Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 26 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Gong TauAsijské filmyCAT IIIExploitation

Hong Kong
97 minut

    
trailer    web    imdb 

anglicky: Gong Tau: An Oriental Black Magic
rok: 2007
režie: Herman Yau
scénář: Herman Yau (written by) &), Chun-Yue Lam (written by) (as Lam Chun Yue)
hrají: Mark Cheng (Officer Rockman Cheung), Maggie Siu (Karpi (as Maggie Shiu), Suet Lam (Officer 'Brother' Sum (as Lam Suet), Tak-bun Wong (Lam Chiu (as Kenny Wong), Yu Gu (Lockman (as Kris Gu), Shiu Hung Hui (Wah (as Hui Shiu Hung), Pauline Yam (Forensic Doctor), Jay Lau (Lily Chan (as Lau Kam Ling), Hak On Fung (Master Clear Sea (as Fung Hak On), Zi-Xuan Teng (Elli Lam (as Teng Tzu Hsuan)
produkce: Catherine Chan (production executive), Tiffany Chen (administrative producer), Charles Heung, Dennis Law, Chialing Teng
hudba: Brother Hung
keywords: shot-to-death, sperm, hong-kong, police, flying-head, masturbation, black-magic, sex, autopsy, voodoo, full-frontal-nudity, penis, centipede, female-nudity, dead-baby, gore
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8008

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 24. září 2007

Možná se pletu, ale připadá mi, že těch spíše drsných horrorů je stále méně. Najít dnes film, který od začátku nabývá prudce na intenzitě, staví na nekompromisnosti a není patnáctou kopií slavné duchařiny, je docela těžké. Může to být tím, že poptávka po nich už není tak silná, jako bývala v minulých letech nebo se producenti jednoduše rozhodli zaměřit na širší publikum. Každopádně tvůrci se ubírají více k hlavnímu proudu, což je pro horror jednak dobře - natočí se jich víc, a zároveň taky špatně - těch dobrých se moc nenatočí. Horror s označením NC-17 by v amerických kinech člověk už jen stěží pohledal (sem tam se ale nějaký přece jen objeví), na východě je to podobné, exploitation filmy s označením CAT III se v Hongkongu už prakticky netočí. Herman Yau (Untold Story) se letos filmem Gong Tau rozhodl vrátit ke svým kořenům. Asi ho už nebavilo dívat se na to, jak dnes v HK přiřazují filmům nejvyšší přístupnost, kterou může dostat i poměrně nezávadný film, ve kterém stačí, aby se objevilo pouhé podání ruky po vzoru čínských triád (Exiled).

Jak je z delšího anglického názvu patrné, Gong Tau je ekvivalentem pro černou magii. V praxi je to dost podobné voo doo, jen s několika rozdíly, které se divák postupně dozvídá. Na začátku filmu jsme svědky toho, jak nějaký cizinec, jenž právě vtrhnul do cizího bytu, odstřihává pramínky vlasů spícím potenciálním obětem. Už během několika prvních minut je jejich osud zpečetěn. Zatímco dítě nepřežilo, žena detektiva Rockmana bolestivou kletbu zatím ustála. V tu noc ještě přichází o život podobným způsobem policista a na policejní stanici se už začíná uvažovat o tom, že za těmito brutálními činy může stát nedávno propuštěný zločinec Lam Chiu, kterého před nějakou dobou poslal Rockman do vězení.

Gong Tau-u se i přes mírně nedůvěryhodný začátek daří diváka vtáhnout do děje, a to především díky tomu, že začíná jednoduchou a tudíž srozumitelnou zápletkou. Navíc, co dokáže lépe vtáhnout do děje, než příběh pomsty? Od první minuty má děj rychlé tempo - vyšetřování případu se rozjede okamžitě. Zastaví se jen na malou chvíli uprostřed, v momentě, kdy je potřeba dovysvětlit pozadí filmu. Není tu žádná dějová vata, nic co by jen trochu nesouviselo s příběhem, takže nehrozí, že byste se přistihli, že nedáváte při sledování filmu pozor. Gong Tau má sice jednoduchou zápletku, ale celkově je jeho scénář hodně slušný, což je u tohoto typu filmů určitě nezvyklé.

A i když Herman Yau často překračuje meze, za které by normálně smýšlející režisér nikdy nešel: velký záběr na dítě prolezlé červy, vertikální extrakce orgánů s odlétávající hlavou, hlavní důraz je kladen vždy na seriózní příběh, který je ještě podpořený slušnými hereckými výkony. Z každého záběru je zřejmé, že jde o nekompromisní drsnou podívanou, která se nesnaží hrát si na něco většího. Naturalistických násilných scén je film plný, jenom bohužel ne všechny vypadají realisticky (abych řekl pravdu, tak u některých je to dobře). Ale je docela pochopitelné, že žádný herec si dobrovolně nedá do úst stonožky, aby je posléze na několikátý pokus před kamerou ke spokojenosti úchylného režiséra vyzvracel na podlahu. Po této stránce Gong Tau dobře plní roli filmu, o němž se bude ještě za rok mluvit.

Nejvíce zajímavým aspektem na Gong Tau mi ale stejně přijde konflikt mezi kriminálním dramatem a horrorem s nadpřirozenými prvky. Při takovémto spojení se myslím tak často nestává, že by byl výsledek tak vyvážený, jako v tomto případě. K velmi kladnému výslednému dojmu přispělo i několik originálních nápadů, mezi nimiž dominuje závěrečný souboj s létající hlavou (zní to dost praštěně, ale v praxi to funguje jako fantastické finále). Gong Tau vrací hongkongské exploitation zpět na starou dobrou kolej, a zbývá jen doufat, že se co nejdříve přidají i další režiséři. Pokud jste fanoušky těchto filmů a nevadí vám (nebo vám naopak vyhovuje) přehnané násilí ve filmech, nezbývá mi než vám tento nový film Hermana Yaua jen doporučit.

Komu jsem fandil: I přes jistě nepopiratelné charisma záporáků (ani jeden necítí bolest) jsem nemohl jinak, než fandit detektivovi Rockmanovi.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.