Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 39 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The MistScience FictionStephen King

USA
126 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Mlha
rok: 2007
režie: Frank Darabont
scénář: Frank Darabont (screenplay), Stephen King (novella)
hrají: Thomas Jane (David Drayton), Marcia Gay Harden (Mrs. Carmody), Laurie Holden (Amanda Dunfrey), Andre Braugher (Brent Norton), Toby Jones (Ollie Weeks), William Sadler (Jim), Jeffrey DeMunn (Dan Miller), Frances Sternhagen (Irene Reppler), Nathan Gamble (Billy Drayton), Alexa Davalos (Sally)
produkce: Frank Darabont, Anna Garduno, Liz Glotzer, Denise M. Huth, Randi Richmond
hudba: Mark Isham
keywords: mist, supermarket, tentacle, fight, maine, army, neighbor, siege, manager, lawyer, small-town, groan, cashier, blood, apocalyptic, cult-favorite, mercy-killing, dog-food, suicide-by-hanging, tragedy, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 12640

Recenzoval Jan Pokorný

Přidáno: 11. březen 2008

Pokud se na režisérské židli uvelebí Frank Darabont, je to pro diváka o důvod víc, proč se na film těšit. Velikán Darabont nás dvakrát provedl vězeňským labyrintem a dvakrát filmové požitkáře zcela ohromil. Proto, když se před časem rozhodl zrežírovat povídku mistra hororu Stephena Kinga s názvem The Mist (Mlha), nebralo nadšení jeho příznivců konce. Nyní se Hustá mlha skutečně zhmotnila a diváci, přes které se převalila, chválou nešetří (pokud to ovšem přežili). A teď pohltil mlžný opar i mě. Snažím se vymotat skrze bělostné chuchvalce, snažím se nevnímat jejich podmanivou a tíživou sílu, ale jakýkoliv odpor je marný. Jsem doslova uzemněn, definitivně zdrcen a celkovým vyzněním filmu rozsekán na droboulinké kousíčky. Po psychické stránce z vás snímek nadělá drobení do polévky. Jste připraveni na drtivý knockout??

Upřímně jsem od filmu se stopáží přes dvě hodiny a pod taktovkou Darabonta nečekal tak rychlý rozjezd. Sotvaže se krátce seznámíme s důležitými postavami, výtvarníkem Davidem (Thomas Jane), jeho synem Billym a sousedem Nortonem, připlíží se zpoza kopců za městečkem šedivě bílý mrak a doslova zažene zmíněné postavy do místního supermarketu. To, že mlha není jen tak nějakou obyčejnou vylomeninou matky přírody, začne brzy dokazovat několik faktů - mezi lidmi se začínají šířit zvěsti, že mlha kohosi vtáhla do sebe. Vzápětí se začnou plechová vrata skladovacích prostor supermarketu deformovat pod údery něčeho obrovsky silného...

Darabont má ohromnou formu. V první řadě natočil výborný psychologický horor. Spolu se zúčastněnými se budete skutečně cítit pod tlakem, obestoupí vás deprese. Režisér skvěle nalinkoval a herci perfektně zahráli - opravdu věřím postavám každý pohyb, každou větu, Darabont parádně vykreslil charaktery lidí v nečekaně vypjaté situaci. Mezilidské vztahy jsou nejzašmodrchanější sítí na světě, zde jsou navíc umocněné odizolováním, nevědomostí a strachem a věřte, že je na co se dívat. Přísahám, že paní Carmodyová vás bude svými mrazivými výstupy strašit ještě hodně nocí. Samozřejmě, že nezůstává pouze u verbálních projevů. Postupem času nastupují i šokující krvavé scény. Nechtěl bych vám prozradit fakta, ale ti z vás, kteří si jsou nejistí v přítomnosti bezobratlých organismů, budou trpět, budou se s křečí v těle od některých filmových pasáží zhnuseně odvracet. Snímek je mnohdy skutečně drsný. Hustá atmosféra na vás hledí z každé uličky mezi regály a napětí mezi postavami, stejně jako mezi filmem a divákem, snad až jiskří. A bude ještě hůř.

S přibývajícími minutami začíná být jasné, že nastolený problém se nevyřeší slovními přestřelkami v supermarketu. Že musí přijít nějaký ráznější řez. A ten také přichází. Posledních patnáct minut filmu vás doslova zabetonuje do židle a prakticky nedovolí odtrhnout oči od dění před vámi. A když na vás Darabont vybalí svoji pointu, spadne vám mandibula a doslova na místě zkameníte - jako kdyby na vás mrkla Medusa. Film má nejdepresivnější a nejúdernější závěr, jaký jsem kdy viděl. Celkový dojem navíc umocňuje skladba Host of Seraphim od Dead Can Dance.

Ačkoliv se stopáž přehoupla přes dvě hodiny, ani v jednom momentě jsem se nenudil a převážnou část snímku jsem byl napnutý, vylekaný, šokovaný a na konci psychicky rozdrcený. Skutečně působivý snímek s příchutí neznáma a tajemna. Výborný Darabont, jedinečný zážitek!Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.