Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 49 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The Last House on the LeftExploitationRevenge

USA
84 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1972
režie: Wes Craven
scénář: Wes Craven (writer), Ulla Isaksson (earlier screenplay (uncredited)
hrají: Sandra Peabody (Mari Collingwood (as Sandra Cassell), Lucy Grantham (Phyllis Stone), David Hess (Krug Stillo (as David A. Hess), Fred J. Lincoln (Fred 'Weasel' Podowski (as Fred Lincoln), Jeramie Rain (Sadie), Marc Sheffler (Junior Stillo), Richard Towers (Dr. John Collingwood (as Gaylord St. James), Cynthia Carr (Estelle Collingwood), Ada Washington (Ada, chicken coop truck driver), Marshall Anker (Sheriff)
produkce: Sean S. Cunningham, Katherine D'Amato, Steve Dwork (assistant producer), Steve Miner (assistant producer)
hudba: David Hess (as David Alexander Hess)
keywords: gang, marijuana, parent, death, birthday, concert, teenage-girl, victim, rapist, escape, convertible, revenge, rock-concert, escaped-convict, refuge, teenager, psychotic, rape, kidnapping, remake-of-swedish-film, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 17037

Recenzoval Flipnic

Přidáno: 27. srpen 2007

Nedávno se mi povedlo shlédnout tuto klasiku a po tom, co mě opravdu zaskočila jsem byl zaskočen ještě jednou a to skutečností, že na ni není recenze zde na Studně. Proto jsem se rozhodl to napravit.

Hned na úvod je třeba si uvědomit, že tento film pochází z roku 1972. To znamená, že je 34 let starý a natočil ho jako svoji prvotinu Wes Craven, známý to horrorový režisér. Wes se dle mého názoru opravdu proslavil až později a to Noční můrou s kultovní postavou Freddyho a později sérií „horrorů“ Vřískot. Pokud se ale podíváme na jeho původní tvorbu ve formě Posledního domu vlevo a později Hor, které mají oči, zjistíme, že novější Wesova díla jsou spíše parodií a pohádkou pro děti...

Jestli je něco kult explotation horroru, je to právě tento film. Je až neuvěřitelné, co mohlo v roce 1972 v Americe vzniknout a prosadit se do kin. Tolik legendární Texas Chainsaw Massacre vznikl až o 2 roky později a jaké měl se scénami násilí problémy, nemluvě o dodnes kontroverzním a v mnoha kruzích nenáviděném, zatracovaném a nepochopeném filmu I Spit on Your Grave, který vznikl až o 6 let později.

Druhý zmíněný kult explotation směru jsem měl bohužel možnost vidět dříve než Last House, takže jsem ho po shlédnutí docela přecenil, v podstatě jde o kopii Last House, otázkou je, zdali jej Zarchi vůbec kdy viděl nebo se jím nechal inspirovat. Naopak nic mne nemohlo připravit na to, co Wesovo dílo skutečně skrývá a nabízí.

Film je nízkorozpočtový a stejně jako v jeho věku je i jeho kouzlo „skutečnosti“. Je to jako by jste se dívali na skutečné záběry natočené amatérskou kamerou. Jako by to byl snuff, jako by jste strčili do přístroje něco, co jste skutečně vůbec vidět neměli... A opakujete si „Je to jen film“...

Samozřejmě je nutné se dívat na film s vědomím jeho stáří a nízkého rozpočtu, myslím ale, že z něj tvůrci i herci vymáčkli maximum.

Konečně ale k ději. Jak to tak u těchto filmů bývá, skoro žádný není... Dvě mladé a opravdu hezké kamarádky si chtějí vyrazit na narozeniny jedné z nich do města a trochu si užít. Jediný jejich hřích snad je, že nenosí podprsenky a chtějí si sehnat trochu trávy. Rodiče jedné z nich zatím po odchodu dcery chystají párty na oslavu, pečou dort a podobně... Tyto scény jsou jako by vystřižené z nějaké grotesky a jako by do filmu vůbec nepatří. Stejně tak hudba, která doprovází celý film, vyloženě dobová hippie muzika, která se k událostem, které ve filmu běží nehodí ani za mák, ale kde jsme to již viděli? Ano, tolik známý Cannibal Holocaust nebo naopak „I Spit on Your Grave“ bez jakékoliv hudby. Holky bohužel ve městě narazí u jednoho domu na partu vyvrhelů, které aktuálně hledá policie. Jsou to docela velcí raubíři, tři mládenci a jedna dívka. Násilníci, úchyláci, vrazi, feťáci … prostě jak jsem psal, raubíři, kteří se chtějí také pobavit, ale na úkor života někoho druhého. Důvod jejich chování se zde ani moc neprobírá. Jeden je vyloženě šmejd od pohledu, ranař, násilník, „samec“... jako by z oka vypadl hlavě bandy z „I Spit...“. Pak je tu jeho bratr, který je trochu retard, násilností se přímo neúčastní, ale svorně jim přihlíží a je plně psychicky v moci svého bratra, což se jasně ukáže na konci filmu, kdy (SPOILER)ho brácha pouhým (hodně hlasitým) slovem donutí, aby si vystřelil mozek z hlavy...(/SPOILER) Třetí je vyloženě vrahoun, který miluje svůj vystřelovací nůž. Ta čtvrtá postava, mladá nesympatická holka... vyloženě kráva, ta mi tam moc nesedla, ale prostě k nim patří. Vyžívá se v násilí a mučení společně s nimi bez jakéhokoliv pozastavení...


