Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Cat's EyeShort StoriesStephen King

USA
94 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Kočičí oko
rok: 1985
režie: Lewis Teague
scénář: Stephen King (writer)
hrají: Drew Barrymore (Our Girl / Amanda), James Woods (Dick Morrison), Alan King (Dr. Vinny Donatti), Kenneth McMillan (Cressner), Robert Hays (Johnny Norris), Candy Clark (Sally Ann), James Naughton (Hugh), Tony Munafo (Junk), Court Miller (Mr. McCann), Russell Horton (Mr. Milquetoast)
produkce: Dino De Laurentiis, Martha De Laurentiis, Milton Subotsky
hudba: Alan Silvestri
keywords: cat, ledge, wilmington-north-carolina, troll, smoking, young-girl, cure, cat-actor, punishment, missing-finger-joint, quitting-smoking, stealing-someone%27s-breath, sadist, adulteress, fall-from-height, extramarital-affair, 3-stories, cat-versus-dog, torture, reference-to-dean-martin, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8186

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 12. prosinec 2008

V poviedkovom filme režiséra Lewisa Teaguea a mocného producenta Dina De Laurentiisa (napríklad Barbar Conan alebo Kosatka zabijak) s názvom Mačacie oko, ožívajú hneď tri zaujímavé a dozaista originálne knižné príbehy z atramentového pera amerického románopisca a poviedkára Stephena Kinga.

Hneď v tom prvom sa priemerný muž v stredných rokoch (James Woods) chce odučiť od škodlivého fajčenia, obráti sa preto na špecializovanú firmu. To však nemal robiť, pretože jej zamestnanci urobia čokoľvek (ČOKOĽVEK), len aby si zaslúžili vaše štedré peniaze.

V druhom príbehu šarmantný mladý záletník krvavo zaplatí príliš krutú daň za to, že si začal so ženou mocného (a bláznivého) muža. Ten muž má totiž nielen financie a mierne bláznivú povahu, ale tiež býva na najvyššom poschodí mrakodrapu.

Naprieč dvoma cirka polhodinovými epizódami prechádza tajomná mačka a práve ona dostáva kľúčovú rolu v poslednom (a jedinom čistokrvnom hororovom) príbehu, kde vlastnými labkami chráni dievčatko (Drew Barrymoreová z E.T. – Mimozemšťana neskôr hrala aj v ďalšej kingovke, Podpaľačke) pred desivým škriatkom z iného sveta.

Podľa mňa nemá zmysel hodnotiť epizódy jednotlivo, lebo všetky sú nakrútené zručne, napísané vtipne (scenár napísal sám King podľa vlastných poviedok, napríklad Rímsu nájdete v zbierke poviedok Nightmares & Dreamscapes z prvej polovice 90. rokov 20. storočia, vyšla aj u nás avšak v zmasakrovanom dvoj-zväzku) a herecky obsadené na úrovni. Každý z vás si medzi nimi nájde svojho tridsaťminútového favorita. Je len na vás, či vás viac zaujmú paranoicky vynaliezavé cigarety, príliš drzý holub alebo nie práve najrozprávkovejší škriatok (z dielne talianskeho maskéra Carla Rambaldiho, ktorý sa v minulosti podieľal už na Votrelcovi, E.T. – Mimozemšťanovi alebo King Kong žije). Na filme príjemne prekvapí, že taký obstojne solídny a miestami dokonca seriózne mrazivý (mokré gumáky v šatníku) príbeh režíroval niekto ako Lewis Teague, celoživotný béčkar (kingovka Cujo, Aligátor, Námorná pechota).

V roku 1985, kedy poviedkové Mačacie oko vzniklo, King už chápal, že napriek občasným filmovým zázrakom (Kubrickovo Osvietenie, De Palmova Carrie, Cronenbergova Mŕtva zóna), sa budú filmové adaptácie jeho hororových bestsellerov niesť skôr v premárnene béčkarskom duchu (Sleepwalkers). Mačacie oko však dokazuje, že existuje aj stredná cesta – priemerná nuda, ktorá má svoje plusy, pričom mínusy príliš do očí nebijú. Fanúšikovia u Mačacieho oka navyše akiste ocenia občasné špeciálne žmurknutia zo strany tvorcov (auto Christine, špinavý bernardín).

Priznám sa, nemám v obľube poviedkové filmy. Keď mám občasnú, čoraz zriedkavejšiu, chuť na „malé príbehy“, siahnem radšej po seriáloch „Príbehy zo záhrobia“ alebo „Akty X“. Poviedkové filmy totiž trpia vždy rovnakým problémom, ktorý je neliečiteľný a logicky vychádza zo samotnej podstaty takýchto historiek – a tým je, pochopiteľne, samotné poviedkárstvo: všetko je príliš skratkovité, snímky postrádajú titulného hrdinu (napriek dnešnej mačke, alebo hotelovému poslíčkovi z nehororových Štyroch izieb) a „celistvú“ atmosféru. Tak či tak, či už fajčíte (60%), bojíte sa výšok (60%) alebo veríte na víly (80%), prídete si na svoje.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.