Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
ChristineJohn CarpenterStephen King

USA
110 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1983
režie: John Carpenter
scénář: Stephen King (novel), Bill Phillips (screenplay)
hrají: Keith Gordon (Arnie Cunningham), John Stockwell (Dennis Guilder), Alexandra Paul (Leigh Cabot), Robert Prosky (Will Darnell), Harry Dean Stanton (Detective Rudolph Junkins), Christine Belford (Regina Cunningham), Roberts Blossom (George LeBay), William Ostrander (Buddy Repperton), David Spielberg (Mr. Casey), Malcolm Danare (Moochie Wells)
produkce: Barry Bernardi, Larry J. Franco, Richard Kobritz, Kirby McCauley, Mark Tarlov
hudba: John Carpenter, Alan Howarth
keywords: car, christmas, electronic-music-score, anthropomorphic-car, exploding-gas-station, dysfunctional-family, music-score-composed-by-director, new-year%27s-eve, automobile, teen, villain-played-by-lead-actor, reverse-footage, psychological-drama, crushed-to-death, one-word-title, obsession, cult-favorite, switchblade, supernatural, heimlich-maneuver, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6968

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 09. červen 2007

Stredoškoláci Arnie Cunningham a Dennis (Keith Gordon a John Stockwell) si plávajú naprieč mladíckym životom. Chcú dievčatá, ale dievčatá nechcú ich (a ak áno, tak nie tie, ktoré chcú oni), chodia na brigády, aby si v piatok večer mohli skočiť do kina a v školskej dielni ich šikanujú svalnatejší spolužiaci. Jedného dňa Arnie objaví vrak kedysi nádherného vozidla. Volá sa Christine a kúpi ju od šialenca, ktorého brat (a bratova päťročná dcéra) sa v tomto vysoko pravdepodobne prekliatom vozidle, udusili. Časom začína spolužiak na Arniem pozorovať zmenu. Zbavil sa okuliarov, je arogantnejší a medzi seba a vynovenú, milovanú a milujúcu Christine nikoho nepustí. A potom začne žiarlivé auto po nociach vraždiť ľudí, ktorých Arnie nemá rád...

Filmy podľa hororov Stephena Kinga skončia v tom lepšom prípade ako Kukuričné deti a Cintorín zvieratiek, v tom horšom ako Sleepwalkers. V žiadnom prípade sa nejedná o vyložene vydarené horory. To, prečo je tomu tak, tu teraz riešiť nebudeme (aj tak by sme sa k ničomu rozumnému nedopracovali). V roku 1983 na to ale išli v Columbii Pictures na úrovni: na post režiséra ďalšieho kingovského hororu najali ikonu žánru, Johna Carpentera. Snímky Halloween a Vec hovoria samé za seba. Bohužiaľ, u Carpentera v tom čase už začalo dochádzať k... únave materiálu a časom sa dopracoval až k Mestečku prekliatych detí a Duchom Marsu. Christine rozhodne nie je najlepším (ani jedným z najlepších) Johnovým filmom. Možno za to môže už samotný námet. Neviem, či je vraždiace auto zaujímavý nápad, mňa osobne príliš neoslovil už ani v polozabudnutej knižnej predlohe, každopádne vo filme to akosi nefunguje.

Už preto, že na snímke sa začína prejavovať režisérova senilita a pachuť béčkarskej tvorby (mená ako Harry Dean Stanton a Alexandra Paulová hovoria za dosť). Režisér, ktorý s Alanom Howarthom zároveň zložil hudbu, však nezačína zle! Motorovým olejom poliata atmosféra 50. a 70. rokov má niečo do seba. Snímka začína skvelou pesničkou, ktorú o pár rokov neskôr tak pôsobivo hrali do ucha Arnoldovi Schwarzeneggerovi v Terminátorovi 2 (veď viete, ktorú). Problém filmu je len v tom, že je o veľa veciach. Láska? Školské šikanovanie? Nezhody s rodičmi, neschopných si pripustiť, že starne nielen ich syn, ale tým pádom i oni? Nachádzanie si miesto v dospelej spoločnosti? Robí si z nás Carpenter srandu, alebo len scenárista nevedel písať filmové scenáre a John sa mu to hanbil povedať? V neposlednom rade je problém už v tom, že nevieme, kto je hrdinom snímky. Ak okuliarnatý Cunningham, tak máme problém, lebo je vrcholom nafúkanej nesympatickosti. Ak jeho priateľ futbalista, tak na tom ale nie sme o nič lepšie. Spod dažďa pod odkvap.

Napriek tomu to s Christine nie je zase až také zlé. Hoci naozaj nepatrí k tomu, čím by sa mal Carpenter chváliť, nie je to ani taký omyl kinematografie, ako jeho tvorba rokov deväťdesiatych. Je to len nudný kvázi horor, ktorý ocenia pravdepodobne iba milovníci rocku. A prvých áut. Ja som mal Škodu 100.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.