Upozornění adminů: V tomto místě začínají brutální spoilery

Při „nakupování trávy“ se holky velmi rychle dostanou do domu, který tato partička obývá a zde je malá předehra. Banda se jim vysmívá, starší z nich musí odhalit prsa a pak ji ten hlavní šmejd znásilní před očima své, ten den plnoleté, kamarádky. V tu chvíli se její představy o sexu a lásce a mládí asi rychle mění. Znásilnění není vidět, je jen naznačeno. Další den ráno banda odveze dívky do lesa a to kousek od domu mladší z nich. Rodiče již mají o dceru strach, volají policii a ta zde vyvádí kousky jako by vystřižené z nějaké grotesky. Opět to sem zase jako by vůbec nepatří. Buď Wes nevěděl, co chce točit, nebo to věděl až moc dobře... a já věřím, že věděl...

Dívky jsou odvezeny do lesa a tam jsou ponižovány, jedna je donucena se pomočit do kalhot, potom jsou donuceny k lesbickému sexu (zde to již diváka drtí při představě, co by mladší, nezkušená dívka zažívala v kontrastu s naivitou, kterou do té době o životě a lidech zřejmě měla), později starší prchá lesem, ale je dopadena, ubodána nožem a mačetou je jí useknuta ruka. Mladší je hlídána retardem a jediné, co se jí podaří, je vnutit mu svůj řetízek na krk, který dostala od rodičů k narozeninám. Ten si jej potom pověsí na krk. Snaží se uprchnout, ale těsně to opět nestihne. Je dopadena. Jeden z bandy jí ukáže useknutou ruku kamarádky. Pak ji ponižují, bijí, na tělo ji vyřežou jméno jednoho z nich, pak ji znásilní a po tom, kdy se totálně mimo a zničená ubírá pomalým krokem do jezera (podobný odchod jako u znásilněných hrdinek v „Ireversible“ a „I Spit...“, ji šéf bandy v podstatě rozstřílí zezadu revolverem... Doslova popraví...

Vše natočeno dosti reálně a syrově. Tak, jak by to probíhalo zřejmě ve skutečnosti... Divák je přimrazen, šokován, překvapen, znechucen... Celé tohle týrání probíhá v podstatě první polovinu filmu (podobně jako v „I Spit...“). Ale štěstěna je vrtkavá i pro šmejdy a tak se jim stane nemilá věc. Poláme se jim auto a musí zastavit u posledního domu u lesa vlevo, kde bydlí rodiče, kteří již trnou hrůzou o svoji dceru, přičemž policie je naprosto neschopná. (opravdu to poslední, co si během filmu myslíte, je, že šmejdy dopadne policie). Druhá polovina a vyvrcholení filmu by se dalo nazvat klasikou, kdyby ovšem nebylo průkopnictím v podobných filmech, protože tento film byl v tomto směru první (nepočítáme-li Straw Dogs s Dustinem Hoffmanem, film, který je ještě starší).

Banda nyní sympatických mladých lidí poprosí rodiče jedné ze zavražděných dívek o nocleh. Rodiče zničení hrůzou o svoji dceru nakonec souhlasí a brzy zjišťují o „nájemnících“ šokující pravdu. Brzy zjistí, že jsou dívky mrtvé a svoji dceru naleznou mrtvou v noci poblíž lesa. A noc je nyní tedy časem pomsty...

A věřte tomu, že jediná optimistická věc na tomto filmu je, že si to vypijí jeden po druhém. Je zde jeden ukousnutý penis a následné nechání na pospas v bolestech u jezera (jak opět podobné s I Spit...), prostřelená hlava, podříznuté hrdlo a nakonec přijde zřejmě poprvé v horroru na řadu i motorová pila... Prozrazovat víc nebudu.

Upozornění adminů: Konec spoilerů


Každopádně, můj osobní názor je, že tento film je kult a odrazila se od něj řada horrorů, a to do mnoha směrů. Tohle je explotation ale čerpaly z něj jistě i další styly. Pátek třináctého určitě (prostředí a klasický zvuk v lese a u jezera), Texasský masakr a Evil Dead se svojí brokovnicí a motorovou pilou, I Spit... je otázkou, to ví snad jen Zerchi, ale podobných nápadů je v něm víc než dost.

Ke konci jen chci dodat, že tento film mě opravdu překvapil. Moc se o něm nepíše a nikdy se příliš nepřetřásal ohledně násilí jako jiné, kde toho tolik ani nebylo. V podstatě je násilnější a horší než Zerchiho proklínané dílko, protože (SPOILER)tady jsou oběti dvě a zemřou, nejsou jen znásilněny, jsou i mrzačeny a zabity(/SPOILER).

Tohle je film o tom, jak to vypadá, když se mladé dívky dostanou do spárů kriminálníků, žádná fantasie, žádné originální nápady... prostě sfilmovaná skutečnost. Žádné potoky krve a vnitřnosti po stěnách, ale opravdové násilí, krutost a zneužití moci silnějšího. A pak nastavená otázka, zdali mohou rodiče udělat to, co bandě grázlů udělali... To už je ale o filosofii a etice, každopádně jsem rodičům fandil...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.