou bájnou havětí, a jen menšina z nich byla zdařilejší (namátkou Minotaur nebo Basilisk), jenomže... pro běžného diváka jsou právě tyto nemnohé "skvosty" právě na hranici koukatelnosti. Hydra by jej neuspokojila, a asi řekne dost málo i hororovým fandům, přeci jen solidní monstrum a pár dobrých sežrání samo neudělá povedený monster movie. Hodnotit proto budu počtem šesti bodů s tím, že jde o velmi silnou šestku, které k sedmičce chyběl jen malý krůček. Ti, pro které není monsters žánr kořením života, si ještě dva body odečtou.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.