Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 36 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Maximum OverdriveStephen King

USA
97 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Vzpoura strojů
rok: 1986
režie: Stephen King
scénář: Stephen King (written by)
hrají: Emilio Estevez (Bill Robinson), Pat Hingle (Hendershot), Laura Harrington (Brett), Yeardley Smith (Connie), John Short (Curtis), Ellen McElduff (Wanda June), J.C. Quinn (Duncan Keller), Christopher Murney (Camp Loman), Holter Graham (Deke Keller), Frankie Faison (Handy)
produkce: Dino De Laurentiis, Martha De Laurentiis, Don Levin, Mel Pearl, Milton Subotsky
hudba:
keywords: truck, machine, truck-stop, earth, comet, hostage, waitress, 18-wheeler, gasoline, north-carolina, playing-footsie, violence, exploding-gas-station, baseball, rocket-launcher, blood, stephen-king, redneck, cola-machine, drawbridge, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7627

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 27. září 2008

Stephen King v roku 1986 nakrútil svoj prvý a zároveň posledný film, prekvapivo horor. Honorár, ktorý zaň dostal, patrí – podľa jeho vlastných slov - dodnes medzi jeho najťažšie zarobené peniaze.

Možno sme si o to koledovali. Stvorili sme stroje, aby nám slúžili, ale raz to muselo prísť, raz sa museli vzoprieť, odoprieť poslušnosť a začať nás vraždiť! No dobre, nemuseli. No sme v príbehu Stephena Kinga. Príbehu, ktorý sleduje skupinu rôznorodých postavičiek v odľahlom motoreste pre kamióny, ktorá sa ocitne v obliehaní zabijackych vozidiel všetkého druhu. A všetko napovedá tomu, že so svetom „tam vonku“ je to ešte horšie. Je úplne jedno, čo sa stalo. Dôležité je, že vymrieme...

Vzbura strojov je americký horor, za ktorým stojí Stephen King nielen ako autor poviedkovej predlohy „Trucks“, ale aj ako scenárista, režisér a aby bola sranda, mihne sa na začiatku v roličke „kreténa“. Ak si predstavíme, že dovtedy si už nažíval životom populárneho (prevažne hororového) spisovateľa, bol bohatý, šťastne ženatý, mal zdravé deti a pil, môžeme jeho rozhodnutie režijne debutovať, vnímať ako reakciu na stagnáciu. Bohužiaľ sa ukázalo, že ako hollywoodsky režisér kariéru neurobí. Našťastie je to stále veľká sranda.

Zápletka je neoriginálnou variáciou na zombícke horory: skupinka ľudí sa zabarikáduje pred nebezpečenstvom v budove. Že zombíkov vystriedali kamióny, muselo byť komplikované jedine pre samotného Kinga, keďže bol neskúsený debutant a snímka je dodnes plná kaskadérskych kúskov, množstva áut, veľkolepých dopravných naháňačiek a obrovských výbuchov (hrdinovia majú raketomet). Ani si nechcem predstaviť, aké náročné – po technickej stránke – nakrúcanie muselo byť.

Nečudo, že Stívnovi unikli vo všetkom tom chaose také detaily, ako sú herecké výkony, ktoré sú ruku na srdce slabé až biedne, niekedy neviete, či to bol vtip postavy alebo nechcený vtip Kinga. Kingovi však ušla aj logická stránka; ťažko povedať, prečo strojom napadne zdemolovať motorest až po hodine a pol a to neriešim základný dramaturgický nedostatok, akým je nedostatočný priestor pre hlavného zlosyna (kamión s hračkami). Nevraviac o tom, že to stroje nedomysleli ohľadom tankovania.

Vážne tento film brať môžeme len ťažko, čo je pri energii, ktorá bola náročnému nakrúcaniu dozaista úprimne a poctivo venovaná, čudné. Dvojnásobne ak vezmeme do úvahy, že producentom bol skúsený Dino De Laurentiis (Barbar Conan, Kosatka zabijak). Snímke nechýbajú politické nekorektnosti (likvidácia detských športovcov) ani originálne vraždy (valec) a zábavné nápady (elektrický krájač). Ale stále tomu niečo chýba. Napriek muzike AC/DC.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.