Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
2001 ManiacsSlasher

USA
87 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: 2001 maniaků
rok: 2005
režie: Tim Sullivan
scénář: Chris Kobin (written by) and), Tim Sullivan (written by)
hrají: Robert Englund (Mayor Buckman), Lin Shaye (Granny Boone), Giuseppe Andrews (Harper Alexander), Jay Gillespie (Anderson Lee), Marla Malcolm (Joey (as Marla Leigh Malcom), Dylan Edrington (Nelson), Matthew Carey (Cory), Peter Stormare (Professor Ackerman), Gina Marie Heekin (Kat), Brian Gross (Ricky)
produkce: Jonathan Bross, C. Scott Votaw, Christopher Tuffin, Scott Spiegel, Eli Roth
hudba: Nathan Barr
keywords: mayor, death, georgia, blood, topless-female-nudity, satire, gore, knife-in-chest, spreadeagle, hook-through-the-chin, crushed-to-death, anal-sex, knife-throwing, lesbian-kiss, nudity, racism, bestiality, horror-movie-remake, camel-toe, incest, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6209

Recenzoval BLADER

Přidáno: 19. leden 2008

Film 2001 Maniakov som mal možnosť vidieť na DVD pred nejakým časom. Pristupoval som k tomuto filmu s radosťou, pretože krátko pred tým som počul do kamaráta nadšené reči o tom, aký je tento film brutálny a dobrý. Nuž, tak som sa do toho dal. Výsledok ma však nenadchol. Ale poďme pekne po poriadku.

Príbeh sa točí okolo troch kamarátov a niekoľkých ďaších cestujúcich, ktorí sa ocitli niekde v nejakom lese alebo čo to bolo. Zlákala ich tam nejaká ceduľa, obchádzaka, alebo tak nejako. Jednoducho sa tam vybrali a stretli sa s priateľským mestečkom, ktorého obyvatelia sú nesmierne milí a pohostinní. To by tam však nemohol byť medzi nimi Robert Englund. ( Pre tých, ktorí nevedia, Freddy Kruger.) A už teraz si môžeme všetci domyslieť, ako sa to asi skončí. Pôvod vrážd v tomto horori je veľmi jednoduchí. Jednoducho južania nemaú radi severanov už od čias občianskej vojny. Tento fakt prispieva k tomu, že sa začnú strácať ľudia, ktorí sem prišli a my sa dobre bavíme. No - lepšie povedané, mali by sme sa baviť.

To už prichádzame k ďaším problémom, ktoré sprevádzajú film 2001 Maniakov. Je to jeho neschopnosť navodiť napätie, o strachu a hrôzy tu nemôže byť ani reči. Sledujeme jednoducho partiu ľudí s inteligenciou polena, ako sa postupne strácajú a dokonca sa pokúšajú hľadať svojich kamarátov. Avšak, aj keď smrti sú celkom dobre premyslené, s ich spracovaním je menší problém. Akoby nefungovali tak, akoby mali. Nuž... určite na to má vplyv režisér Tim Sullivan. Teda, nie učite, ale samozrejme. Vyzerá ako amatér, ktorý absolútne ničím neprekvapil a sám sa zapojil aj do scenára, ktorý je remake filmu 2000 Maniakov. Nakoľko som tento film nevidel, nedovoľujem si ich porovnávať.

Gore efekty sa niekedy vydarili, niekedy nie. Je to jednoducho fakt. Niekedy sú zábavné ( kone), niekdy sú smiešne (oči). Keď ich ale porovnáme so súčasnou hororovou tvorbou, je to silný podpriemer. Samotné meno producenta, ktorým nie je nik iný ako Eli Roth, nabáda na porovnanie s jeho filmami. Kým Roth zručne pracuje s efektmi, Sullivan sa v nich topí a nenachádza absolútne nič nové ako otrepané a nudné likvidovanie, ktoré pôsobí, akoby by bolo povinné. Absolútne žiadny systém, nič hlbšieho, len nedotiahnutý scenár, ktorý sa končí tak smiešne, ako sa aj začal.

Uvedomujem si, že tento film nestál veľa, ale aj tak mohla byť snaha väčšia. Eli Roth dával peniaze a Sullivan ich vyhadzuje von oknom...

Ale aj napriek týmto okolnostiam však nie je tento film len jedno veľké béčko. No, dobre, je, ale miestami je aj veľmi zábavné. Napríklad veľmi ma pobavila jedna scéna, v ktorej sa objaví Justin s filmu Cabin Fever a jeho "stopárska" technika.

Film vo mne vyvolal zmiešané pocity aj kvôli tomu, že sa miestami tváril ako komédia, inokedy ako exploitation, ale na komédiu to malo primálo vtipov a na exploitation primálo krvi. Stačí si spomenúť na taký Hostel, ktorý bol v tomto podobný, no na rozdiel od tohto filmu nezlyhal aspoň v krvavých efektoch, ktoré často smerovali k tomu, aby citlivejšie povahy odvrcali zraky. Tu nič také neplatí. Film môže pozerať aj človek, ktorý ešte žiadny horor nevidel a pravdepodobne sa býť nebude.

Aj keď som spomínal záver, nedá mi to, aby som sa k nemu nevrátil. Film sa končí nenormálne a hlavne neobvykle divne aj na lacný horor. Nechcem veľa prezrádzať, ale kto by si len pomyslel, že sa odtiaľ dostanú naši priatelia vďaka oku? Hmmm... Ale možno nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

To bol príbeh a efekty. Teraz sú na rade herci. Máme tu samé neznáme tváre, ktoré pravdepodobne ešte nikde nehrali alebo práve vyšli z dramatické krúžku základnej školy. Ale iba jeden herec je výnimkou. Je to už vyššie spomenutý Robert Englund v roli starostu mestečka alebo čo tam vlastne on bol. Jeho výkon je na takýto film vcelku dobrý, ale iba na takýto film, nie ako na Englunda samotného. Predtým som mal možnosť ho vidieť vo filme Freddy vs. Jason, kde sa mi zdal výborný. Tu z neho zostala len karikatúra, ale vzhľadom že s Engludovým sympatickým poňatím ide o karikatúru zábavnú s určitou dávkou nadsadenia.

Na záver nezostalo nič iné len povedať, že aj napriek svojím nedostatkom je film vcelku zábavný a ja ho odporúčam každému, nech si každý vytvorí vlastný názor, či už mi dá zapravdu alebo nie.

P.S. Niekde som videl, že Tim Sullivan pripravuje pokračovanie. To som teda náramne zvedavý.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.