Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 30 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
PrisonGhosts

USA
102 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Věznice
rok: 1988
režie: Renny Harlin
scénář: Irwin Yablans (story), C. Courtney Joyner (writer), Renny Harlin (uncredited)
hrají: Viggo Mortensen (Burke / Forsythe Electrocution), Chelsea Field (Katherine Walker), Lane Smith (Warden Eaton Sharpe), Lincoln Kilpatrick (Cresus), Tom Everett (Rabbitt), Ivan Kane (Lasagna), André De Shields (Sandor), Tommy 'Tiny' Lister (Tiny (as Tom 'Tiny' Lister Jr.), Stephen E. Little ('Rhino' Reynolds), Mickey Yablans (Brian Young)
produkce: Charles Band, Irwin Yablans
hudba: Richard Band, Christopher L. Stone
keywords: prison, electric-chair, haunting, revenge, supernatural, violence, blood, one-word-title, death, ghost, independent-film
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5725

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 04. říjen 2008

Irwin Yablans nie je len producent vyvražďovacej série Halloween, ale tiež brutálneho väzenského hororu Väznica. Osemdesiate roky dvadsiateho storočia ako vyšité. Pre zachovanie autenticity doporučujem nahrať si snímku na VHS z televízneho kanála so slabým signálom, aby film praskal, šumel, bol prerušovaný reklamami na dámsku hygienu, trpel otrasným dabingom a v neposlednom rade nádherne zrnitým obrazom.

Keďže nový guvernér nemá vo volebnom pláne zanesenú výstavbu nových väzníc, musí sa štát uspokojiť s rekonštrukciou starej budovy, ktorá bola zatvorená koncom 60. rokov 20. storočia. Aby toho nebolo málo, dozvedá sa krásne prsnatá Katherine Walkerová (Chelsea Fieldová), inak prísna zamestnankyňa štátnej správy, že hnusne zatuchnutej budove bude vládnuť despotický riaditeľ (Nathan Lane – Môj bratranec Vinny). A tak sa stane: rozľahlá stavba plná tmy, podozrivého ticha, šera a negatívnej energie, sa stáva bydliskom skupiny väzňov. Všetko ide podľa plánu, až kým muži počas nútených prác neprebúrajú stenu, ktorú v žiadnom prípade prebúrať nemali a nechtiac tak neoslobodia dávne Zlo, ktoré v smradľavých múroch desiatky rokov drieme, vyčkávajúc na krvavú pomstu...

Diváci majú radi príbehy z väzníc a tak ich majú radi aj po peniazoch logicky túžiaci producenti. Irwin Yablans vedel, že diváci chcú mať po ruke všetky povinné klišé (samotka, útek, neľudský riaditeľ, šikanovanie), ale keďže ho to odjakživa ťahalo predovšetkým na pole hororu, nemá zmysel čakať Kriminál (1989) ani Zelenú míľu (1999). Na režisérsku prácu najal v Amerike debutujúceho Fína Rennyho Harlina, doma majúceho na konte vraj škandalózny triler Born American (1986). A nevybral zle, Harlin s pomocou „jednoduchého“ scenára a kvalitnej „starej“ pavučinovej výpravy, plnej temných priestorov (a bateriek, namierených do kamery), buduje tiesnivú atmosféru od úvodnej retrospektívy s popravou na elektrickom kresle a ak si spomenieme na Cravenovho Shockera, nemôžeme nebyť nadšení. Dozaista režisérovi pomáha „presné“ herecké obsadenie, predovšetkým robustný Smith, ktorému veríme, že by ho dokázali časom rešpektovať aj najdrsnejší väzni. Z „povinných“ väzňov menujme zábavne začínajúceho, v podstate kladného Vigga Mortensena.

Ako ide budúcnosť? Lane stelesnil šéfredaktora seriáli s Deanom Caineom „Superman“, Viggo Mortensen dozrel do veľkých úloh (Pán prsteňov, História násilia) a Harlin sa po niekoľkých hitoch (Smrtonosná pasca 2, Cliffhanger) stal synonymum pre problémy (Ostrov hrdlorezov), hoci drsnému žánru už s premenlivými úspechmi zostal verný (žraločia Zradná hlbočina). A samotná Väznica? Vlastne ani veľmi nezostarla – a ak vezmeme do úvahy iné väzenské horory (Votrelec 3, Návrat Re-Animátora), a ak k tomu navyše pociťujeme záľubu v krvavých béčkach osemdesiatych rokov (Cujo, Mamba, Maniac Cop, Detská hra), prídeme si nadšene ma svoje. Niektorí si možno dokonca nostalgicky poplačú. Čo vám budem hovoriť, sme citlivé duše.

P.S. Dovoľte ešte symbolické poďakovanie Chozemu, od ktorého sa ku mne väznica dostala dlhé roky po tom, ako som ju videl prvý raz ešte v detstve.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.