Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 26 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Resident EvilSérie: Resident Evil

VB, Německo, Francie
100 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Resident Evil
rok: 2002
režie: Paul W.S. Anderson
scénář: Paul W.S. Anderson (written by)
hrají: Milla Jovovich (Alice), Michelle Rodriguez (Rain Ocampo), Eric Mabius (Matt Addison), James Purefoy (Spence Parks), Martin Crewes (Chad Kaplan), Colin Salmon (One), Ryan McCluskey (Mr. Grey), Oscar Pearce (Mr. Red), Indra Ové (Ms. Black), Anna Bolt (Dr. Green)
produkce: Paul W.S. Anderson, Yoshiki Okamoto, Robert Kulzer, Daniel S. Kletzky, Victor Hadida
hudba: Marco Beltrami, Marilyn Manson
keywords: computer, virus, military, corporation, mutant, gas, underground, amnesia, scientist, raccoon-city, commando, undead, dog, creature, quarantine, dead-dog, impalement, zombie, gore, cannibalism, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 17246

Recenzoval evilmind

Přidáno: 27. srpen 2002

Megakorporace Umbrella tajně vyrábí ve svém podzemním městě zvaném Hnízdo (The Hive) různé nepěkné chemické a biologické čmoudíky. Bezpečnostní opatření pro případ nehody jsou docela velkorysá - uzavření všech dveří a pro jistotu pozabíjení všech uvnitř, aby náhodou nedošlo k vynesení nákazy. Katastrofický scénář se po rozbití ampule s látkou, která dokáže oživit mrtvé, naplní nad očekávání. Centrální počítač, který celou operaci řídí, je ale třeba zneškodnit (zabte mne jestli vím proč), a za tímto účelem je dovnitř vyslána speciální vojenská jednotka. Cestou do podzemí přiberou vojáci údajné další dva tajné agenty, kteří maskováni za civily hlídají jediný vchod do podzemního města, k nerozeznání podobný luxusní vile. Bohužel si momentálně nepamatují kde jsou, kdo jsou, natož že jsou agenti. A jedním z nich je Milla Jovovich, pro mnohé diváky hlavní důvod k návštěvě kina (zabte mne podruhé jestli TEĎ vím proč). Počítač nehodlá své likvidaci nečinně přihlížet, a navíc je město plné zombie, o kterých v téhle chvíli ještě nikdo neví - a tak o akci při cestě tam a zase zpátky není nouze.

Hodnotit Resident Evil je pro mne těžké. Těžké proto, že jsem do kina mířil s určitým očekáváním, které sledováním filmu rozhodně nebylo naplněno. Těšil jsem se po delší době na nový zombie film s vysokým rozpočtem (vysokým v porovnání s běžnými rozpočty zombie filmů). Těšil jsem se na konečně dobře zpracovaný film podle videoher. Těšil jsem se na množství nápadů, efektů a monster ze hry, které při převodu z monitoru na velké plátno prostě musejí vypadat božsky. Těšil jsem se na pochmurnou atmosféru všudypřítomného strachu. Ale nic z toho ve filmu není...

Zombie film v představě Paula Andersona vypadá totiž úplně jinak. Především tam v podstatě nejsou žádné zombie. Samozřejmě úplně škrtnout ze scénáře nešly, už kvůli RE licenci, ale někdo se o to přesto poměrně úspěšně pokusil. Kdyby vojenská jednotka cestou k centrálnímu počítači a zpět nikoho nemrtvého nepotkala, plynulost děje by to vůbec neovlivnilo, a těch zhruba deset minut času, po které se zombie v příběhu vyskytují, by se klidně mohlo nahradit třebas dramaticky rozklíženými futry. S původní herní předlohou od Capcomu, ve které zombie v podstatě nemizí z obrazovky, se to prostě nedá srovnat. Jedinou pořádnou zombie tak zůstává Milla Jovovich, která má neustále nasazen kamenný obličej, tak úspěšně předváděný i v jejích předchozích filmech. Má k němu samozřejmě důvod, ztratila pamět, a tak se ksichtík, vyjadřující zuřivé soustředění, docela k její postavě hodí. Stejně tak okaté vystavování se do pozic, které zřejmě mají být rajcovní - například když Milla dojde doprostřed chodby, natočí se bokem, vypne prsa (přesněji vypne hrudník), zastaví se a zírá. Ale jo, v takové chvíli to konečně vypadá, že do filmu podle videohry patří... :-)

Jinak je ale nevyužití potenciálu nápadů z videoherních předloh šokujícím zklamáním. Dá se omluvit neexistence nějakých opravdu pěkných zombie, přece jen všechny mrtvoly jsou čerstvé, většinou zahynuly nějakou relativně klidnou smrtí udušením nebo utopením, a tak se od nich prostě nedá čekat slibná slizká podívaná. Snad jenom ti dobrmani ujdou. Co se ale omluvit nedá je, že z dalších potvor se do filmu prolízal jenom Licker. Očividně proto, že v nudné podzemní šedi by jinak režisér těžko hledal uvěritelného finálního nepřítele, kterého by Milla mohla zničit. Licker působí trpěným dojmem, jeho výskyt na plátně je vzácný, animace odfláknutá (potvory z poslední Resident Evil hry pro GameCube vypadají graficky řádově lépe), a jeho konec trapně jednoduchý. V podstatě spáchal sebevraždu. Díky nutnosti vejít se do ratingových škatulek ani film není moc krvavý, v nevyhnutelných chvílích kamera přes polámané tělo jen svižně přeletí, a popást se zrakem na detailech tak můžete v podstatě až na obrázcích pod tímto textem.

Z převážně negativního popisu předchozích odstavců by se mohlo zdát, že se mi film vůbec nelíbil. Objektivně musím uznat, že zase tak hrozné to s odstupem času a s už vychladnou hlavou nebylo. Výše uvedené výtky spíš plynou z pocitu rozčarování nad tím, jak byla promrhána příležitost natočit jeden z nejlepších zombie filmů historie. Vznikl docela průměrný, leč poměrně zábavný akční sci-fi snímek. Pokud na něj půjdete jen se snahou zabít slušně hodinu a půl zíráním na nepřetržitou akci, nebudete zklamáni. Především jste-li fandové Milly Jovovich nebo Michelle Rodriguez.

Nejlepší scény: Krom likvidace dobrmanů a rozkrájení vojáků v pasti bych vysoce hodnotil úplně poslední scénu, kdy Milla vychází z laboratoře do města. Do mrtvého města, zavalého troskami předmětů, které lidé používali právě ve chvíli, kdy zemřeli. Zemřeli aby znovu ožili, a kráčeli coby nemrtví ulicemi v honbě za dalšími živými... Touhle scénou ale měl film začínat, a ne končit. Pevně doufám, že druhý díl to napraví, a že ho bude režírovat někdo jiný (Romero prosím)...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.